Polska gospodarka rosła w 2016 najwolniej od trzech lat. Duży spadek inwestycji

Rafał Hirsch
Polska gospodarka urosła w 2016 roku o 2,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To minimalnie lepiej od oczekiwań ekonomistów, którzy obstawiali 2,7 procent. Ale to znacznie gorszy wynik od tego za 2015. Za ten słabszy wzrost odpowiadają inwestycje.

Produkt Krajowy Brutto, czyli wartość wszystkiego co polska gospodarka wytworzyła i sprzedała był w 2016 o 2,8 procent większy niż w 2015. To dwudziesty piąty rok wzrostu gospodarczego w Polsce z rzędu. 

Jednocześnie w 2016 PKB wzrósł najsłabiej od trzech lat:

Wzrost PKB w PolsceWzrost PKB w Polsce dane: GUS

Dzisiejsza publikacja GUS jasno wskazuje, że za słabszy wzrost w 2016 odpowiadają inwestycje. Wydatki związane z inwestycjami spadły aż o 5 i pół procent. 

Inwestycje i konsumpcja w 
PolsceInwestycje i konsumpcja w Polsce dane: GUS

Jak widać na wykresie, podobnie wielki spadek inwestycji nie zdarzył się w Polsce przez ostatnie kilkanaście lat. Według danych GUS ostatni raz głębszy spadek inwestycji notowaliśmy w 2002 roku (wtedy sięgał -6,1 procent). 

Spadek inwestycji to głównie efekt opóźnień w przygotowaniach do korzystania z nowej puli pieniędzy unijnych. Aby po nie sięgać musieliśmy m.in. znowelizować prawo o zamówieniach publicznych. Parlament niestety zrobił to z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W efekcie ruch w programach unijnych zaczął się dopiero pod koniec roku, a dane uwzględniające cały rok pozostały fatalne. 

Główny ekonomista w banku Credit Agricole Poland, Jakub Borowski zauważył, że stopa inwestycji w polskiej gospodarce (czyli wydatki na inwestycje w stosunku do wartości całego PKB) spadły najniżej od 2004. To dokładna odwrotność tego, co chciał osiągnąć rząd, który jako jeden z najważniejszych celów gospodarczych stawia sobie wzrost stopy inwestycji

Wzrost PKB wyglądałby jeszcze gorzej, gdyby nie rosnąca konsumpcja. W 2016 wydaliśmy w sklepach o 3,6 procent więcej pieniędzy niż w 2015 - to największy wzrost od roku 2008. Ludzie wydają więcej pieniędzy, bo mają większe dochody. Te z kolei rosną bo po pierwsze sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza - maleje liczba osób bezrobotnych, po drugie rośnie płaca minimalna i generalnie poziom płac staje się powoli coraz wyższy, a po trzecie sporej części gospodarstw domowych pomaga program Rodzina 500 plus

PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

Więcej o: