Znamy polską cenę PlayStation Portal. Jest pozytywne zaskoczenie. Kiedy premiera?

PlayStation Portal oficjalnie trafi do Polski. Premiera tableto-konsoli od Sony zaplanowana jest na 1 grudnia. Rozpoczęła się już przedsprzedaż. Cena? Jest lepiej, niż przypuszczaliśmy.

PlayStation Portal nie jest klasyczną przenośną konsolą do gier, a raczej tabletem z przytwierdzonym do niego (na stałe) kontrolerem DualSense. Urządzenie umożliwia streaming rozgrywki bezpośrednio ze sparowanego z nim PS5. Może być to konsola, która znajduje się w tym samym pomieszczeniu, co sam Portal, ale możemy też podpiąć się do naszego domowego PS5 nawet z drugiego końca świata - o ile łączymy się przez sieć Wi-Fi o odpowiednio wysokiej przepustowości.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Nie brakuje osób, które twierdzą, że Portal jest sprzętem pozbawionym większego sensu. Krytycy punktują, że bez aktywnego połączenia z PlayStation 5 "tableto-konsola" zmienia się w niezbyt użyteczny gadżet. Faktem jest, że urządzenie nie pozwala nam na granie bezpośrednio "z chmury". Nie możemy na nim również uruchamiać natywnie gier i aplikacji - bez PS5 jest to po prostu DualSense z ekranem.

Inni wskazują jednak, że Portal może się okazać przydatnym sprzętem np. dla graczy, którzy mają w domu tylko jeden telewizor. Posiadacz mini-konsolki może po prostu połączyć się ze swoim PS5 bez narażenia się na ostracyzm ze strony członków rodziny, którzy akurat w tym samym czasie chcieliby obejrzeć na telewizorze nowy odcinek swojego ulubionego serialu, a niekoniecznie mają ochotę oglądać nasze zmagania w "God of War" czy "Spider-Manie".

 

PlayStation Portal jednak oficjalnie w Polsce. Znamy cenę i datę premierę

Przez długi czas nie było do końca pewne, że najnowszy gadżet Sony w ogóle trafi na polski rynek. Firma już wcześniej ogłosiła amerykańską i europejską cenę i datę premiery. O dostępności i cenach nad Wisłą nie wiedzieliśmy jednak nic. Do czasu.

W czwartek polski oddział japońskiego koncernu oficjalnie potwierdził, że konsola oficjalnie trafi również do Polski - i to już 1 grudnia 2023 roku. Firma rozpoczęła przedsprzedaż urządzenia. I tu miłe zaskoczenie: PlayStation Portal zostało wycenione na 999 zł. Biorąc pod uwagę jego amerykańską i europejską cenę spodziewaliśmy się raczej, że nad Wisłą za gadżet ten przyjdzie nam zapłacić ok. 1100-1200 złotych.

Na szczęście tym razem Sony nie popełnił błędu z początku tego roku, gdy to swą premierę miał kontroler DualSense Edge. Wówczas producent zażyczył  sobie za to akcesorium 1199 złotych, co było absolutnie horrendalną ceną. Co jeszcze bardziej absurdalne, nawet po 10 miesiącach od premiery urządzenie to wciąż oferowane jest nad Wisłą w tej samej cenie.

PlayStation Portal. Jaką specyfikacją dysponuje sprzęt?

PlayStation Portal to przenośne urządzenie z wbudowanym kontrolerem DualSense i 8-calowym ekranem LCD z odświeżaniem 60 Hz. Obecność DualSense oznacza, że gracze mogą skorzystać z wszystkich funkcji oferowanych przez ten kontroler (adaptacyjne triggery czy haptyczne wibracje).

Urządzenie obsługuje funkcję Remote Play. Gracze w razie potrzeby będą mogli szybko przełączyć grę z ekranu telewizora na PlayStation Portal i kontynuować rozgrywkę z innego miejsca.

Więcej o: