Samsung PX2370 - pierwszy monitor LED, który wyświetla 16,5 miliona odcieni

Samsung właśnie zaprezentował swój najnowszy model monitora z podświetleniem diodami LED, które znamy już  dobrze z telewizorów obecnych na rynku. Byłem na specjalnej prezentacji, na której zaprezentowano nowe urządzenie. Jak wypadło na pierwszy rzut oka?

Czym się różni od innych?

Samsung Syncmaster PX2370 to pierwszy na rynku monitor LED LCD, który potrafi w pełni wyświetlić przestrzeń barw sRGB (16,5 mln odcieni).  Dokonanie zaiste znaczące, zwłaszcza, że monitor jest oparty na tańszej matrycy typu TN (monitory LED z matrycą PVA mają pojawić się dopiero za jakiś czas).

Co jest w nim fajnego?

Ma 23 cale,  wyświetla rozdzielczość Full HD i jest cienki, bardzo cienki (głębokość ekranu to tylko 16,5 mm). A do tego zużywa o 40 proc. mniej energii niż modele Samsunga  z klasycznym podświetleniem CCFL. Zauważyłem, że dobrze oddany na monitorze jest ruch - te 2 milisekundy uzyskane dzięki wykorzystaniu diod LED robią swoje. Gracze i kinomani powinni być zadowoleni. I jeszcze uwodzi ta przezroczysta stopka...

Co jest niefajne?

Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że monitor ma dość kiepską głębię czerni - królują tu odcienie szarości. Być może spowodowane jest to użyciem krawędziowego podświetlenia diodami LED.

Trzej Magicy Samsunga

Samsung wbudował w monitory trzy nowe technologie:

1. Magic Lux - automatycznie dostosowuje jasność monitora do poziomu oświetlenia w pomieszczeniu dzięki wbudowanemu czujnikowi (znamy to z niektórych nowych telewizorów)

2. Magic Angle to funkcja ulepszająca jakość obrazu, gdy oglądamy obraz pod kątem (czy nie łatwiej byłoby po prostu zamontować ruchomą stopkę i ręcznie nachylać ekran?)

3. Magic Eco pozwala kontrolować ilość prądu, którą pobiera urządzenie (cztery ustawienia jasności podświetlania ekranu - trochę dubluje się to z pierwszą technologią, ale przynajmniej zaoszczędzimy na prądzie)

Cena czyli  ile "zabulimy"?

Czyli to, co najważniejsze... Monitor PX2370 ma kosztować ok.1300 zł. Tanio nie jest, ale warto pamiętać, że są też droższe monitory...

Mariusz Koryszewski

Więcej o: