Marlena Maląg chciała dopiec Tuskowi. Jej post opatrzony wyjaśnieniem. Uderzył też rykoszetem w rząd PiS

Posłanka PiS Marlena Maląg zamieściła na platformie X wpis, w którym uderza w Donalda Tuska i jego "kolegów" w związku z ewentualnym przywróceniem wyższej stawki podatku VAT na żywność. Użytkownicy i sama platforma szybko wytknęli jej, że mija się z prawdą.

"Przywrócenie VAT na żywność spowoduje wzrost cen. Tak mogą postępować tylko ci, którzy nie mają serca... mają, ale przyklejone i jedynie z papieru. To zakrawa na farsę, chcą ograbić ludzi w majestacie prawa. Oczywiście działania te będą podparte głosami 'ekspertów', kolegów pana Donalda. Wczoraj pan poseł Michał Kobosko z Polski 2050, dzisiaj pan Andrzej Domański, główny doradca ekonomiczny liberałów. Polacy trzymajcie się za portfele! Dobro Polaków nigdy nie było dla nich priorytetem" - grzmi na platformie X Marlena Maląg. Sęk jednak w tym, że to jej partia chciała przywrócić wyższą stawkę VAT od nowego roku.  

Zobacz wideo Jacek Ozdoba spytany o misję tworzenia rządu Morawieckiego i umowę koalicyjną: Sam pan się uśmiecha, pytając o to

Od 1 lutego 2022 r. w związku z pandemią i walką z wysoką inflacją w Polsce obniżono do 0 proc. stawkę podatku VAT na żywność - wcześniej było to 5 proc. W 2023 roku niższą stawkę daniny postanowiono pozostawić do końca grudnia, jednak od stycznia 2024 znów ma to być 5 proc. Marlena Maląg krytykuje więc pomysł, którego autorem jest rząd jej własnej partii  politycznej, czyli Prawa i Sprawiedliwości, co wytknęli jej komentatorzy.  

"Przecież to wasz pomysł, by VAT na żywność wracał w styczniu 2024"

"Przecież to wasz pomysł, by VAT na żywność wracał w styczniu 2024 i to wy w ustawie budżetowej zawarliście wpływy z VAT, który wróci do swojej wartości z początkiem roku. Jesteście niesamowici w swojej obłudzie" - komentuje Ewa Zajączkowska-Hernik.  

"Cynizm i hipokryzja tego wpisu to Himalaje do kwadratu. To rząd PiS wraz z Minister Marleną Maląg założył w budżecie na 2024 r. przywrócenie stawek VAT na żywność. Pani Minister przecież jako członek rządu Pani to przyjęła i wysłaliście ten projekt do Sejmu" - dodaje ekonomista Sławomir Dudek.  

"Pani Minister, być może Pani umknął ten fakt, ale to rząd Mateusza Morawieckiego, którego Pani Minister była członkiem, w projekcie budżetu na 2024 r. zaproponował przywrócenie 5-proc. stawki VAT na żywność" - wypomniał jej także Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.  

Co więcej, sama platforma X dodała do wpisu kontekst, w którym czytamy, że "to obecny rząd podjął decyzję, że VAT jest obniżony do końca 2023, a nie dłużej i że w 2024 wynosi 5 proc.". Załączono również odnośnik do strony rządowej, gdzie informowano, iż stawka VAT zostanie obniżona jedynie do końca 2023 roku. 

Więcej o: