Już można zastrzec swój numer PESEL. Jak to zrobić i po co? Ministerstwo Cyfryzacji ma plan

Resort cyfryzacji uruchomił system pozwalający obywatelom na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Jest to pierwszy etap wdrażania rozwiązania, które ma pozwolić uchronić się przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. Do czerwca większość instytucji finansowych będzie musiała zintegrować się z rozwiązaniem proponowanym przez ministerstwo.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że w piątek (17 listopada) rozpocznie wdrażanie zabezpieczenia pozwalającego obywatelom na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Osoby, które skorzystają z tego rozwiązania, mają być chronione przed konsekwencjami kradzieży tożsamości.

Zobacz wideo Policjanci z CBŚP ujawniają metody oszustów

Ministerstwo Cyfryzacji chce położyć kres wyłudzeniom kredytów. Do czerwca wprowadzi nowy system

Resort cyfryzacji poinformował, że wdrażanie systemu przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpocznie się w piątek. Od tego dnia integrację z opracowanym systemem rozpocząć będą mogły wybrane instytucje. Należeć będą do nich banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne, a także kancelarie notarialne i sądy.

Drugi etap zakończyć ma się wraz z upłynięciem ostatecznego terminu wdrożenia nowego rozwiązania. Instytucje finansowe będą miały czas na integrację z systemem do 1 czerwca 2024 r. Od tego czasu objęte będą obowiązkiem sprawdzania rejestru zastrzeżonych numerów PESEL między innymi przed udzieleniem pożyczki lub kredytu, sprzedażą nieruchomości albo wydaniem duplikatu karty SIM. - Dane w rejestrze zastrzeżeń będą dotyczyć tego, że ktoś nie życzy sobie, by korzystać z jego numeru PESEL na przykład do zawierania umów w banku, u notariusza, czy w firmie telekomunikacyjnej - tłumaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński cytowany przez PAP.

Jak zastrzec swój numer PESEL? Nowe rozwiązanie ma chronić przed kradzieżą tożsamości

Nowe przepisy mają chronić prawa osób, które padły ofiarami kradzieży tożsamości. Obecnie to na osobach pokrzywdzonych w wyniku wyłudzeń spoczywa obowiązek dowodzenia, że padły ofiarą przestępstwa i nie zaciągnęły zobowiązań prawnych lub finansowych. Po wprowadzeniu nowego systemu będą mogły chronić się przed takim zagrożeniem właśnie za pomocą zastrzeżenia numeru PESEL.

- Obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane na przykład ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać - tłumaczył podczas konferencji minister Cieszyński. Jeśli w momencie zaciągania zobowiązania osoba miała zastrzeżony numer PESEL, instytucje finansowe nie będą mogły domagać się spłaty roszczeń. - Cała odpowiedzialność za ten kredyt w takiej sytuacji spadnie na instytucję, która tego kredytu udzieliła - zaznaczał.

Minister Cieszyński zapowiedział, że od 17 listopada zastrzeżenia numeru PESEL będzie można dokonać za pośrednictwem portalu gov.pl lub aplikacji mObywatel. Aby to zrobić, należy wejść w sekcję profilu "Twoje dane", a następnie wybrać "Rejestr Zastrzeżeń PESEL". Decyzję można zatwierdzić lub cofnąć wybierając opcję "Zastrzeż PESEL" lub "Cofnij zastrzeżenie". Zastrzeżenia numeru PESEL dokonać można również stacjonarnie w urzędzie gminy, banku krajowym, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na poczcie.

Więcej o: