Nareszcie jakaś miła niespodzianka. Polski przemysł radzi sobie najlepiej od pół roku

Rafał Hirsch
Polskie firmy zwiększają produkcję i zatrudnienie, bo mają coraz więcej zamówień. Po słabszych wakacjach, we wrześniu wróciła dobra koniunktura.

Według badania firmy IHS Markit polskie firmy zwiększają produkcję w tempie najszybszym od marca tego roku. Robią to, bo równie szybko rosną zamówienia na ich produkty. Markit pisze też o „wzmożonym napływie” kontraktów eksportowych. Końcowy wniosek jest taki, że w obecnej sytuacji możemy mieć w tym roku wzrost gospodarczy nawet na poziomie 3,4 procent.

Markit prognozuje wzrost PKB w Polsce o 3,4 procentMarkit prognozuje wzrost PKB w Polsce o 3,4 procent IHS Markit

To dla nas optymistyczna teza. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym półroczu wzrost PKB sięgał tylko 3 – 3,1 procent, aby w całym roku było 3,4 procent drugie półrocze musi być znacznie lepsze.

Z badania wynikają też dwie rzeczy lekko niepokojące. Zdaniem Markit polskie firmy nadal zwiększają zatrudnienie, ale tempo tego zwiększania jest coraz mniejsze. Liczba nowych miejsc pracy w ostatnim miesiącu była najmniejsza od dwóch lat. Kolejny problem to coraz dłuższy czas oczekiwania na dostawy materiałów. 

IHS Markit co miesiąc przepytuje kierowników logistyki z ponad 200 polskich firm. Pyta ich o produkcję, zamówienia, ceny, poziom zapasów i o to czy zatrudniają czy zwalniają ludzi. Odpowiedzi potem są przeliczane na wskaźnik, który pokazuje rozwój jeśli jest powyżej 50 punktów. Odczyt poniżej tego poziomu sygnalizuje recesję. Nazwa wskaźnika to PMI.

W tym miesiącu indeks dla Polski wzrósł do poziomu 52,2 pkt z 51,5 pkt miesiąc wcześniej. 52,2 pkt to poziom najwyższy od marca.

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłuWskaźnik PMI dla polskiego przemysłu dane: IHS Markit, wykres: investing.com

W ostatnich latach polskie PMI najwyżej było w marcu 2014 (55,9 pkt), a najniżej rok wcześniej – w maju 2013 (46,9 pkt). W tym roku indeks niepokojąco wyglądał w sierpniu, kiedy to spadł do 50,3 pkt, czyli poziomu najniższego od dwóch lat. Ale we wrześniu i teraz w październiku widzimy mocne odbicie wskaźnika w górę.

 

Komentarze (11)
Nareszcie jakaś miła niespodzianka. Polski przemysł radzi sobie najlepiej od pół roku
Zaloguj się
 • jarekdonek

  Oceniono 1 raz 1

  Polski przemysł, czy przemysł w Polsce ? Po rządach Buzka, J.Lewandowskiego, Tuska oraz ich kolesiów !

 • java77

  Oceniono 1 raz 1

  Polski Przemysl?A gdziez on jest???Przeciez wszystko sprzedane!Wszystko w rekach prywatnych z przewagą wlascicieli kapitalu zagranicznego!Pokazcie mi choc 1 duzy POLSKI zaklad bez udzialu zagranicy!

 • hotin

  Oceniono 12 razy 0

  Teraz czekam z niecierpliwością na komentarz ekonomisty z .Nowoczesnej-Ryszarda Petru.Co teraz ten pan ma do powiedzenia?

 • qznia

  Oceniono 5 razy -1

  Gazeta! !!To nie jest możliwe przecież PiS Kaczyński i Ziobro! !!!
  Chyba ze oni Wam tak każą pisać

 • 99makabra1977

  Oceniono 6 razy -2

  Zmieniono prezesa GUS i wszystko się naprawia. To jednak nie oszuka kapitału zagranicznego, najwyżej wyborców - analfabetów ekonomicznych.

 • jagi.pk

  Oceniono 15 razy -5

  To odróżnia GW (czytaj dobre dziennikarstwo) od prawicowych mediów (czytaj gó...arskie dziennikarstwo).
  Fakty po prostu się podaje, a nie zakłamuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX