Kolor krawata mówi o nas więcej, niż byśmy chcieli

Szczególnie ten nieodpowiednio dobrany do sytuacji i naszych intencji. Zacząłeś się zastanawiać, jaki kolor wybrać na kolejne spotkanie? Podpowiadamy, co oznaczają poszczególne barwy

Dobranie odpowiedniego koloru krawata może wzmocnić nasz wizerunek i podkreślić to, co chcemy przekazać. Brzmi nieprawdopodobnie? Przyroda od zawsze używa barw do wysyłania konkretnych sygnałów. Na przykład czerwony, czarny i jadowicie żółty mówią „nie zbliżaj się do mnie”, a niebieski i zielony wysyłają łagodny komunikat „nic ci nie zrobię”. Podobnymi zasadami rządzi się świat ludzi. Oto, jakie wysyłasz komunikaty swoim codziennym strojem.

Wszystkie odcienie czerwieni

Ostra, żywa czerwień to kolor lidera. Osoby, która wie, czego chce i zna sposób na osiągnięcie swojego celu. Symbolizuje siłę, bezkompromisowość, asertywność i pasję. Idealny wybór na spotkanie, podczas którego trzeba będzie poprowadzić zespół bądź zawalczyć o projekt.

Ciemne, stonowane odcienie czerwieni, raczej matowe niż błyszczące są symbolem dojrzałej władzy i profesjonalizmu. Wzbudzają zaufanie. Wskazane dla profesjonalistów, którzy swoją pozycję budują na doświadczeniu.

Fioletowy

Najlepiej w odcieniu królewskiej purpury. Gładki, bądź z subtelnym, matowym wzorem. To kolor odważny, dostojny, mniej oczywisty niż czerwień, choć symbolizujący podobne cechy - pewność siebie, odpowiedzialność i nieszablonowość. Dobry dla mężczyzn o ugruntowanej pozycji, którzy chcą się wyróżnić.

Czarny

W przypadku tego koloru wiele zależy od kroju krawata. Cienki, delikatny, niekoniecznie matowy w ostatnich latach był częstym wyborem wśród modnej (i młodszej) części garniturowej społeczności.

Ze względu na konotacje kulturowe (czerń to wciąż kolor zarezerwowany dla żałoby) może wprowadzać niepotrzebne zamieszanie. Entuzjastom ciemnych kolorów eksperci od wizerunku doradzają odcienie grafitu i szarości. Te symbolizują konserwatywne, twarde podejście. Inaczej postrzegany jest jasny szary - to kolor młodości, świeżości, dobry dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna karierę.

Niebieski

Wzbudza zaufanie. Kojarzy się z profesjonalizmem i opanowaniem. Osoba, która wybiera ten odcień to ktoś, kto nie musi nikomu udowadniać swoich „super mocy”.
Kolor niebieski nie wysyła negatywnych, agresywnych komunikatów. Podczas negocjacji czy ważnego spotkania świadczy raczej o postawie dążącej do kompromisu, niż osiągnięcia celu za wszelką cenę. Decydując się na niebieski pamiętajmy, że im ciemniejszy odcień (z granatem włącznie), tym silniej akcentujemy swoją pozycję w zespole. Innymi słowy - granat dla dyrektora, błękitny dla pracownika szeregowego.

Zielony

To trudny kolor. Styliści zwracają uwagę, że osoby, którym nie zależy na ekscentrycznym wyglądzie mogą mieć problem z dobraniem do niego odcienia garnituru i koszuli.

Zielony w biznesie kojarzy się z pieniędzmi. Jest również symbolem odrodzenia i rozwoju. Będzie dobrym wyborem dla osób, które lubią podkreślać swoją oryginalność. Może się również sprawdzić jako znak rozpoznawczy np. podczas konferencji branżowej, który wyróżni nas z tłumu i sprawi, że rozmówcy będą nas kojarzyć (przynajmniej z wyglądu) jeszcze długo po spotkaniu.

Żółty

Ulubiony kolor osób pogodnych, kojarzony ze słońcem, energią i życiem. Osoby noszące żółty krawat uważane są za bardziej otwarte i przystępne. Kojarzy się również ze szczerością i prostolinijnością. Doskonały wybór, jeśli chcemy poznać jak najwięcej osób (np. podczas spotkania networkingowego).

Żółty ma też swoją gorszą stronę, mianowicie nie kojarzy się z profesjonalizmem. Dlatego nie poleca się go zakładać na rozmowy o pracę czy poważne spotkania biznesowe.