Skandal z udziałem Elona Muska. Biały Dom: Odrażające promowanie antysemickiej i rasistowskiej nienawiści

Elon Musk skomentował na platformie X kuriozalną wypowiedź jednego z internautów o tym, jakoby Żydzi mieli "promować nienawiść przeciwko białym". Zachowanie Muska oburzyło Biały Dom, który w oficjalnym oświadczeniu potępił miliardera. Wielkie firmy takie jak m.in. Apple wycofały swoje reklamy z platformy Muska.

Jeden z użytkowników platformy X w Stanach Zjednoczonych zmieścił wpis promujący absurdalną teorię spiskową o tym, że Żydzi mieliby proponować nienawiść wobec białych. Zasugerował przy tym m.in., że odpowiadać mają oni za sprowadzanie do USA wielkiej liczny imigrantów, którzy "zalewają kraj". Post nawiązujący właśnie do tej teorii skomentował Elon Musk słowami: "powiedziałeś rzeczywistą prawdę". Dodał też, że "nie wszystkie żydowskie społeczności" mają promować "rasizm przeciwko białym i Azjatom".

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Elon Musk z zarzutem antysemityzmu. Potępił go Biały Dom

Działanie Muska wywołało falę oburzenia. W imieniu Białego Domu jego rzecznik Andrew Bates opublikował komunikat, w którym wpis miliardera nazwał "niedopuszczalnym". "Potępiamy w najostrzejszych słowach to odrażające promowanie antysemickiej i rasistowskiej nienawiści, które jest sprzeczne z naszymi podstawowymi wartościami jako Amerykanów" - czytamy dalej. Andrew Bates podkreślił, że powtarzanie tak okropnych kłamstw jest zawsze niedopuszczalne, zwłaszcza w miesiąc po najbardziej śmiercionośnym dniu dla narodu żydowskiego od czasu Holokaustu. Miał na myśli atak palestyńskiej grupy islamistycznej Hamas na Izrael z 7 października. 

Reklamodawcy wycofują się z X

Konsekwencje zachowania Muska były szersze. Agencja Reutera opisuje, że Disney, Warner Bros Discovery i Comcast, Lions Gate Entertainment (LGFa.N), Paramount Global (PARA.O), Sony Pictures oraz Apple wstrzymały reklamy w serwisie pod wpływem antysemickiego wpisu Elona Muska. Miliarder zapowiedział z kolei, że gdy tylko w poniedziałek otworzy się sąd, złoży w nim pozew przeciwko "wszystkim osobom, które brały udział w tym oszukańczym ataku na firmę". Zaprzeczył też bardzo stanowczo, że jego post miał antysemicki charakter. 

Więcej o: