Elon Musk chce podbić świat tanią Teslą. Reuters: nowy elektryk powstanie pod Berlinem

Elon Musk w ubiegłym tygodniu pojawił się w fabryce Tesli w Gruenheide pod Berlinem i miał ogłosić załodze plan budowy nowego i taniego modelu auta elektrycznego. Według anonimowego źródła, na które powołuje się Reuters, padła konkretna kwota.

Jeśli plan Elona Muska zostałby zrealizowany, to amatorów elektrycznych aut czekałaby prawdziwa rewolucja. Nowy model miałby bowiem kosztować 25 tys. euro, czyli około 111,5 tys, zł. Dla porównania - najtańszy aktualnie auto Tesli, czyli Sedan Model 3, oferowany jest w Niemczech po blisko 43 tys. euro. Sama niemiecka fabryka produkuje obecnie Model Y, czyli najlepiej sprzedające się auto elektryczne w Europie - przypomina Reuters

Zobacz wideo

Awangardowa technologia i wyścig z Chińczykami 

Tesla póki co odmówiła jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie, nie padły też żadne daty. Ale anonimowa informacja o produkcji tańszego modelu padła miesiąc po tym, jak Komisja Europejska wszczęła postępowanie dotyczące subsydiów, które chińskie władze udzieliły producentom "elektryków" w Państwie Środka. A Tesla Model 3 eksportuje ze swojej fabryki w Szanghaju na cały świat i prawdopodobnie skorzystała z chińskich dotacji.

Tymczasem inni producenci ścigają się, by móc konkurować cenowo z tańszymi chińskimi samochodami elektrycznymi. Elon Musk już od dłuższego czasu sygnalizował, że będzie chciał na bazie Tesli stworzyć mniej kosztowny model auta elektrycznego. Póki co jednak nie pozwalała na to technologia. Przełom miał nastąpić we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to firma ogłosiła, że znalazła sposób na produkcję mniej tańszego modelu. Chodzi o ciśnieniowy odlew podwozia w jednym kawałku, co znacznie usprawniłoby produkcję. Tesla deklaruje, że chce docelowo w swojej niemieckiej fabryce produkować aż do miliona pojazdów rocznie. Oprócz tego nowy model ma być także wytwarzany w Chinach oraz w Meksyku. 

Samochody elektryczne w Polsce

Według danych z końca września 2023 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 50 386 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze trzy kwartały bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 16 971 sztuk, tj. o 57 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. - Od wielu już miesięcy obserwujemy stabilny przyrost pojazdów na poziomie 60-70 proc. r/r. Co szczególnie ważne - rośnie liczba elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych. W tych segmentach właściwie w każdym miesiącu odnotowujemy wzrosty rejestracji pow. 100 proc. - mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM. 

Więcej o: