Duże pieniądze robią z nas prawicowców. Tak wynika z badań brytyjskich naukowców

Rafał Hirsch
Dwóch naukowców zrobiło eksperyment. Chcieli sprawdzić, czy ludzie zamożni mają poglądy prawicowe z powodów ideowych, czy dlatego, że po prostu mają dużo pieniędzy. Wyszło im, że prawidłowa jest ta druga odpowiedź.

To, że ludzie zamożni częściej prezentują poglądy prawicowe niż lewicowe zostało potwierdzone w wielu badaniach już wcześniej. Tym razem chodziło o pytanie: dlaczego tak jest? Czy to po prostu zbieg okoliczności, czy może są to ludzie od zawsze związani ideowo z poglądami prawicowymi (być może nawet takie poglądy pozwalają im się bogacić)? A może ludzie przechodzą z poglądami „na prawą stronę” dopiero po tym jak się wzbogacą?

Autorzy badania przebadali ponad 50 tysięcy osób, wśród których zdecydowana większość oczywiście nigdy niczego nie wygrała w żadnej loterii. Ale w grupie badanych znalazło się też kilkaset osób, które nieoczekiwanie wygrały jakieś niewielkie pieniądze i kolejne kilkaset osób, w przypadku których wygrana przekroczyła 500 funtów (badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii).Okazało się, że wśród zwycięzców znacznie częściej niż wśród pozostałych zdarza się zmiana poglądów w stronę prawicową. Ale dopiero po otrzymaniu wygranej. Co więcej, taka zmiana poglądów zdarzała się nawet częściej, kiedy wygrana była większa.

Zwycięzcy loterii częściej zmieniają poglądy na prawicoweZwycięzcy loterii częściej zmieniają poglądy na prawicowe dane: Andrew J. Oswald, Nattavudh Powdthavee

Na tym wykresie widać odsetek osób, które zmieniły poglądy na prawicowe. Słupek niebieski to osoby, które niczego nie wygrały, słupek czerwony to zwycięzcy niewielkich pieniędzy. Słupek zielony to zwycięzcy kwot przekraczających 500 funtów. Widać, że zmiana poglądów wśród tych ostatnich zdarzała się wyraźnie częściej niż wśród tych reprezentowanych przez słupek niebieski.

Jak piszą naukowcy, badanie pokazuje, że to ilość posiadanych pieniędzy wpływa na poglądy. Przebadani zwycięzcy loterii chętniej zgadzali się na przykład z poglądem, że podział majątku wśród zwykłych ludzi jest sprawiedliwy, w związku z czym „zwykłym ludziom” nie trzeba pomagać.

Oczywiście najsłabszym punktem całego tego badania jest kwestia definicji co to znaczy „poglądy prawicowe”. Gdyby takie badanie ktoś chciał przeprowadzić w Polsce, miałby pewnie z tym spory problem. Na szczęście to badanie zrobiono w Wielkiej Brytanii, gdzie głównym wyznacznikiem bycia prawicowcem był fakt głosowania w wyborach na Partię Konserwatywną. Wyniki badań opublikowano w 2014 roku, a więc jeszcze zanim uważana w Wielkiej Brytanii za skrajnie prawicową Partia Niepodległości Nigela Farage’a zdobyła większą popularność.

Więcej o: