Mamy sierpień, czyli złoty powinien tracić na wartości

W ciągu ostatnich dziesięciu lat złoty w sierpniu prawie zawsze tracił. Podobnie jest z innymi walutami tak zwanych rynków wschodzących, do których zalicza się Polska. To bardzo dziwne, ale tak to wygląda.

Frank szwajcarski w ciągu ostatnich dziesięciu lat podrożał w sierpniu 7 razy. Tylko dwa razy potaniał, za każdym razem nie bardziej niż tylko o 1 grosz. 

Zmiana notowań franka szwajcarskiego do złotego w sierpniu, w ciągu ostatnich 10 latZmiana notowań franka szwajcarskiego do złotego w sierpniu, w ciągu ostatnich 10 lat dane: NBP

Średnio frank w sierpniu w ostatnich latach drożeje o ponad 4 grosze. Euro w tym czasie drożeje średnio o blisko 5 groszy.

W przypadku waluty europejskiej mamy w ostatnich latach aż osiem przypadków, kiedy kurs poszedł w górę. Tylko raz, w 2009, euro w sierpniu potaniało.

Zmiana notowań euro wobec złotego w sierpniu, w ciągu ostatnich 10 latZmiana notowań euro wobec złotego w sierpniu, w ciągu ostatnich 10 lat dane: NBP

Sierpień ewidentnie jest dla złotego miesiącem niedobrym. Ale nie jest to nasza lokalna specyfika. Specjalny indeks walut wschodzących liczony przez firmę MSCI w ciągu ostatnich dziesięciu lat tracił w sierpniu siedem razy. Średnio indeks w tym miesiącu spada o 0,9 procent.  Nasz złoty traci w tym okresie bardziej: spadek wobec euro wynosi średnio 1,3 procent, a wobec dolara i franka 1,6 procent.

Zdaniem analityków cytowanych przez Bloomberga przyczyną takiego zachowania rynków może być to, że spora część inwestorów wyjeżdża w sierpniu na wakacje, a zanim to uczyni woli pozbyć się z portfela inwestycyjnego tych najbardziej ryzykownych instrumentów. Do nich zwykle zaliczają właśnie waluty rynków wschodzących. Hipotezę „wakacyjną” mogą potwierdzać dane, według których akurat w sierpniu na tych rynkach mamy wyraźnie mniejsze obroty niż w innych miesiącach. Widać, że sporej części inwestorów wtedy na rynku po prostu nie ma (czyli zapewne są na wakacjach).

W tym roku osłabianiu się walut wschodzących w sierpniu mogą dodatkowo sprzyjać zyski, które inwestorzy osiągnęli na tych rynkach po referendum na temat Brexitu. W ciągu ostatnich pięciu tygodni na naszym rynku frank od 27 czerwca do końca lipca potaniał o 11 groszy, euro i dolar potaniały o 9 groszy.

Frank szwajcarski potaniał w ciągu miesiąca po Brexicie o 11 groszyFrank szwajcarski potaniał w ciągu miesiąca po Brexicie o 11 groszy dane: investing.com

Teraz przed wakacyjnym wyjściem z rynku inwestorzy mogą mieć silną pokusę, aby skasować zyski na złotym. Jeśli tak zrobią, to automatycznie przyczynią się swoimi zleceniami do osłabiania naszej waluty i w ten sposób ta dziwna sierpniowa sezonowość kolejny raz się potwierdzi.

Komentarze (8)
Mamy sierpień, czyli złoty powinien tracić na wartości
Zaloguj się
 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 2 razy 2

  "Sierpień ewidentnie jest dla złotego miesiącem niedobrym". Moze i tak, choc i z tym mam inne zdanie. Ale w kazdym badz razie jest dobry dla polskiej gospodarki i eksporterow (np. swiezych owocow). Jak i dla sprzedawcow w kraju, bo turysci z zagranicy wiecej kupuja (jeszcze taniej). Ale czy dziennikarz jest w stanie to zrozumiec?

 • owrank

  Oceniono 4 razy 2

  analiza techniczna ma to do siebie, że przy pomocy narzędzi analitycznych i statystycznych zawsze można znaleźć HISTORYCZNIE jakąś powtarzalność, natomiast NIGDY nie ma gwarancji, że to samo powtórzy się po raz kolejny

 • hotin

  Oceniono 8 razy 2

  A jednak jest zupełnie odwrotnie szacowna GW.Dziś złoty zyskał do wszystkich walut a do Jeuro odrobił ponad 4 grosze.

 • lechujarek

  Oceniono 1 raz 1

  Oho, pojawił się artykuł dla leszczyków że w Sierpniu będzie złoty spadał. Znaczy się - będzie totalnie na odwrót

 • nie-to-on-zaczal

  Oceniono 2 razy 0

  Spekulanci Sorosa widać wyczerpali bank.
  Złoty za dwa lata będzie 20 procent mocniejszy, a po likwidacji Euro, będzie silnie skorelowana jego wartość z niemiecką Marką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX