Amerykański Departament Pracy, odpowiednik polskiego ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, opracował ranking najbardziej ryzykownych zawodów.
Przeanalizowano je pod kątem podatności na infekcje, choroby zawodowe, ukąszenia czy negatywne skutki siedzącego trybu pracy. Wyniki opracowano w skali od 1 do 100 – im wyższy wskaźnik tym większa szkodliwość.
Lista dziesięciu najbardziej szkodliwych dla zdrowia zawodów może trochę zaskoczyć. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Rolę asystentów w Polsce spełniają instrumentariuszki, które nie wykonują zabiegów. W USA to w pełni osobny zawód, którego przedstawiciele wykonują zabiegi pod nadzorem lekarzy-chirurgów.
Najważniejsze czynniki ryzyka – zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, ekspozycja na skażenia chemiczne, praca w niebezpiecznych warunkach.
Operatorzy maszyn, kotłów, kotłowni itp. w fabrykach i budynkach łatwego życia nie mają.
Najważniejsze czynniki ryzyka – ekspozycja na skażenia chemiczne, praca w niebezpiecznych warunkach, zwiększone ryzyko skaleczeń, oparzeń itp.
Praca w wodociągach i oczyszczalniach ścieków nie tylko jest ciężka, ale i zwiększa ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi substancjami używanymi do uzdatniania wody czy jej oczyszczania.
Najważniejsze czynniki ryzyka – ekspozycja na skażenia chemiczne, praca w niebezpiecznych warunkach, zwiększone ryzyko skaleczeń, oparzeń itp.
Pod tą tajemniczą nazwą zawodu kryją się ludzie, którzy preparują tkanki do badań histopatologicznych. Wycinane guzy, podejrzane kawałki skóry itp. przechodzą przez ich ręce.
Najważniejsze czynniki ryzyka – praca w niebezpiecznych warunkach, ekspozycja na skażenia chemiczne, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.
Pracownicy służby celnej w Polsce robią dokładnie to samo, co ich amerykańscy koledzy, którzy sprawdzają ładunki, ludzi itp. pod kątem przestrzegania prawa dotyczącego ceł. Okazuje się, że ta praca nie jest zbyt zdrowa.
Najważniejsze czynniki ryzyka – ekspozycja na skażenia chemiczne, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, promieniowanie radioaktywne.
Podiatry nie warto mylić z pediatrą, gdyż podiatra zajmuje się stopami, a pediatra – wiadomo. W Polsce to mało popularny specjalista, ale na liście zawodów w USA występuje i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób i deformacji stóp.
Najważniejsze czynniki ryzyka – zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, promieniowanie radioaktywne, ekspozycja na skażenia chemiczne.
Co robi weterynarz wyjaśniać nie trzeba. Nie trudno też wyobrazić sobie zagrożenia związane z tą pracą – nie wszystkie zwierzęta, którymi zajmują się weterynarze są dobrze ułożone i już mamy ważny czynnik ryzyka. A do tego dochodzą jeszcze choroby odzwierzęce i cała masa pasożytów.
Najważniejsze czynniki ryzyka – zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, narażenie na ukąszenia, użądlenia, ugryzienia oraz skaleczenia itp., ekspozycja na skażenia chemiczne.
Praca przy znieczulaniu pacjentów wymaga nie tylko olbrzymiej koncentracji. Najwyraźniej potrzebne jest też końskie zdrowie. Możemy być pewni, że czynniki ryzyka, które umieszczają tę grupę zawodów tak wysoko występują również w Polsce.
Najważniejsze czynniki ryzyka – zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, ekspozycja na skażenia chemiczne, promieniowanie radioaktywne
Witają pasażerów, roznoszą napoje, posiłki i dbają by pasażerowie mieli zapięte pasy. Wielu uważa, że to lekka i łatwa praca. A tu niespodzianka – to jedna z najgorszych dla zdrowia profesji. Nie tylko z powodu krewkich pasażerów.
Najważniejsze czynniki ryzyka – zagrożenie skażeniami i zanieczyszczeniami, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, narażenie na zacięcia, ukąszenia itp.
Okazuje się, że kontrola i leczenie uzębienia to bardzo ryzykowna dla zdrowia praca. Listę pełnych zagrożeń zaczynając od przypadkowego zaciśnięcia ust przez pacjenta można by wyliczać długo.
Najważniejsze czynniki ryzyka – ekspozycja na skażenia chemiczne, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, długi czas spędzany na siedząco.
Za Business Insider.