10 rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej niż nam się wydaje

Poświęcają cały czas na pracę, nie mają czasu dla rodziny, robią wszystko na raz – to częsty stereotyp na temat ludzi sukcesu. Tymczasem okazuje się, że osoby, które osiągnęły w życiu naprawdę dużo, zachowują się zupełnie inaczej.

Liczą czas nie w godzinach, ale w minutach, wyciskają każdą chwilę jak cytrynę, nie odwlekają niczego na potem i wiedzą, że w życiu ważna jest rodzina i bliscy. Tak działają ludzie sukcesu.

Skoncentrowani na minutach, a nie na godzinach

Ludzie bardzo produktywni liczą czas nie w godzinach tylko w minutach. Wiedzą, że doba ma ich 1440 i starają się nie zaprzepaścić ani jednej. Czas jest dla nich ważniejszy niż pieniądze – można je stracić i ponownie zarobić, ale czasu nie da się odzyskać. Warto o tym pamiętać.

Skupieni na jednej rzeczy

Najbardziej wydaje osoby wiedzą, co jest dla niech najważniejszym zadaniem i znają swój MIT, czyli Most Important Task. Pracują nad nim codziennie rano przez dwie godziny non stop. Tom Ziglar, dyrektor Ziglar Inc. radzi, aby poświęcić pierwszą część dnia na swój MIT. Jego zdaniem takie działanie to klucz do sukcesu, ułatwiające zrealizowanie danego celu.

Zamiast listy rzeczy do zrobienia korzystają z kalendarza

Badania pokazują, że jesteśmy w stanie zrobić tylko 41 proc. z listy rzeczy do zrobienia. To, czego nie zrobiliśmy - zgodnie z tzw. efektem Zeigarnik - wprowadza nas w poczucie winy i generuje stres. Psycholożka Bluma Zeigarnik udowodniła, że zadania niewykonane pamiętane są lepiej niż zadania wykonane. Dlatego zamiast narażać się na negatywne emocje, warto od razu wyrzucić „to do list”, a zamiast tego używać kalendarza. - Najlepiej podzielić go na 15-minutowe bloki. Tak, to brzmi koszmarnie, ale można się tego nauczyć i dzięki temu zwiększyć swoją produktywność – radzi współzałożyciel The Art of Charm, Jordan Harbinger.

Przygotowują i jedzą kolację w domu

Andy Grove, współzałożyciel i prezes Intela mawiał, że zawsze jest do zrobienia więcej niż powinno być zrobione i więcej niż można zrobić. Dlatego ludzie sukcesu zazwyczaj wiedzą, co jest ważne w życiu i umieją podzielić te 1440 minut odpowiednio na pracę, czas spędzany z rodziną, aktywność fizyczną czy inne zajęcia. Kolacja z rodziną to dla wielu z nich świętość.

Nie rozstają się z notebookiem

Richard Branson powiedział, że nie byłby w stanie zbudować Virgin Group bez prostego notebooka, którego zabiera ze sobą wszędzie. Oczywiście nie musi to być koniecznie urządzenie elektroniczne, wystarczy zwykły notes. Używał go inny znany biznesmen, Arystoteles Onassis, który radził początkującym przedsiębiorcom, aby zapisywali wszystko na bieżąco. „To lekcja warta milion dolarów, a nie uczą tego w szkołach biznesu” – podkreślał.

Sprawdzają e-mail kilka razy dziennie

Ludzie sukcesu nie reagują na każdy dźwięk przychodzącego e-maila czy wibrację telefonu – nie sprawdzają od razu skrzynki pocztowej i nie odpisują natychmiast. Robią to 2-3 razy dziennie, co zresztą jest wpisane w ich kalendarz.

Prawie zawsze mówią „nie”

„Różnica między ludźmi sukcesu i ludźmi którzy osiągnęli bardzo duży sukces, polega na tym, że ci drudzy prawie zawsze mówią „nie” – powiedział miliarder Warren Buffet. Chodzi oczywiście o cenne 1440 minut każdego dnia, których nie warto tracić na niepotrzebne rzeczy.

Działają według reguły 80/20

Ludzie ultraproduktywni kierują się w życiu zasadą Pareta, według której 80 proc. rezultatów pochodzi jedynie z 20 proc. aktywności. Doskonale wiedzą, które działania generują największe korzyści i to właśnie na nich się koncentrują, nie tracąc czasu na niepotrzebne zajęcia.

Od razu działają, nie odkładają na później

Wiele razy przytrafia się nam, że odbieramy mail, czytamy go i postanawiamy odpowiedzieć później – to samo dotyczy smsów czy rachunków. Ludzie sukcesu tak nie robią – od razu odpisują, albo robią przelew, dzięki czemu zachowują czysty umysł i się nie stresują.

Dbają o siebie i energię życiową

Nie da się zwiększyć liczby minut w ciągu dnia, ale można zwiększyć poziom energii potrzebnej do pracy, koncentracji, podejmowania decyzji i ogólnej wydajności. Dlatego ludzie sukcesu nie rezygnują z posiłków, nie siedzą do późna w nocy i generalnie dbają o siebie. Jedzenie traktują jako paliwo dla organizmu, a sen jako regenerację