Lotnisko Chopina sprzedaje zagubiony bagaż? Bzdura. Uważaj na to oszustwo

W mediach społecznościowych pojawiają się profile podszywające się pod Lotnisko Chopina, które rzekomo oferują sprzedaż zagubionego bagażu. "Jest to oszustwo i próba wyłudzenia" - ostrzega warszawski port lotniczy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe oferty sprzedaży zagubionego bagażu. Linki te są kolportowane przez profile podszywające się pod Lotnisko Chopina. Te oszukańcze facebookowe strony to "Warsaw Chopin Airport" oraz "Lotnisko Okęcie".

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]
Powstają fałszywe profile naszego lotniska, które uruchamiają oferty sprzedaży bagażu zagubionego. Jest to oszustwo i próba wyłudzenia

- ostrzega na swoim oficjalnym profilu na Facebooku (Lotnisko Chopina) warszawski port lotniczy.

Firma podkreśla również, że "nie zbiera bagaży zagubionych i nie prowadzi ich sprzedaży".

Prosimy - jeśli natrafisz na fałszywy profil i ofertę sprzedaży bagażu, daj nam znać w wiadomości prywatnej!

- informuje lotnisko.

Uwaga na fałszywe linki na Facebooku

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że oszuści są w ostatnim czasie coraz bardziej aktywni w mediach społecznościowych. Wykorzystują przejęte lub sfałszowane konta oraz profile do publikowania wpisów mających zachęcić czytelnika do kliknięcia w link.

Schemat działania oszustów wygląda następująco. Klikając złośliwy link, na ekranie wyświetla się fałszywa prośba o podanie danych logowania do Facebooka, np. celem rzekomej weryfikacji wieku. Kiedy podasz dane, przestępcy mogą przejąć twoje konto i wykorzystać je do dalszego publikowania fałszywych wpisów, lub wyłudzania danych osobowych, w tym np. numerów kart płatniczych.

Więcej o: