8 najlepszych zawodów dla osób bez wyższego wykształcenia

Nie zawsze trzeba mieć wyższe wykształcenie, żeby mieć dobrą pracę. Oto 8 zawodów, które można wykonywać bez studiów.

1. Pracownik służb mundurowych

Mundurówki cieszą się coraz większym szacunkiem w społeczeństwie. Dają możliwość stabilnych, czasem dość wysokich zarobków (od ok. 2 tys. zł na rękę na początek), awansu, a przede wszystkim - wcześniejszej emerytury. Wszystkie mundurówki w Polsce przeprowadzają rekrutacje co roku, a wymagają przejścia testów wiedzy, testów psychologicznych oraz niekaralności. Praca w policji, straży pożarnej, granicznej czy służbie celnej staje się coraz bardziej modna.

2. Agent ubezpieczeniowy

W Polsce może nim zostać osoba ze średnim wykształceniem. Jego praca polega na sprzedaży polis ubezpieczeniowych. Agent zatrudniany jest przez zakład ubezpieczeniowy na podstawie umowy agencyjnej, dlatego potrzebna jest zarejestrowana działalność gospodarcza. Zarobki agentów kształtują od 3,5 do nawet 5,5 tys. zł miesięcznie (mediana, za portalem Wynagrodzenia.pl).

3. Handlowiec

Czyli człowiek, którego praca polega na zasadzie „taniej kupić, drożej sprzedać”. To jedna z najlepiej rozwiniętych gałęzi biznesu w Polsce. Drobni przedsiębiorcy trudniący się handlem stanowią podstawowe źródło wzrostu polskiego PKB. Przykłady? Handlarz sprowadzanymi samochodami zarabia od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Dziś opłaca się w Polsce handlować m.in. stalą, częściami komputerowymi czy zdrową żywnością.

4. Spawacz

Opowieści spawaczy potwierdzają: to zawód, który można traktować jak pasję. Spawacze są dziś bardzo potrzebni i cenieni. A do tego te zarobki: według „Gazety Wyborczej” od 1,8 tys. zł do 5 tys. zł na rękę. Górna granica jest w tym przypadku ograniczona jedynie czasem i siłami spawacza: sprawny fachowiec może pracować w ramach kilku zleceń jednocześnie.

5. Robotnik na platformie wiertniczej

Przez to, że to praca wymagająca cierpliwości i zdolności odcięcia się od świata, zarobki panujące w tym zawodzie są naprawdę wysokie. Przykładowo na norweskiej platformie wiertniczej na Bałtyku robotnicy zarabiają 50-70 zł za godzinę pracy. Pracują przez dwa tygodnie, następne trzy mają wolne. Długie przerwy to oprócz zarobków kolejny plus takiej pracy.

6. Stewardessa

To praca przyjemna, ciekawa, dość łatwa i wbrew pozorom bezpieczna - samolot to statystycznie najbezpieczniejszy środek transportu. Stewardessa (lub steward) może liczyć na wiele zawodowych możliwości: od odwiedzania najdalszych zakątków świata po poznawanie ciekawych ludzi. Ale chyba największym plusem tego zawodu są zarobki: ich mediana w Polsce to 5,1 tys. zł brutto.

fot. facebook.com/emiratesfot. facebook.com/emirates 

7. Kierowca

W ostatnim czasie zawód ten znacznie zmienia swoją specyfikę. Za kierownicą zasiada coraz więcej kobiet. Powoli zapominamy o stereotypie wąsatego kierowcy-cwaniaka w przepoconym podkoszulku. Żeby na poważnie zająć się kierowaniem samochodu ciężarowego trzeba tylko skończyć odpowiedni kurs. Można liczyć na zarobki od 3 do 6-8 tys. zł w dużych firmach transportowych.

8. Specjalista ds. mediów społecznościowych

To specyficzny rodzaj pracy w branży public relations, ale niewymagająca wyższego wykształcenia. To, co najwyżej ceni się w tej dziedzinie, to nadzwyczajne umiejętności w wykorzystywaniu mediów społecznościowych w promocji marki. Musisz wiedzieć, jak zaangażować innych użytkowników i jak reagować na kryzysy. W tej branży najniższe zarobki to około 2 tys. zł na rękę. Manager z doświadczeniem zarabia ok. 4-5 tys. zł, a najbardziej doświadczeni specjaliści mogą liczyć nawet na 7-8 tys. netto.