Szach-mat niedowiarki. Do pociągów PKP zawitał XXI wiek. Chodzi o telefon i internet

Nowoczesność wreszcie zawitała do PKP. W pociągach polskiego przewoźnika uruchamiane są wzmacniacze sieci komórkowych, które pozwolą rozmawiać i korzystać z internetu podczas podróży. Tzw. repeatery nie trafią jednak do wszystkich składów.

PKP nareszcie postanowiło wyeliminować jeden z największych problemów, jaki wiąże się z podróżami pociągiem. Na wielu trasach brakuje zasięgu komórkowego, a - przez zakłócenia w wagonach - korzystanie z internetu jest mocno utrudnione nawet w pobliżu miast.

Zobacz wideo Jakub Madrjas: Jest pokolenie, które samochód postrzega jako symbol, że transformacja się udała

PKP uruchamia wzmacniacze sygnału w wagonach. Wreszcie będzie działać internet

PKP Intercity poinformowało we wtorek, że przedsiębiorstwo uruchomiło właśnie tzw. repeatery w 300 swoich wagonach. To wzmacniacze sygnału GSM, które pozwolą "przedłużyć zasięg" stacji bazowych i skorzystać z rozmów i internetu w trakcie podróży pociągiem. PKP Intercity chce do końca bieżącego roku uruchomić wzmacniacze w łącznie 554 wagonach. Pierwsza, niewielka partia 50 wzmacniaczy została uruchomiona 1 września, a kolejne 250 urządzeń odpalono 10 października. W obu przypadkach instalację sprzętu przeprowadzono przy okazji napraw modernizacyjnych lub podczas dostaw nowego taboru.

Repeatery działają na pięciu pasmach (800, 900, 1800, 2100 i 2600MHz) i zapewnią wzmocnienie sygnału w czterech największych polskich sieciach telekomunikacyjnych (Orange, Play, Plus i T-Mobile). Przewoźnik tłumaczy, że proces uruchamiania wzmacniaczy prowadzono w kooperacji tych czterech telekomów. Nie podano jednak, na jakich trasach mają jeździć wyposażone w te urządzenia składy.

Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe

- stwierdził Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity w komunikacie.

PKP tłumaczy, że instalacja i konfiguracja wzmacniaczy była skomplikowaną i czasochłonną procedurą. Repeatery mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji, a ich specyfikacja musi pozwalać na wyłączenie wzmocnienia w momencie przekraczania granicy Polski - wyjaśnia przewoźnik.

Więcej o: