Chcesz uniknąć chorób i żyć dłużej? Ucz się języków

Uczenie się języków obcych hamuje proces starzenia mózgu i zwiększa inteligencję. Sprzyja zachowaniu sprawność i jasność umysłu do późnej starości.

Na początek dobra wiadomość dla rodziców dzieci dwujęzycznych - z badań wynika, że w porównaniu do swoich jednojęzycznych rówieśników sprawniej rozwiązują problemy. Dodatkowo lepiej wykonują zadania wymagające skupienia, mają także mniej zawodną pamięć.

Zdobyte umiejętności zostają im na lata. Staruszkowie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami zachowują w dobrym stanie swoje zdolności poznawcze.
Uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu jako pierwsi dowiedli, w jaki sposób uczenie się kolejnego języka wpływa na nasz umysł w późniejszym życiu. Wiedzę zawdzięczamy badaniu Lothian Birth Cohort, które rozpoczęło się jeszcze w 1947 roku. Wtedy to testowi na inteligencję poddano ponad ośmiuset jedenastolatków. Powtórzono go, gdy badani osiągnęli 70. rok życia.

Wyniki? Uczestnicy badania posługujący się przynajmniej jednym językiem obcym, bez względu na to czy nauczyły się go w życiu dorosłym, czy wcześniej, osiągały lepsze wyniki w testach mierzących inteligencję niż osoby jednojęzyczne. Wpływ znajomości języków na mózg ujawnił się w wielu zadaniach poznawczych - zarówno tych sprawdzających zasób słownictwa lub tempo czytania, jak i zdolność rozumowania i pamięć.

Z kolei z danych zebranych przez zespół naukowców z Centrum Studiów nad Zdrowiem w Luksemburgu wynika, że poligloci trzykrotnie rzadziej doświadczali deficytów poznawczych. Co ciekawe, poligloci łagodniej przechodzą chorobę Alzheimera i lepiej radzą sobie z demencją. Podczas obserwacji 450 osób cierpiących na chorobę Alzheimera, z których 250 badanych posługiwało się dwoma językami stwierdzono, że w tej grupie wystąpienie schorzenia nastąpiło zdecydowanie później niż u pozostałych.

Dlaczego osoby władające co najmniej dwoma językami osiągają tak dobre wyniki? Odpowiedzi tym razem dostarczają badacze ze Szwedzkiego Uniwersytetu w Lund. Ich zdaniem wkuwanie słówek i zasad obcej gramatyki powoduje, że nasz mózg staje się większy.