800 mln zł zasiłków dla pracowników z depresją. A można o nich tanio i skutecznie zadbać

Szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik. A żeby tak było, potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrej pensji. Dobry szef robi wszystko, aby zminimalizować poziom stresu w swoim zespole. Jak to zrobić?

Utrzymanie dobrego pracownika to sztuka. Dla wielu z nich praca jest drugim domem, więc warto zadbać o to, aby czuli się tutaj dobrze. W przeciwnym razie, szczególnie kiedy rynek zaczyna przechylać się na stronę pracownika, utrzymanie talentów może być trudne.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne podaje, że gospodarka USA traci 500 mld dolarów rocznie z powodu problemów związanych ze stresem w pracy. Jest on odpowiedzialny za około 550 milionów dni roboczych utraconych każdego roku oraz za 80 proc. wypadków przy pracy.

2,6 mld zł w tym 800 mln zł z ZUS

W Polsce koszty depresji związanej ze stresem wyniosły w 2014 - 2,6 mld zł. Na zwolnieniach lekarskich z powodu podejrzenia depresji i wypalenia zawodowego Polacy byli łącznie 6,1 mln dni. Do pracy nie chodziło wtedy ok. 200 tys. aktywnych zawodowo osób. NFZ wydało na leczenie ok. 170 mln zł, a koszty ZUS-u były kilka razy większe - same zasiłki kosztowały budżet kraju ok. 800 mln zł.

Wniosek jest prosty – wysoki poziom stresu u pracowników przekłada się na koszty firmy oraz szerzej – na koszty całego kraju.

Aby go zminimalizować wcale nie trzeba instalować w firmie ścianki do wspinaczki, czy kupować stołów do ping ponga, albo beczek piwa dla pracowników – co się czasami zdarza. Są o wiele prostsze i skuteczniejsze sposoby. Oto one.

Najważniejsze są podstawy

Tanie oświetlenie męczy wzrok, a stare i zużyte meble są niewygodne. To i to może generować dyskomfort fizyczny. Dlatego warto zainwestować w sprzęt i sprawić, aby wszystko było maksymalnie ergonomiczne, a pracownicy mogli cieszyć się dużym komfortem fizycznym w miejscu pracy.

Warto zacząć od biurek i krzeseł – powinny być dostosowane do potrzeb pracowników. Inne miejsca pracy również. Warto zadbać również o czystość zarówno pomieszczenia, jak i powietrza.

Promuj zdrowie i aktywność fizyczną

Wielogodzinne siedzenie przy biurku sprzyja chorobom serca, cukrzycy, a co za tym idzie – przedwczesnej śmierci. Dlatego warto zatroszczyć się o szeroko rozumiane zdrowie pracowników. Zacząć można od aktywności fizycznej. Do dyspozycji jest wiele możliwości – popularne karnety do klubów fitness, na baseny czy na siłownię. Zapewnienie dietetycznego cateringu lub stworzenie firmowej książki kucharskiej ze zdrowymi przepisami, dostępnej np. w intranecie, itp.

Zachęcanie pracowników do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania może przełożyć się nie tylko na koszty firmy (mniej osób będzie chorować), ale również na większą energię pracowników, a co za tym idzie, na zaangażowanie i pozytywne nastawienie.

Pokaż pracownikom, że są ważni

Nawet pracownicy niższego szczebla muszą mieć świadomość, że ich praca jest ważna dla firmy. Dobry szef powinien sprawić, aby każdy pracownik miał poczucie celowości tego, co robi. Takie zabiegi sprawią, że pracownicy będą czuć się częścią całości, a ich wydajność będzie na najwyższym poziomie.

Dziel się dobrymi wieściami. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest pozytywna motywacja. Dlatego jeśli w firmie dzieją się dobre rzeczy, warto się na bieżąco nimi dzielić z pracownikami i przypominać, że to właśnie ich praca przynosi takie rezultaty!

Żadna firma nie odniesie sukcesu w perspektywie wieloletniej, jeśli środowisko nie będzie sprzyjało pracownikom. Niewielkim kosztem możemy zadbać o dobrą przyszłość.