"Rządowy TikTok" za 29 mln zł jednak nie powstanie? Termin minął, a MeduM, jak nie było, tak nie ma

Polski rządowy portal edukacyjny MeduM, będący połączeniem TikToka i Netfliksa miał wystartować w ostatnią sobotę. Termin minął, a platformy jak nie było, tak nie ma. Co dalej z projektem Czarnka za 29 mln zł?

Multimedialna Edukacja Młodzieży (w skrócie MeduM) pierwotnie miała wystartować w grudniu 2022 roku, ale w marcu br. przełożono ten termin na sierpień. Po tym jednak, jak platforma nie ruszyła i w sierpniu, jej start przełożono na 30 września br., czyli ostatnią sobotę.

Zobacz wideo Tak lekkiego laptopa jeszcze nie testowałem. Lenovo Yoga Slim 7i Carbon pozytywnie zaskakuje [TOPtech]

MeduM, czyli rządowy TikTok dla młodzieży. 

MeduM powstaje z inicjatywy Przemysława Czarnka i Ministerstwa Edukacji i Nauki już od ok. roku. Budżet projektu to 29 mln zł, ale o postępach prac nie wiadomo właściwie nic. Najnowszy termin premiery MeduM minął przedwczoraj, ale portalu, jak nie było, tak nie ma. Kierowany przez ministra Czarnka resort nie ujawnił też nowego terminu.

Jak zauważył Radek Karbowski, twórca Skrótu politycznego na X, strona internetowa platformy wciąż nie działa. Nie jest też jasne, czy dalsze prace nad tym projektem w ogóle trwają i, kiedy - o ile w ogóle - "rządowy TikTok" nareszcie ruszy. 

Dzisiaj powinna wystartować platforma MeduM, na którą poszło 29 mln zł. Politycy zatraceni w kampanii wyborczej nie mają czasu wytłumaczyć obywatelom, co się stało z tymi pieniędzmi i kiedy serwis wystartuje – w grudniu minie rok od pierwotnego terminu. Przypomnijmy – MeduM miało być (piszę w czasie przeszłym, bo zakładam, że już nigdy nie zostanie uruchomione) polskim edukacyjnym Netfliksem dla dzieci i młodzieży od Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Przemysława Czarnka

- napisał Karbowski w sobotę na platformie X.

Czym ma być platforma MeduM?

W założeniu MeduM miał być platformą streamingową, pozwalającą młodzieży w przyjazny sposób zapoznawać się z materiałami edukacyjnymi. Twórcy w jednym serwisie chcą połączyć zalety dwóch wielkich, znanych na całym świecie serwisów - TikToka i Netfliksa, skąd popularne w sieci określenie "rządowy TikTok". Nad projektem pracują lub pracowały wspólnie trzy pomioty - Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej, Aktywne Beskidy i Top 500 Innovators - które wygrały konkurs resortu edukacji i nauki.

Celem przedsięwzięcia "MeduM" jest stworzenie i upowszechnienie wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia w Polsce, oraz umieszczenie ich na utworzonej na potrzeby tego działania platformie streamingowej VOD, spełniającej wymagania w zakresie dostępności, w szczególności dla osób wymagających specjalnego wsparcia w procesie edukacji (w tym uchodźców)

- czytamy na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej o: