Szalony dzień Deutsche Banku. W kilka godzin od paniki do euforii

Rafał Hirsch
Akcje przeżywającego spore problemy Deutsche Banku zaczęły piątek od spadku o blisko dziesięć procent. Ale ten, kto się nie bał ryzyka i kupił je około 9:30 rano, po 17:00 mógł skasować kilkanaście procent zysku.

Rano rynek bał się, że Deutsche Bank jest na równi pochyłej i lada chwila będzie potrzebować pomocy. Po południu okazało się, że główny problem niemieckiego banku wcale nie jest taki ogromny, jak do tej pory się wydawało. Natychmiast więc zniknął strach, a w jego miejsce pojawiła się euforia. Dlatego notowania Deutsche Banku wyglądały tak:

 

Notowania akcji Deutsche BankuNotowania akcji Deutsche Banku źródło: investing.com

 

Ten główny problem Deutsche Banku to zagrożenie karą ze strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Kilkanaście dni temu pojawiła się informacja, że Amerykanie mogą zapomnieć o przewinach Deutsche Banku jeszcze z czasów kryzysu w 2008 i pójść na ugodę jeśli Niemcy zapłacą ponad 14 miliardów dolarów.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA SYTUACJA DEUTSCHE BANKU W PIĄTEK RANO: Deutsche Bank nad przepaścią. Koszty akcji ratunkowej mogą być ogromne

W piątek najpierw pojawiły się plotki, a po 17:00 agencja AFP podała informację, że kara dla Deutsche Banku może wynieść tylko 5,4 mld USD i że porozumienie w tej sprawie jest blisko. Różnica między informacją sprzed kilkunastu dni, a informacją z piątku to 8,6 mld USD. To są spore pieniądze nawet dla tak dużego banku jak Deutsche. 

 

Co ciekawe parę godzin przed ta informacją pojawiła się inna, o tym, że Angela Merkel rozmawiała dziś przez telefon z Barackiem Obamą. Jednocześnie zapewniano, że w rozmowie nie poruszano tematu Deutsche Banku. 

Już wtedy akcje Deutsche Banku na giełdzie nie spadały i stopniowo poprawiały swoje notowania.

Niższa kwota kary ze strony USA oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów niemieckiego banku związanych między innymi z niską rentownością i ujemnymi stopami procentowymi w strefie euro. Ale z pewnością znika główna przyczyna tego, że w ostatnich dniach inwestorzy patrzyli na ten bank jak na firmę, która za chwilę może mieć kolosalne kłopoty. Sytuację dodatkowo pogorszyła w tym tygodniu Angela Merkel zapowiadając, że Deutsche Bank nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony niemieckiego rządu.

Piątkowa reakcja rynku na doniesienia o mniejszej karze ze strony Amerykanów powodują, że bankowi udało się przerwać nakręcającą się spiralę plotek i podejrzeń, która mogłaby się zakończyć katastrofą.

A przy okazji dostaliśmy kolejny dowód na to, że aby z sukcesem inwestować na giełdzie trzeba mieć naprawde silne nerwy i umieć kontrolować swoje emocje.

ZOBACZ TEŻ: Angela Merkel kontra Deutsche Bank. Ktoś w tym pojedynku przegra i raczej nie będzie to bank

Więcej o: