Dwa sygnały, które pokazują, że w światowej gospodarce coś się psuje

Dziś w bardzo krótkim odstępie czasu pojawiły się dwie zupełnie różne informacje, z których może wynikać ten sam niepokojący wniosek. Globalizacja, na której opierał się światowy wzrost gospodarczy w ostatnich latach, zaczyna się cofać.

Pierwszy sygnał pochodzi z Europy i dotyczy eksportu. W styczniu eksport ze wszystkich państw unijnych łącznie do krajów na zewnątrz Unii był najgorszy od 2011 roku.

Unia od momentu nawrotu kryzysu i bankructwa Grecji w 2012 przez kilka lat praktycznie stała z poziomem eksportu w miejscu. Teraz zaczyna to wyglądac gorzej.

Eksport i import ze wszystkich państw UE poza Unię. Eksport spadł do poziomu najniższego od 2011Eksport i import ze wszystkich państw UE poza Unię. Eksport spadł do poziomu najniższego od 2011 Eurostat

 

Eksport spadł pomimo tego, że w ciągu ostatniego roku euro (a także funt, złoty i inne waluty unijne) raczej osłabiały się do dolara. To powinno pomagać sprzedawać towary poza Unię, ale nie pomogło.

Kurs euro do dolara. W ostatnich latach euro tanieje, co powinno wspierać eksport ze strefy euroKurs euro do dolara. W ostatnich latach euro tanieje, co powinno wspierać eksport ze strefy euro investing.com

Spadek eksportu dotknął prawie każde z większych państw unijnych. W Niemczech to -5 procent, we Włoszech -8 procent, w Wielkiej Brytanii -2 procent, a w Polsce -8 procent. Francja wyszła na zero. Wzrost eksportu zanotowały tylko Bułgaria, Czechy, Litwa, Słowenia i Cypr czyli kraje raczej niewielkie.

Eksport z państw Unii Europejskiej. Spada prawie wszędzie.Eksport z państw Unii Europejskiej. Spada prawie wszędzie. Eurostat

Oczywiście na razie możemy się pocieszać, że to dane tylko z jednego miesiąca i może już w kolejnym miesiącu będzie lepiej.

Ale jest też drugi sygnał, który martwi. Nadszedł ze Stanów Zjednoczonych. Znana na całym świecie firma Caterpillar – ta od koparek (między innymi), ostrzega przed wyraźnym spadkiem jej wyników finansowych. Caterpillar to jedna z najbardziej globalnych firm świata. Jej sprzęt widać na budowach na każdym kontynencie.

I dzisiaj ta firma ostrzega, że w tym kwartale jej przychody nie przekroczą 9,4 mld USD. Rynek tymczasem oczekiwał, że to będzie o cały miliard więcej. To jest bardzo duże rozminięcie się z oczekiwaniami. To także spadek aż o 26 procent w porównaniu do wyników sprzed roku

Zysk Caterpillara ma wynieść w najlepszym razie 55 centów na akcję. Czyli ma być aż o 70 procent mniejszy niż rok temu, kiedy wynosił 1,81 dolara na akcję. I jednocześnie blisko dwukrotnie mniejszy od oczekiwań. To są prognozy dość katastrofalne.

Spadek zysków i przychodów CaterpillaraSpadek zysków i przychodów Caterpillara Caterpillar

Częściowo winę można zwalić na mocniejszego dolara, który pomniejsza przychody spółki z rynków zagranicznych. Ale te przychody są mniejsze o 26 procent ! O tyle przecież dolar się nie umocnił.

Wiem, dane o eksporcie to tylko jeden miesiąc, Caterpillar to tylko jedna spółka, ale moim zdaniem coś tu nie gra. Nieładnie to wygląda.

Więcej o: