Francuzi zrobili nalot na biura firmy Nvidia. W tle oskarżenia o monopol

Francuski organ ds. konkurencyjności zrobił nalot na biura firmy Nvidia - donosi "The Wall Street Journal". Francuzi mają prowadzić śledztwo w sprawie ewentualnych praktyk monopolistycznych w branży kart graficznych.

Pracownicy francuskiego oddziału amerykańskiego przedsiębiorstwa Nvidia byli mocno zaskoczeni nagłym wkroczeniem do biur urzędników francuskiego organ ds. konkurencyjności. Urząd przeprowadził nalot na firmę w związku ze śledztwem, które prowadzi.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Francuzi potwierdzili nalot. "Kontrole o świcie nie zakładają naruszenia prawa"

Do nalotu, o którym w czwartek informował "The Wall Street Journal" miało dość z samego rana wcześniej w tym tygodniu (konkretny dzień nie został jednak ujawniony). Jak pisze dziennik, urzędnicy weszli do biur z podejrzeniem, że amerykańska firma "zaangażowała się w praktyki antykonkurencyjne".

Była to pierwsza tego typu kontrola, od kiedy Nvidia stała się największym na świecie producentem chipów do obsługi narzędzi sztucznej inteligencji (AI).

Francuski urząd ds. konkurencyjności w krótkim komunikacie potwierdził, że przeprowadził w tym tygodniu "kontrolę o świcie" po uzyskaniu sądowego nakazu. Stwierdził też, że powodem kontroli było "podejrzanie stosowania praktyk antykonkurencyjnych w sektorze kart graficznych", ale zaznaczył też, że tego typu naloty nie oznaczają, że faktycznie doszło do złamania przepisów przez kontrolowany podmiot.

Takie kontrole o świcie nie zakładają wystąpienia naruszenia prawa, które można przypisać spółce zaangażowanej w zarzucane praktyki

- napisali urzędnicy. W komunikacie dodano, że dopiero pełne dochodzenie może wyjaśnić, czy doszło do złamania przepisów. Co ważne, w komunikacie urzędu nie wymieniono firmy Nvidia z nazwy.

Nvidia rośnie jak na drożdżach. Wszystko przez sztuczną inteligencję

Nvidia w ostatnich miesiącach notuje znakomite wyniki. Wszystko z powodu ogromnego popytu na układy obliczeniowe dla rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Zamówienia na wiele tysięcy bardzo wysokiej klasy chipów w ostatnim czasie złożyło kilka wielkich firm, m.in. Microsoft i OpenAI.

W maju br. Nvidia (na krótko) znalazła się w gronie firm, których kapitalizacja rynkowa przekroczyła bilion dolarów. W sierpniu Amerykanie zszokowali świat niesamowitymi wynikami kwartalnymi, które przebiły wszystkie możliwe oczekiwania analityków. Zysk firmy wzrósł wtedy o 1263 procent.

Więcej o: