Zdziwisz się za co polscy menedżerowie gotowi są dużo zapłacić

Andrzej Mandel
Niezależnie od pozycji zawodowej większość Polaków narzeka na dwie rzeczy – brak pieniędzy i brak czasu dla siebie. Jak się poważnie zastanowić, to każdy z nas sporo by dał za większą ilość wolnego czasu.

Brak pieniędzy to rzecz mocno względna – inaczej brzmi narzekanie na brak pieniędzy, gdy robi to darmowy stażysta, a inaczej gdy narzeka menedżer zarabiający powyżej 6000 zł netto miesięcznie. Natomiast na brak czasu narzekamy podobnie. A co mógłby ten czas zmienić? MillwardBrown sprawdził to, przynajmniej w odniesieniu do osób o dochodach powyżej 6000 zł netto.

Okazuje się, że aż połowa ankietowanych odczuwa istotny deficyt czasu dla siebie. Przy okazji wynik ten pokazuje, jak względne jest pojęcie tego, jaka ilość wolnego czasu wystarcza, bo aż 83 proc. badanych wskazało, że ma dla siebie 2 godziny dziennie w ciągu tygodnia roboczego. Czasu brakuje z powodu dużej ilości obowiązków i życia w ciągłym biegu, na co wskazało 73 procent ankietowanych. W ankiecie można było też oddać się marzeniom, co by było, gdyby udało się znaleźć dodatkowy wolny czas.

Istotną poprawę większość odczułaby dopiero wtedy, gdyby znalazła co najmniej godzinę dziennie ekstra – komfort życia podniósłby się dla 86 procent badanych, a zyskany czas wykorzystany by został na odpoczynek, realizację pasji lub spędzanie czasu z rodziną. Jedna czwarta ankietowanych odczułaby poprawę już przy dodatkowym kwadransie – przeznaczyłaby go (niespodzianka!) na odpoczynek.

Młodzi pracownicyMłodzi pracownicy Fot. 123RF

Ciekawie przedstawia się fakt, że 83 procent ankietowanych wskazało też na istotną poprawę komfortu życia, gdyby znalazło dodatkowe wolne godziny w tygodniu roboczym (co daje tylko 36 minut dziennie) – ten czas wykorzystaliby nie tylko na rodzinę czy odpoczynek, ale też na rozrywkę czy spotkania z przyjaciółmi.

O tym, że czasu naprawdę brakuje osobom osiągającym dochody powyżej 6000 zł, świadczy fakt, że są gotowi zapłacić za dodatkową godzinę w ciągu dnia aż 450 złotych. Aż 84 procent badanych jest skłonnych (średnio) wydać tyle za to, by mieć więcej czasu dla siebie. Zyskany w ten sposób czas przeznaczyliby przede wszystkim na realizację swoich pasji i hobby, a potem na rodzinę.

Z tej potrzeby czasu wydaje się wynikać otwartość, z jaką polscy menedżerowie patrzą na nowe technologie – 77 procent uważa, że pozwalają oszczędzać czas. Dużą akceptacją cieszą się też technologie z zakresu inteligentnego domu – 54 procent badanych jest przekonana, że pozwalają oszczędzać czas.

I są gotowi za to płacić. Dużo płacić.

Badanie „Polski menedżer 2015” przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie marki Fibaro objęło 200 respondentów o dochodach minimalnych 6 000 zł netto z miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety online na panelu IBIS.

Więcej o: