Polska rewolucja dochodowa trwa. Są dane o tym, że finansowo jeszcze nigdy nie było nam tak dobrze

Rafał Hirsch
Jako konsumenci mamy rekordowo dobre nastroje - podaje Główny Urząd Statystyczny. Liczone co miesiąc tak wskaźniki tak zwanej ?ufności konsumenckiej? jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze.

Rekord pierwszy

Będziemy robić duże zakupy. Czy też raczej „ważne” zakupy jak określa to GUS. Wskaźnik ważnych zakupów wzrósł do poziomu 6,7 punktu i jest najwyżej w historii. To 6,7 punktu oznacza, że tych, którzy na pytanie o ważne zakupy odpowiadają twierdząco jest o 6,7 punktu procentowego więcej niż tych, którzy zakupów nie planują.

Do sierpnia 2016 ten wskaźnik był prawie zawsze na minusie (minimalnie powyżej zera był w niektórych miesiącach 2007 i 2008). Od września jest na plusie i ten plus robi się coraz większy

Rekord drugi

Ocena zmiany sytuacji gospodarczej w kraju. Wskaźnik wynosi -4,2 punktu co oznacza, że nadal przeważają ci, którzy uważają, że sytuacja się pogorszyła. Ale ten minus jest rekordowo niewielki. W przeszłości zawsze ocenialiśmy to jeszcze gorzej. Czasami znacznie gorzej – w latach 2001, 2002 ten wskaźnik był poniżej -50 punktów. Rok temu sięgał – 14 punktów.

Rekordowe nastroje polskich konsumentówRekordowe nastroje polskich konsumentów dane: GUS

Rekord trzeci

Coraz więcej osób ma z czego oszczędzać. Wskaźnik dotyczący odpowiedzi na pytanie o to, czy planujemy jakieś oszczędności zawsze był na głębokich minusach (w 2003 -65 punktów, rok temu -20,8 punkt). Teraz mamy -9,9 punktów. Pierwszy raz w historii przewaga tych, którzy nie oszczędzają nad tymi, którzy deklarują, że będą oszczędzać zmalała do mniej niż 10 punktów procentowych.

Rekordowe nastroje polskich konsumentówRekordowe nastroje polskich konsumentów dane: GUS

Do tego nasza ocena sytuacji na rynku pracy jest najlepsza od 2008 roku, a nasze oczekiwania co do tego, jak bardzo poprawi się sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego lepsze były tylko w kwietniu 2016 (kiedy z pompą startował program 500 plus)

Rekord czwarty i piąty

Z tych wszystkich składowych GUS robi dwa duże wskaźniki „zbiorcze” – jeden o tym jak jest teraz, drugi o tym jak nam się wydaje, że będzie w ciągu najbliższych miesięcy. Zarówno jeden, jak i drugi są na rekordowo wysokich poziomach

Nie ma na to żadnych twardych dowodów, ale można zakładać, że tak wyraźny wzrost optymizmu wśród Polaków ma związek ze zwiększeniem ich dochodów osobistych dzięki programowi Rodzina 500 plus. Widać, że optymizm zaczął rosnąć szybciej w momencie, w którym program ten został uruchomiony. Dochody Polaków rosną też dzięki poprawie sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie jest najniższe od 25 lat, a średnie wynagrodzenie rosło w ciągu kilku ostatnich lat realnie o kilka procent rocznie.

Badanie GUS ma naturę gospodarczą, a nie polityczną i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak będziemy się zachowywać na rynku – czy będziemy wydawać na zakupy więcej pieniędzy, czy mniej, czy może będziemy chcieli coś zaoszczędzić. Badani dostają tez pytania o ocenę stanu gospodarki kraju i stanu finansowego swoich własnych gospodarstw domowych. Wyniki są podawane co miesiąc.

Zobacz też: PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy