Dług publiczny coraz bliżej biliona złotych. Rośnie najszybciej od ośmiu lat

Rafał Hirsch
Według danych Ministerstwa Finansów dług publiczny na koniec czerwca wynosił blisko 937 miliardów złotych. W drugim kwartale wzrósł o 37,6 mld PLN. Szybsze tempo narastania długu mieliśmy po 1989 roku tylko raz - w 2008, tuż po upadku Lehman Brothers.

W drugim kwartale 2016 dług publiczny wzrósł o 37 miliardów złotych . Tylko raz w historii zdarzył się kwartał z większym przyrostem. Była to końcówka 2008, kiedy mieliśmy na świecie krach finansowy wywołany bankructwem Lehman Brothers. W kolejnym roku cała Europa była w recesji, a Polska jako jedyna jej uniknęła – między innymi właśnie dzięki ogromnemu poluzowaniu polityki fiskalnej. Poduszka z długu (i słabszego złotego) uratowała nas wtedy przed załamaniem gospodarczym, no ale potem dług pozostał.

Zmiany poziomu długu publicznego w PolsceZmiany poziomu długu publicznego w Polsce dane: Ministerstwo Finansów, GUS

Tym razem mieliśmy na świecie obawy przed Brexitem, ale okazały się one mocno na wyrost. Przyrost zadłużenia Polski trzeba wiązać bardziej z planową polityką rządu polegającą na zwiększaniu wydatków budżetowych – głównie na program 500 plus.

Porównanie tylko nominalne może być nieco mylące, albo niesprawiedliwe – wszak od samego poziomu zadłużenia ważniejsza jest jego relacja do PKB. Ale w takiej klasyfikacji drugi kwartał 2016 też jest bardzo wysoko, bo na czwartym miejscu. 

Również tu największy przyrost mieliśmy pod koniec 2008. Wtedy poziom długu do PKB wzrósł w jeden kwartał aż o 4 punkty procentowe – z 42,8 procent do 46,9 procent. Na początku 2009 dług urósł o kolejne 1,8 punktu procentowego do 48,7 procent PKB.

Zmiany wskaźnika długu publicznego do PKBZmiany wskaźnika długu publicznego do PKB dane: Ministerstwo Finansów, GUS

Wyraźnie, bo o 1,7 punktu procentowego dług publiczny wzrósł też w pierwszym kwartale 2013 – z 51,6 procent do 53,3 procent. Wtedy wchodziliśmy w spowolnienie gospodarcze po tym jak zbankrutowała Grecja, a cała strefa euro przez kryzys zadłużeniowy powróciła do recesji.

Teraz dług do PKB wzrósł o 1,6 punktu procentowego z 49,9 procent do 51,5 procent. Poziom długu do PKB jest niższy niż w 2013, bo na początku 2014 rząd umorzył 130 mld PLN długu w postaci obligacji, które należały do OFE.

Dzięki tej operacji dług publiczny spadł z okolic 53 procent PKB poniżej 47 procent PKB. Jednak jednorazowe cięcie nie zmieniło wieloletniego trendu powolnego narastania długu. W drugim kwartale 2016 powróciliśmy powyżej poziomu 50 procent PKB.

Dług publiczny w relacji do PKBDług publiczny w relacji do PKB dane: GUS, Ministerstwo Finansów

Warto pamiętać, że pomimo prawie nieustannego przyrostu długu publicznego w dłuższej perspektywie nie rośnie on bardziej niż polska gospodarka.

Jeśli porównamy obecne poziomy z tym co mieliśmy w połowie 2008, a więc tuż przed bankructwem Lehman Brothers, to przez te 8 lat dług publiczny urósł nam o 398 miliardów złotych. Nawet jeśli dodamy do tego umorzone w 2014 obligacje z OFE to wyjdzie nam przyrost długu o około 530 miliardów złotych.

Zmiana długu publicznego i PKB Polski w latach 2008-2016Zmiana długu publicznego i PKB Polski w latach 2008-2016 dane: GUS, Ministerstwo Finansów

W tym samym czasie polskie roczne PKB urosło o 560 miliardów złotych – z poziomu 1,23 biliona PLN do 1,82 bln PLN.

 

 

Więcej o:
Komentarze (176)
Dług publiczny coraz bliżej biliona złotych. Rośnie najszybciej od ośmiu lat, gdy światem zatrząsł kryzys
Zaloguj się
 • eco82

  Oceniono 68 razy 56

  najbardziej rozwalają politycy PO, którzy chwalą się wyhamowaniem długu :) dziękujemy za kradzież pieniędzy z OFE, dzięki temu za czasów PO nie przekroczyliśmy biliona zł długu publicznego.

 • andmas

  Oceniono 63 razy 53

  Niestety to jest tak jak nieudacznicy życiowi ,którzy nie potrafią sprawdzić się w życiu zawodowym biorą się za politykowanie , doprowadzą Polskę do kolejnego rozbioru ...

 • oldthor

  Oceniono 4 razy 4

  największe zadłużenie bylo ukryte przez zajumanie funduszy OFE

 • lukamipisze

  Oceniono 4 razy 4

  hahaha no i kiedy pisory ruszacie na ulice z okrzykami jakie to za rzadow pis jest złodziejstwo i dlaczego zadłuzaja panstwo w tempie 2 krotnie szybszym niz ten zły Tusek?
  hhaahahaa kretyni pisowskie

 • saintfromboston

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety, konsekwencje tych działań "dobrej zmiany" będą odczuwalne za kilka lat, kiedy ich, prawdopodobnie, nie będzie już u władzy. Następna ekipa będzie miażdżona przez dzisiaj rządzących, którzy będą wmawiać nam, że za ich czasów w polskich rzekach płynęło mleko i miód, a teraz "Polska w ruinie". Lud to kupi, bo większość ludu nie zastanawia się, jakie konsekwencje będą miały dzisiejsze populistyczne ruch władzy. Oni z pewnością przewidują, że przyjdzie krach i na rękę będzie im oddanie władzy na cztery lata, a potem triumfalny powrót. Pamiętajmy, że w tej chwili kaczyści zrobią absolutnie wszystko, żeby okres prosperity utrzymać jak najdłużej. Zadłużą się z pewnością ponadprzeciętnie, a kto wie, może podniosą podatki, to naprawdę realne. Pamiętajmy, że oni muszą jeszcze przeprowadzić niezwykle kosztowną anty-reformę oświaty, potem obniżyć wiek emerytalny i wciąż szukać kasy na 500+. Oj, nie skończy się to dobrze. Może liczą na to, że będzie wojna? Wszystko możliwe...

 • wunderwaffen

  Oceniono 4 razy 4

  KTO NIE ZDĄŻY WYJECHAĆ Z KRAJU NA CZAS BĘDZIE SPŁACAŁ TEN DŁUG.;)))

  Hieny smoleńskie dostaną po kilkadziesiąt milionów złotych, lukratywne posady w Sejmie i spółkach państwowych za to, że pomogły PIS wygrać wybory.

  CIEMNY LUD ZAPŁACI.;))))

 • jes-ter

  Oceniono 21 razy 3

  Analfabeci ekonomiczni (w tym ten główny z Żoliborza) przy władzy - recepta na upadek i bankructwo.

 • ano_1963

  Oceniono 9 razy 3

  Powiększamy dług w okresie koniunktury....., strach się bać, jak przyjdzie kolejne spowolnienie gospodarcze....
  Druga Grecja, tylko morze zimne.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX