Polski już nie ma wśród liderów wzrostu w Europie. Zobacz, kto nas wyprzedził

Rafał Hirsch
Według Eurostatu polska gospodarka w pierwszym kwartale tego roku urosła tylko o 2,6 procent. To może oznaczać, że pierwszy raz od dawna wypadliśmy z pierwszej dziesiątki najszybciej rosnących gospodarek Unii Europejskiej.

Polska ze wzrostem PKB o 2,6 procent zajmuje dopiero ósme miejsce w Unii Europejskiej. Tak wynika z publikacji Eurostatu

Bardzo możliwe,że jest jeszcze gorzej, bo Eurostat nie podał danych z Irlandii i Malty. Pod koniec 2015 kraje te rosły wyraźnie szybciej od Polski. Nie ma też danych z Luksemburga, który kwartał wcześniej rósł o 3 procent. Jeśli utrzymał to tempo, a na Malcie i w Irlandii nie zdarzyło się żadne nagłe spowolnienie, to tak naprawdę spadliśmy w rankingu na miejsce jedenaste. Czyli pierwszy raz od bardzo dawna nie ma nas w pierwszej dziesiątce najszybciej rosnących krajów Unii Europejskiej.

A jeszcze w ostatnim kwartale 2015 byliśmy na czwartym miejscu w Unii – lepsi od nas byli tylko Szwedzi, Irlandczycy i Maltańczycy.

To wszystko dane w ujęciu „rok do roku”. Czyli zmiana w stosunku do tego co było rok temu. Jeszcze gorzej wygląda ranking państw UE według zmiany PKB nie w stosunku do poprzedniego roku, ale do poprzedniego kwartału. Tutaj jesteśmy na miejscu trzecim od końca. Gorsi są tylko Węgrzy i Grecy

Wzrost gospodarczy w krajach UE w pierwszym kwartale 2016Wzrost gospodarczy w krajach UE w pierwszym kwartale 2016 Eurostat

Jeszcze pod koniec 2015 w tej klasyfikacji byliśmy na miejscu trzecim (nie od końca) – za Szwedami i Irlandczykami

Polski PKB rósł w pierwszym kwartale najwolniej od kilku lat głównie przez spadek wartości inwestycji. Zdaniem wielu ekonomistów może to być spowolnienie przejściowe, bo od kwietnia naszą gospodarkę ma napędzać zwiększona konsumpcja finansowana przez rządowy program 500+.

Z raportu Eurostatu wynika, że PKB całej strefy euro urosło w pierwszym kwartale o 1,7 procent rok do roku.

Zobacz też: Unia zablokuje pieniądze dla Polski? "Sankcje prawdopodobne. Pełne odcięcie finansowania"

Więcej o:
Komentarze (187)
Polska już nie jest liderem wzrostu w Europie. My mamy lekką zadyszkę, inni pędzą do przodu. Zobacz kto nas wyprzedził
Zaloguj się
 • zoltan_waw

  Oceniono 83 razy 75

  Sakiewicze już siedli do życiorysów dziadków i babć tych co ten ranking tworzyli....
  Bo to że to jawny spisek Targowicy to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć?

 • crueltruth

  Oceniono 82 razy 70

  Czyli pierwszy kwartal pod kreska, pierwsze efekty "dobrej" zmiany ...
  A bedzie tylko "lepiej", lub moze raczej "ciekawiej".

  Dziekujemy ci sekto pislamska!

 • japka_putina

  Oceniono 20 razy 16

  Brawo pisiory! Mało kto się spodziewał, że tak niewielu może tak wiele spie...ć tak szybko. Dodam tylko, że ja was doceniałem i tymi wynikami nie jestem zaskoczony.

 • gromek1

  Oceniono 19 razy 15

  Dogoniliśmy Węgrów!
  Brawo My! Jarosław konsekwantnie podąża drogą Orbana!

 • jawanda

  Oceniono 18 razy 14

  Dobra zmiana.Beneficjenci 500+ mają to w odwłoku,co tam wzrost gospodarczy,ważne,że na wódę jest.
  W 2017 roku wszyscy na własnej skórze odczują skutki niszczycielskich rządów PiS skończy się eldorado.

 • sacc77

  Oceniono 19 razy 13

  DOBRA zmiana....

 • maaac

  Oceniono 16 razy 10

  >>Zdaniem wielu ekonomistów może to być spowolnienie przejściowe, bo od kwietnia naszą gospodarkę ma napędzać zwiększona konsumpcja finansowana przez rządowy program 500+.<<<
  To dajmy po miliardzie a wyprzedzimy wszystkie kraje na świecie. A ci głupi Szwajcarzy z tego zrezygnowali....

 • bluecolour

  Oceniono 16 razy 10

  @medycynaradziecka
  Ależ trollu rozkręciłeś się. 4 komentarze, jeden pod drugim, mają dawać pozory dyskusji Polaków zachwyconych pisowską sektą. Jeden głupszy od drugiego. Manipuluj dalej, łżyj, ciemny naród na pewno będzie tych zaklęć potrzebował coraz bardziej, bo gospodarka jako jedyna dziedzina nie zniesie Waszych łgarstw, manipulacji i rozdawania pieniędzy na prawo i lewo. Szybko się wysypie i żadne zaklęcia, modły, hostie i ustawy tego nie zatrzymają. Ministrem Finansów jest amator bez żadnego wykształcenia, marnej osobowości i lekceważony nawet we własnym rządzie, że o Jarosławie Pierwszym nie wspomnę. Rządzi nami grupa dyletantów ekonomicznych i zwykłych tłumoków. To się nie może udać. Zwłaszcza w gospodarce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX