Jak wybrać zawód? Nie warto kierować się modą ani zarobkami

Wybór zawodu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego nie należy jej podejmować pochopnie i pod wpływem emocji, czy chwilowej mody.

W pracy spędzamy jedną trzecią swojego życia, dlatego bardzo ważne jest, aby robić to, co sprawia nam przyjemność. Niestety, nie każdy wybiera swoją zawodową przyszłość świadomie. Często poddajemy się presji np. rodziców, modzie na określone zawody, czy stereotypom („po studiach polonistycznych muszę być nauczycielką”). Praca ma zapewniać nam nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale też potrzebę samorealizacji. Co zrobić, żeby świadomie wybrać zawód?

Co chciałbyś robić?

Podejmując decyzję o zawodzie, warto wziąć sobie do serca słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”. Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że bardziej się angażujemy. Zupełnie odwrotnie od tej z przymusu, która nie daje satysfakcji, za to powoduje spadek motywacji i brak wiary we własne możliwości. Prowadzi to do szybkiego wypalenia zawodowego i frustracji. Dlatego szukając odpowiedniego zawodu, dobrze jest określić, co lubimy robić. Tutaj znaczenie ma wszystko – czy lubimy uczyć się języków, pisać bloga, a może projektować grafiki. Na podstawie zainteresowań można wytypować odpowiedni zawód i dzięki temu czerpać przyjemność z pracy.

Zawód dostosowany do osobowości

Każda profesja wymaga różnych kompetencji i umiejętności. Błędem, który często popełniają młodzi ludzie rozpoczynający karierę, jest wybór zawodu głównie ze względu na wysokość zarobków. Owszem, pieniądze są ważne, ale jeszcze istotniejsze jest dopasowanie zawodu do osobowości. Nie będzie szczęśliwy w pracy skrajnie nieśmiały handlowiec, albo przesadnie ekstrawertyczny informatyk, który do życia potrzebuje kontaktu z ludźmi. Zawód dobrze dobrany do tego, kim jesteśmy, to recepta na satysfakcję w pracy.

Po pomoc do ekspertów

Początek planowania kariery zawodowej przypada na okres szkoły średniej i właśnie tutaj warto poszukać pomocy. Z pomocą może przyjść doradca zawodowy, którego zadaniem jest wspieranie uczniów w tym zakresie. Ponadto jeśli posiada odpowiednie uprawnienia, pomoże określić uczniowi jego profil osobowościowy, albo skieruje do odpowiednich jednostek, np. poradni psychologiczno-pedagogicznej lub OHP.

Rynek pracy

Nie bez znaczenia dla wyboru zawodu jest sytuacja na rynku pracy. Okazuje się, że nawet najbardziej pasjonujące zajęcie, gwarantujące satysfakcję zawodową, może okazać się nieprzydatne, jeśli w danej dziedzinie jest nadmiar fachowców. Z drugiej strony sytuacja na rynku pracy może być dynamiczna i profesje pożądane dzisiaj za 10 lat będą zasilały grono bezrobotnych. Dlatego warto prześledzić raporty na temat zatrudnienia i poczytać prognozy na następne lata.
Z kolei przy wyborze uczelni i konkretnego kierunku studiów dobrze skontaktować się z biurem karier akademickich na danej uczelni. Zazwyczaj w okresie rekrutacji organizują dni otwarte, podczas których można uzyskać informacje na temat sytuacji na rynku pracy absolwentów i porozmawiać o możliwościach rozwoju zawodowego jeszcze podczas studiów.

Gap year

Nadal nie wiesz, co robić? Zawsze można zrobić sobie rok przerwy, czyli gap year. W Polsce to nadal nie są popularne rozwiązania, ale maturzyści na zachodzie bardzo często po szkole średniej biorą rok „urlopu” i zazwyczaj wyjeżdżają za granicę, aby zdobyć doświadczenie w nowym środowisku i kulturze. Podróżują lub pracują, albo łączą obie te rzeczy. Nabierają dystansu do swoich problemów, a kiedy wracają po rocznej przerwie, jest im o wiele łatwiej podjąć decyzję na temat swojego przyszłego życia.