Kiedy rządzi PiS, bezrobocie nie rośnie. To się jeszcze nigdy nie zdarzyło

Stopa bezrobocia w Polsce w lutym sięgnęła 6,8 procent – podał Eurostat. To kolejny miesiąc spadku tego wskaźnika. Co ciekawe – okresy wzrostu bezrobocia nigdy nie zdarzyły się w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W listopadzie po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych stopa bezrobocia w Polsce liczona przez Eurostat (to inne dane, niż te zbierane z urzędów pracy) wynosiła 7,1 procent. W grudniu spadła do 7 procent, w styczniu do 6,9, a w lutym do 6,8 procent. Spadek jest systematyczny. Tym samym zbliżamy się do rekordu wszechczasów z października 2008, czyli poziomu 6,6 procent.

Stopa bezrobocia w Polsce i w UEStopa bezrobocia w Polsce i w UE RH

Ostatni wzrost bezrobocia Polska zaliczyła w kwietniu 2013 – dokładnie trzy lata temu. Wcześniej podobny trend na rynku pracy mieliśmy 10 lat temu. Od kwietnia 2005 do października 2008, czyli przez 3 i pół roku nie mieliśmy ani jednego miesiąca ze wzrostem stopy bezrobocia.

Co ciekawe, wtedy w tym okresie zmieściły się całe rządy PiS (październik 2005 – listopad 2007). Teraz też mamy nieustanny spadek bezrobocia. Czyli za rządów PiS bezrobocie jeszcze nigdy nie rosło.

To oczywiście nie znaczy, że zawdzięczamy to jakimś specyficznym posunięciom PiS. To raczej kwestia trafiania na dobrą koniunkturę gospodarczą. Na powyższym wykresie widać, że w czasach rządów PiS wzrost bezrobocia nie zdarzył się nie tylko nam, ale także całej Unii Europejskiej. Po prostu w latach 2005-2007 mieliśmy bardzo szybki wzrost gospodarczy na całym świecie. Teraz wzrost PKB u nas też jest całkiem niezły, a w UE powoli się poprawia.

Z drugiej strony akurat rynek pracy to kwestia, którą rządy zawsze mocno się interesują. Mamy przecież nawet ministerstwo pracy. Można więc uznać, że rząd nieudolny mógłby sytuację na rynku pracy zepsuć. A skoro nie psuje, to też jest to swego rodzaju zasługa.

Jeśli trend spadku bezrobocia za rządów PiS się utrzyma, to pod koniec kadencji w 2019 bezrobocia prawie wcale nie będzie

Kto wie, może się sprawdzi.

Więcej o:
Komentarze (145)
Kiedy rządzi PiS, bezrobocie nie rośnie. To się jeszcze nigdy nie zdarzyło
Zaloguj się
 • demux

  Oceniono 62 razy 46

  Wykres jasno pokazuje , że PiS odcina kupony po poprzednikach. Wszystkie spadki bezrobocia zaczynają się tuż przed objęciem władzy przez lepszy sort.

 • glencok

  Oceniono 40 razy 26

  KŁAMSTwo!!!! to niemożliwe żeby bezrobocie było takie niskie! Przecież becia mówiła że Polska w ruinie. Kraj w ruinie nie może mieć niskiego bezrobocia! Dopiero pis nas uratuje i wtedy bezrobocia nie będzie.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 7

  A to dopiero początek. Chcesz mieć lepiej - emigruj ...

 • Ricco Pingwin

  Oceniono 5 razy 5

  Odwróćmy sytuację, dla czego po rządach PiS bezrobocie rośnie? Pis korzysta tylko z koniunktury wypracowanej prze poprzedników. Nie bez znaczenia jest też odpływ na emeryturę, mniejszy napływ nowych pracowników. emigracja. Reasumując jak PiS zlikwiduje Polskę, bezrobocie będzie zerowe.

 • berig123

  Oceniono 7 razy 5

  Wina Tuska i PO. Pisiory bez nerw, niebawem spieprzycie wszystko do imentu!

 • mzungu2

  Oceniono 7 razy 5

  Wskaźnik procentowy bezrobocia nie ma najmniejszego sensu bez podania liczby miejsc pracy w tym samym okresie. Jeśli by się okazało, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych maleje, a liczba miejsc pracy pozostaje bez zmian, to może oznaczać jedno z kilku zjawisk, np.: wzrost emigracji, rozszerzenie szarej strefy, wymieranie społeczeństwa. Wskaźnikiem ZAREJESTROWANYCH bezrobotnych nie ma sensu się podniecać. A czy wzrosła w tym czasie wysokość wpływów do budżetu z tytułu podatku od wynagrodzeń?

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 13 razy 5

  Lol, bo kto mógł, to już dawno spiedrolił z tego PO-PiSowo-katotalibańskiego grajdoła - ostatni gasi światło.

 • triothae

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedy rządzi PiS, bezrobocie nie rośnie? Raczej kiedy bezrobocie spada, do władzy dochodzi PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX