Buty, ubrania, RTV i AGD kupujemy na potęgę. W końcu mamy efekt 500 plus w gospodarce?

Rafał Hirsch
Dane o sprzedaży detalicznej w Polsce w czerwcu wyglądają doskonale. Jeśli to dzięki środkom, które ludzie dostali w ramach 500 plus, to znaczy, że program działa tak, jak miał działać.

 Tak, to efekt 500 plus

500 plus oczywiście ma na celu poprawę sytuacji demograficznej, ale wiadomo że osiągnąć ją można poprawiając sytuację materialną rodzin. A sytuację tę poprawia się przez zakupy. Z danych o sprzedaży za czerwiec wynika, że na zakupach byliśmy praktycznie cały miesiąc.

Sprzedaż detaliczna była wyższa niż rok temu o 6 i pół procent. Sprzedaż butów i ubrań wzrosła o ponad 20 procent. Była też o 5 procent większa niż w maju. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD wzrosła o 14 procent. Tu też mamy skok o 5 procent w górę w stosunku do maja. Co ciekawe, mamy też wzrost sprzedaży samochodów o ponad 14 procent.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcuSprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcu GUS

Wpływ 500 plus wytłumaczyć łatwo. Program działa od kwietnia, ale sporo osób zaczęło dostawać pieniądze dopiero w czerwcu. Do tego pierwszy przelew był potrójny, bo z wyrównaniem za wcześniejsze miesiące. Dopiero więc w czerwcu spora część rodzin poczuła solidny zastrzyk finansowy. Dlatego efekt 500 plus może być widoczny w danych za czerwiec.

Nie, to nie jest 500 plus

Tylko, czy to na pewno jest efekt rządowego programu? Jak się spojrzy głębiej, można nabrać wątpliwości. Oto bowiem te wzrost sprzedaży ubrań i butów wcale nie jest rekordowy. W kwietniu był większy. W styczniu i lutym też przekraczał 20 procent.

Sprzedaż detaliczna butów i ubrańSprzedaż detaliczna butów i ubrań GUS

 

To samo z meblami, RTV i AGD. W lutym i kwietniu mieliśmy wzrosty o ponad 15 procent. A do tego, jak przytomnie przypomina Credit Agricole, w czerwcu mieliśmy mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a tak impreza zawsze napędza dodatkowo sprzedaż telewizorów. RTV może więc rosnąć z tego powodu.

Sprzedaż sprzętu RTV, AGD oraz mebliSprzedaż sprzętu RTV, AGD oraz mebli GUS

Wzrost sprzedaży samochodów o 14 procent to też nic nadzwyczajnego – pod koniec 2015 były miesiące ze wzrostem o ponad 20 procent. To nie jest świat, którego w poprzednich miesiącach nie oglądaliśmy.

Ale może jednak to jest 500 plus

Z drugiej strony pomimo tego, co było w poprzednich miesiącach, dane za czerwiec jednak idealnie pasują do koncepcji wydatków z 500 plus :)

Pomimo tego, że nie ma twardych dowodów, możemy mysleć, że to 500 plus i nikt nam nie udowodni, że nie mamy racji :)

A najlepiej przestać zastanawiać się nad przyczynami wzrostu sprzedaży i cieszyć się samą sprzedażą. Dane za cały drugi kwartał są bowiem świetne.

Poszukujący 500 plus w gospodarce narodowej muszą też pamiętać o dwóch rzeczach.

Dane GUS o sprzedaży detalicznej dotyczą sprzedaży w punktach prowadzonych przez firmy zatrudniające co najmniej 9 osób. Wszystkie sklepiki wiejskie, czy osiedlowe raczej do tych danych nie wchodzą, a to tam może być wydawana spora część 500 plus.

Po drugie ten potrójny zastrzyk gotówkowy w czerwcu w wielu przypadkach napłynął na konto dopiero pod koniec miesiąca. Możliwe więc, że bardziej przekonujący dowód tego, że kasa z 500 plus krąży w gospodarce dostaniemy w danych za lipiec.

ZOBACZ WIDEO: Witek: Marzymy o rozszerzeniu 500 plus

 

 

Więcej o:
Komentarze (140)
Buty, ubrania, RTV i AGD kupujemy na potęgę. W końcu mamy efekt 500 plus w gospodarce?
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 42 razy 26

  zakupy RTV i AGD a takze odzieży nie zwiększają praktycznie rozwoju gospodarczego z prostego powodu. Te artykuły pochodzą z importu i my przyczyniamy się do rozwoju Chin a nie Polski.

 • arend_dickmann

  Oceniono 39 razy 19

  Efekt programu 500+ będzie wtedy, gdy zacznie na niego brakować pieniędzy i trzeba będzie podnosić podatki. Socjalizm się jeszcze nigdzie nie udał. Zamiast durnego programu socjalnego należy obniżyć opodatkowanie naszych pensji. Pracodawca płaci mi 3 tys. zł, a ja do ręki dostaję z tego niecałe 1800. Mediana zarobków to dziś około 2000 zł do ręki - to tak naprawdę 3400 zł - 1400 zł idzie na podatki. Gdyby obniżyć to o połowę, to 2ka dorosłych ludzi zaoszczędziła by 1400 zł miesięcznie i to bez wydawania ani grosza na urzędnika, wręcz przeciwnie likwidacja części podatków to też likwidacja zbędnej biurokracji.

 • panzerfaust39

  Oceniono 48 razy 12

  Środowisko Gazety Wyborczej nadal nie może że ludzie coś w końcu dostali

 • tornemorgren

  Oceniono 41 razy 11

  Statystyka i nowoczesna analiza ma jeszcze w zanadrzu kilka metod, żeby starczył na kilka artykułów potwierdzających, że 500+ jest do d... . Czekam. Pomysły coraz ciekawsze.

 • teclaw

  Oceniono 6 razy 4

  Na stronie Ministerstwa Finansów jest informacja o ile miliardów wzrosły dochody z podatkow (głównie VAT) w porównaniu do roku poprzedniego (nie do "planu")

 • socjolog12

  Oceniono 3 razy 3

  No koniec świata! gazeta przyznaje, że jednak program 500+ działa i to dobrze....

 • kichchi

  Oceniono 7 razy 3

  jak najmniej pracować, jak najmniej sie uczyć a funduja sobie zbytki. ciekawe jak to bedzie wygladac gdy wkroczy IMF z pakietem pomocowym dla pisowskiego bardaku

 • Bolko Gapiński

  Oceniono 2 razy 2

  i co to kur ma być, projekt Pisu przynosi farse to miało być na dzieci a nie na RTV, AGD i tym podobne...

 • nieprawomyslny

  Oceniono 4 razy 2

  Alkohol powinniście pokazać osobno, zamiast ukrywać pod żywnoscią i napojami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX