Państwowy laptop zamiast do ucznia trafił do lombardu. Wkroczyła policja

Ministerstwo Cyfryzacji walczy z procederem sprzedaży laptopów otrzymanych w ramach rządowego programu "Laptop dla ucznia". W internecie pojawiają się coraz bardziej wymyślne sposoby na to, jak pozbyć się państwowego grawerunku z urządzenia. Jeden z komputerów policja zabezpieczyła już w lombardzie.

Pierwsze laptopy przyznawane w ramach rządowego programu "Laptop dla ucznia" trafiły już w ręce czwartoklasistów. Pozostali uczniowie mają otrzymać przydzielony im sprzęt najpóźniej do końca grudnia bieżącego roku. Wraz ze startem programu pojawiły się problemy związane z jego realizacją. Jak przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych Ministerstwo Cyfryzacji, policja udaremniła już pierwszą próbę sprzedania laptopa sygnowanego godłem Polski.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Złoty się wzmacnia, to reakcja na dane o inflacji w USA – nieco przesadzona

Laptop z programu "Laptop dla ucznia" w lombardzie. Interweniowała policja

"W jednym z lombardów Polska Policja zabezpieczyła laptopa, który prawdopodobnie został przekazany w ramach programu 'Laptop dla ucznia'. Widoczne na obudowie zabezpieczenie w postaci grawerunku sprawiło, że informacja o nielegalnej próbie sprzedaży bardzo szybko trafiła do odpowiednich służb, a sprzęt był w sprzedaży zaledwie kilka godzin" - brzmi komunikat opublikowany w serwisie X przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Urzędnicy przypomnieli również, że od startu programu na rynku i w serwisach internetowych regularnie prowadzone są działania, które mają na celu zapobiegać sprzedawaniu urządzeń, które otrzymali uczniowie.

Czy laptopy od rządu można sprzedać? Kluczowa umowa i okres posiadania

Kwestię przyznawania laptopów reguluje ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 13 lipca tego roku. Zakłada ona, że nowy sprzęt przeznaczony do nauki co roku otrzymują wszyscy uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej. Urządzenie można przyjąć na własność poprzez zawarcie umowy pomiędzy szkołą a rodzicem. Nie pozwala ona jednak na sprzedaż sprzętu przez pierwsze pięć lat od jego nabycia.

Więcej o: