Google uśmierca kolejną usługę. Zniknie już 18 grudnia. Użytkownicy muszą się spieszyć

Google wkrótce zakończy możliwość subskrypcji czasopism z poziomu aplikacji Google News. Już 18 grudnia usługa umożliwiająca agregowanie cyfrowych wersji magazynów zostanie całkowicie wyłączona.

Google News to stworzona w 2002 r. przez firmę z Mountain View aplikacji agregująca najciekawsze treści z portali internetowych oraz innych popularnych serwisów. Wraz z rozwojem twórcy dodawali do niej nowe usługi. Jedną z nich była możliwość płatnej subskrypcji cyfrowych wersji czasopism.

Zobacz wideo

I właśnie ta usługa zostanie zamknięta już 18 grudnia, czyli na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Google nie tłumaczy tej decyzji, ale można śmiało założyć, że jej powodem było nikłe zainteresowanie ze strony użytkowników.

18 grudnia 2023 r. wycofujemy obsługę czasopism w Google News, co oznacza, że jeśli wcześniej kupiłeś czasopisma lub je subskrybowałeś, dostęp do Twojej biblioteki czasopism z aplikacji Google News lub news.google.com zostanie usunięty.

- tłumaczy firma w komunikacie.

Warto też dodać, że wydawcy czasopism, którzy umieszczali je na platformie Google, musieli dzielić się z gigantem częścią zysków. Wielu z nich prawdopodobnie woli dziś dystrybuować je na własną rękę lub skorzystać z konkurencyjnych dla Google News platform.

Google wyjaśnia, że użytkownicy, którzy korzystali z zamykanej usługi, powinni przed 18 grudnia pobrać zakupione przez siebie czasopisma na dysk swojego komputera (lub do chmury). Firma przestrzega jednak, że niemożliwe będzie wyeksportowanie tych magazynów, które zawierały komponenty interaktywne. W tym ostatnim przypadku Google zwróci nabywcom pieniądze

Uważaj, Google może usunąć twoje konto. Jak tego uniknąć? Zostało mało czasu

Google szykuje się do wielkiej operacji, w ramach której firma usunie setki tysięcy nieaktywnych kont użytkowników. Jeśli masz na swoim koncie ważne dokumenty czy zdjęcia, ale dawno się na nim nie logowałeś, to koniecznie zadbaj o to, aby nie stracić do niego dostępu.

Wielkie "czyszczenie" rozpocznie się 1 grudnia 2023 r., czyli już za dwa tygodnie. W ramach operacji usunięte zostaną konta, które nie wykazały żadnej aktywności przez ostatnie dwa lata.

Google zaczęło wysyłać do nieaktywnych użytkowników e-maile z informacją, kiedy dokładnie ich konta zostaną usunięte. Sęk w tym, że jeśli ktoś dawno nie korzystał z konta Google, to raczej nie logował się również na swojego Gmaila - o jego usunięciu może się więc nie dowiedzieć.

Na szczęście uratowanie konta nie jest szczególnie trudne. Wystarczy, że zalogujemy się do poczty Gmail lub innej usługi Google - np. udostępnimy zdjęcie przez Google Photos, skorzystamy z wyszukiwarki Google (gdy konto jest zalogowane), pobierzemy aplikację czy obejrzymy wideo na YouTube.

Co ważne, jeśli na co dzień korzystamy ze smartfona z Androidem, to firma nie usunie powiązanego z tym urządzeniem konta Google, nawet jeśli przez długi czas nie logowaliśmy się do usług firmy. Samo korzystanie z Androida jest już dla Google sygnałem, że nasze konto wciąż jest aktywne.

Więcej o: