Steam Deck OLED już jest! Valve zaskoczyło liczbą nowości. Znamy cenę

Valve oficjalnie zapowiedziało odświeżoną wersję konsoli Steam Deck, wyposażoną w wyświetlacz OLED. Nowości jest jednak więcej.

Choć plotki o następcy Steam Deck krążyły w branży od miesięcy, to jednak chyba nikt nie spodziewał się, że Valve tak szybko zdecyduje się wypuścić na rynek odświeżoną wersje swej przenośnej konsolki, która - jak ostatnio poinformował sam producent - sprzedała się już w "kilku milionach egzemplarzy".

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Nowy Steam Deck, a konkretnie Steam Deck OLED, stał się jednak właśnie faktem. W czwartek miała miejsce oficjalna prezentacja urządzenia, które do sprzedaży trafi już 16 listopada.

 

Steam Deck OLED oficjalnie. To nie tylko nowy wyświetlacz

Głównym wyróżnikiem nowego sprzętu Valve jest wyświetlacz OLED, który zastąpił dotychczasowy ekran LCD. Mamy tu do czynienia z 7,4-calowym organicznym panelem pracującym w rozdzielczości 1280x800. Oferuje on częstotliwość odświeżania na poziomie do 90 Hz (wcześniej 60 Hz), a jego szczytowa jasność to 1000 nitów. Producent zaktualizował też częstotliwość raportowania ekranu dotykowego do 180 Hz, skracając opóźnienia i poprawiając dokładność.

Choć nowy Steam Deck oferuję tę samą wydajność, co poprzednik, to jednak jego układ (APU) jest teraz wykonany w 6-nanometrowym procesie technologicznym (wcześniej było to 7 nm). Poprawiono również szybkość pamięci (do 6400 MT/s) i pogrubiono moduł chłodzenia, co ma poprawić jego działanie.

Jedną z największych bolączek Steam Decka był stosunkowo krótki czas pracy urządzenia na baterii. To również ma ulec poprawie. Steam Deck Oled został wyposażony w większy akumulator o pojemności 50 Wh, co w połączeniu z bardziej energooszczędnym ekranem OLED i nową litografią 6 nm, ma przełożyć się na od 3 do nawet 12 godzin grania na jednym ładowaniu.

Steam Deck OLED obsługuje Wi-Fi w standardzie 6E, co przekłada się na zwiększoną przepustowość i mniejsze opóźnienia. Sama konsole jest również nieco lżejsza. Waży 640 gramów, czyli o około 5 proc. mniej niż oryginalny Steam Deck.

Steam Deck OLED - cenySteam Deck OLED - ceny fot. Valve

Steam Deck OLED już jest. Ile kosztuje nowa konsola Valve?

Steam Deck OLED dostępny jest w dwóch wersjach

  • 512 GB - 2 599 zł
  • 1 TB - 3 099 zł

W sprzedaży pozostaje również standardowy Steam Deck z ekranem LCD w wersji 256 GB, który kosztuje teraz 1 899 zł. Jednocześnie firma zakończyła produkcje wariantów Steam Decka LCD 64 GB oraz 512 GB. Obydwie konsole wciąż można jednak kupić aż do wyczerpania zapasów. Kosztują:

  • 64 GB - 1 699 zł
  • 512 GB - 2 099 zł

Steam Deck z ekranem OLED będzie dostępny w sprzedaży od 16 listopada 2023 roku.

Więcej o: