Za to twoi podwładni cię znienawidzą. Oto 6 najgorszych zachowań szefów

Każdy szef, pomimo najszczerszych chęci, jest tylko człowiekiem i popełnia błędy. Niektóre z nich są jednak szczególnie znienawidzone przez podwładnych. Czego więc powinien wystrzegać się menedżer, który chce zachować dobre relacje ze swoimi podwładnymi, a co za tym idzie - uzyskiwać lepsze wyniki pracy swojego zespołu?

1. Ciągła krytyka przy braku pochwał

Pracownicy potrzebują informacji zwrotnej na temat swojej pracy, ale nie może ona dotyczyć wyłącznie tego, co zostało wykonane nie tak, jak należy. Równie ważne jest podkreślanie ich mocnych stron i docenianie wkładu pracy, nawet jeśli końcowy efekt nie jest dla Ciebie w pełni satysfakcjonujący. Skupiając się jedynie na niedociągnięciach nie zdołasz skutecznie motywować swoich pracowników.

2. Nierealne wymagania

Jako szef musisz oczywiście mieć oczekiwania wobec swoich pracowników, pamiętaj jednak, żeby nie wymagać od nich zbyt wiele, gdyż generuje to silny stres. Jeśli pracownik sygnalizuje Ci, że osiągnięcie np. jakichś wyników w określonym czasie jest niemożliwe, spróbuj uwzględnić jego zdanie, daj mu szansę przedstawienia swoich argumentów. Okaż mu zaufanie - przecież współpracujesz ze specjalistą, który zna swoją branżę.

3. Kłamstwa

Nie ma nic, co bardziej podważałoby autorytet przełożonego, niż kłamstwa.
W dodatku osoba, której oszustwa wychodzą na jaw, traci nie tylko wiarygodność ale i sympatię otoczenia. Jeśli pracownicy nie będą mogli Ci zaufać, z pewnością odbije się to na jakości waszej współpracy, atmosferze w biurze, co więcej - w myśl zasady wzajemności - odwdzięczą Ci się pięknym za nadobne. Jeśli natomiast okażesz szczerość nawet w trudnych sytuacjach, przedstawisz się jako osoba odważna, wiarygodna i godna szacunku, co szybko zaprocentuje.

PracaPraca Fot: iStock

4. Przypisywanie sobie cudzych sukcesów i obarczanie innych winą za porażki.

Nic tak nie irytuje, jak przypisywanie sobie sukcesów innych osób. Pamiętaj, że zawsze sukces Twojego pracownika jest również Twoim sukcesem i chwaląc na forum swojego podwładnego, siebie również stawiasz w dobrym świetle. I odwrotnie
- porażka czy niepowodzenie pracownika również świadczą o Tobie jako o menedżerze i zazwyczaj część odpowiedzialności spoczywa również na Tobie.

5. Nierówne traktowanie

W pracy powinieneś schować głęboko do kieszeni swoje prywatne uprzedzenia, sympatie i antypatie. Przenoszenie ich na grunt zawodowy jest nie tylko nieprofesjonalne, ale i zwyczajnie nietaktowne, a nierówne traktowanie pracowników szybko zostanie przez nich dostrzeżone. Ludzie są zwykle bardzo wyczuleni na punkcie niesprawiedliwości i szybko się zorientują, jeśli zaczniesz faworyzować osoby, z którymi sympatyzujesz. Pamiętaj więc, aby przydzielając zadania, przyznając premie itd. zawsze kierować się obiektywnymi przesłankami.

6. Nieumiejętność przyznania się do błędu

Nie ma sensu kreować się na kogoś, kto nigdy się nie myli. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i Twoi pracownicy zdają sobie z tego sprawę. Dlatego, jeśli popełniłeś błąd, nie wahaj się do niego przyznać i przeprosić - podwładni z pewnością docenią Twoją odwagę i szczerość, a przy tym, nie udając chodzącego ideału, wydasz im się bardziej "ludzki", bliższy. Idąc w zaparte nikogo nie oszukasz, a jedynie nadwyrężysz swój autorytet.

Więcej o:
Komentarze (9)
6 najgorszych zachowań szefów, czyli za co znienawidzą cię twoi podwładni
Zaloguj się
 • danuskakl60

  Oceniono 4 razy 2

  A mobing, krzyki, czy inne upakarzanie ludzi? Przecież szefowi czy szefowej wszystko wolno!

 • moman4

  Oceniono 1 raz 1

  Szefa idiotę olewac, pozorowac pracę i straszny wysiłek, markowac trud, podlizywac się (w normie), ale szef dzisiaj super wyglada, jak piekna bransoletka, gdzie pani dyrketor kupiła? W wc w domu podcierac du pę kartką z jego/jej zdjęciem - polecam , zdjecie działa rewelacyjnie. Ludzie pod złym szefem źle pracują i niech firma się roz pie r doli. Dziwi mnie, jak szefowie wyżej mianują idiotów szefami niżej, cała firma traci.

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 3 razy 1

  No i co że znienawidzą? Odejdą? On znajdzie sobie nowych, a oni nową pracę już niekoniecznie...

  Ech, to wyobrażenie o świecie, rodem z "GW".

 • erture

  0

  Jest jeden, właściwie dwa, błędy nie wymieniane w tym artykule, a znacznie bardziej irytujące i równie powszechne. Głodowe pensje i nie płacenoe na czas. Dorzucić można jeszcze, wymuszanie pracy po godzinach, często darmowej.

 • brigante32

  Oceniono 1 raz -1

  Kolejna intelektualistka "efekt końcowy". Jprdl

 • kalito

  Oceniono 6 razy -2

  Porządny szef powinien przede wszystkim mieć świadomość tego, że jego stanowisko to nie jest przedłużka do penisa, że szefostwa nie definiuje relacja z podwładnymi na zasadach feudalnych czy monarchistycznych. Stanowisko szefa polega przede wszystkim na tym, żeby umieć dobrze wykonać powierzone zadania przy pomocy zasobów, które ma do dyspozycji (w tym ludzi). Jego rola to organizacja pracy, maksymalizacja wykorzystania potencjału swoich podwładnych przy zachowaniu zdrowych relacji z nimi. Nic więcej. Zarządzanie to nie jest nagroda za swoje wybitne zasługi, to jest normalne stanowisko jak każde inne. Dobry szef wie że się może pomylić, dobry szef wie, że jego pracownik się może pomylić, wie też że jego praca jest przede wszystkim ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ a nie sobiepańskim władaniem podległymi ludźmi.
  Osobiście mam przyjemność od niedawna zarządzać ludźmi i stwierdzam z pokorą, że jest to cholernie ciężki kawałek chleba, który wymaga ciągłego zauważania swoich błędów, wyciągania z nich wniosków i stosowania ich w przyszłości. Zarządzanie ludźmi to nie jest dar, talent też ma tu w większości przypadków niewiele do powiedzenia - tylko ciągła praca nad sobą daje efekty. Trzeba też mieć dużo pokory, bo bez niej niestety szacunku podwładnych się nie zdobędzie - szacunek oparty na sile prowadzi na manowce. To jest naprawdę trudna praca.

 • zerozer52

  Oceniono 4 razy -2

  W każdym korpo tak jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX