Jesteś millenialsem? Oto 7 wskazówek, które pozwolą ci osiągnąć zawodowy sukces

Otwarci, aktywni, mający wielu znajomych, podróżujący po świecie, dobrze poinformowani. Ale też apatyczni, leniwi, wiele wymagający od innych i mało od siebie. Taki panuje stereotyp „millenialsów”, czyli pokolenia osób urodzonych po 1982 r., które w najbliższej przyszłości zdominuje rynek pracy.

Stereotyp – jak to często bywa – ma w sobie ziarno prawdy. Dlatego – radzą rekruterzy – sami millenialsi powinni się postarać, żeby otoczenie myślało o nich inaczej. Wtedy sukces w życiu zawodowym stanie się nieco łatwiejszy do osiągnięcia.

1. Bądź niezniszczalny

Zachowuj się tak, by wszyscy myśleli, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. W ten sposób pokażesz, że wcale nie jesteś bezużyteczny i apatyczny. A przy okazji zawstydzisz starszych, którzy już dawno stali się rutyniarzami i przestali marzyć o wielkich rzeczach.

2. Odłóż dorosłość na przyszłość

Przyjdzie jeszcze czas na dojrzałość. Tymczasem, o ile twoja sytuacja na to pozwala, daj sobie czas na bycie świeżym, oryginalnym i odkrywczym. To nie tajemnica, że dziecko, w całej swojej naiwności, może mieć najlepsze pomysły. Dlatego nie staraj się na siłę dorosnąć.

3. Ryzykuj

Bez ryzyka nie ma zabawy? To najprawdziwsza prawda. Ryzykować nie mogą ci, którzy muszą trzymać się swoich stałych posad, bo ich strata ściągnie na nich opłakane skutki. W twoim przypadku elastyczne zatrudnienie, bycie freelancerem albo pracownikiem na śmieciówkach może mieć pozytywne strony. Takie jak poczucie wolności. Pozwalaj sobie więc na przekraczanie granic, oryginalne i niezwykłe pomysły. Unikaj banałów i sztampy. Jeśli popełnisz błąd, otoczenie ci wybaczy. W końcu jeszcze masz czas, żeby się douczyć...

4. Ucz się

Przy całej swojej przebojowości nie zapominaj o zdobywaniu wiedzy o świecie. Czytaj książki, oglądaj filmy, podróżuj i rozmawiaj z ludźmi. Przez otoczenie będziesz postrzegany jako ciekawa, godna uwagi osoba, a przez potencjalnych pracodawców – jako ktoś, kto przyniesie do firmy cenne życiowe doświadczenie. To ostatnie bardzo często decyduje o przyjęciu do pracy.

5. Nie porównuj się z innymi

Jesteś rówieśnikiem Marka Zuckerberga, a nie masz jeszcze własnego portalu społecznościowego i miliardów na koncie? Przede wszystkim – nie łam się. Nie ma nic bardziej blokującego, niż porównywanie się do ludzi, którzy odnieśli sukces. Drogi do niego są przeróżne i zawiłe. Powodzenie zależy od wielu czynników, spośród których niezwykle ważna jest oryginalność i bycie sobą.

6. Nie myśl dekadami

Nie planuj życia w długiej perspektywie. Nie wyznaczaj sobie dat granicznych, po których masz stać się kimś ważnym, zarabiać mnóstwo kasy albo stanąć na czele międzynarodowej korporacji. W tej dziedzinie ważny jest minimalizm – planowanie tego, co jutro, za tydzień, maksymalnie za miesiąc. Wypełnienie tych zobowiązań z pewnością przybliży cię do upragnionego celu. A porażka na pewno nie sprawi, że przestaniesz walczyć.

7. Baw się i wypoczywaj

Brytyjska dziennikarka Suzanne Moore radzi, by młodzi nie przejmowali się tym, co pomyślą o nich starsi. Bo ich zarzuty wynikają w większości z zawiści, że za ich czasów zamiast dobrze spędzać czas, tylko pracowali. Dlatego młodzi powinni według niej „odświeżać głowy” poprzez odpoczynek, podróże i zabawę. Dobrym sposobem jest tzw. „one year gap”, czyli przerwa między skończeniem studiów a podjęciem pierwszej pracy, podczas której młodzi poznają świat, imprezują i poznają ludzi. Oczywiście, w polskich warunkach może być to trudne. Ale zawsze warto spróbować. To kolejna rada dla millenialsów: przede wszystkim próbuj.