Wicepremier Morawiecki znów prognozuje. W 2017 r. gospodarka ma rosnąć o ponad 3 procent

Rafał Hirsch
Zdaniem Mateusza Morawieckiego rok 2017 będzie lepszy od 2016 - PKB Polski ma tym razem urosnąć bardziej niż o 3 procent. Wzrost ma być oparty o ożywienie w inwestycjach. W 2016 PKB urósł o mniej niż 3 procent, a wszystkie prognozy wicepremiera okazały się nietrafione.

Wicepremier i minister finansów powiedział na konferencji prasowej, że po osłabieniu inwestycji w 2016, już pod koniec ubiegłego roku widać było poprawę, a w pierwszym kwartale 2017 jest coraz lepiej. Dlatego jego zdaniem wzrost gospodarczy w 2017 „nie tylko przekroczy 3 procent, ale będzie bardzo solidny i oparty o inwestycje”.

Morawiecki wskazał przy tym, że na poprawę koniunktury w gospodarce wskazuje między innymi opublikowany w środę rano wskaźnik PMI. Pokazał on, że aktywność w polskim przemyśle jest największa od blisko dwóch lat.

ZOBACZ: Gospodarka zaczyna się rozpędzać? Dane z polskiego przemysłu najlepsze od prawie dwóch lat

Zdaniem wielu ekonomistów i analityków, faktycznie w 2017 inwestycje powinny w polskiej gospodarce rosnąć znacznie szybciej niż rok temu, bo w końcu udaje się uruchamiać na większą skalę pieniądze unijne. Dlatego tym razem wicepremier Morawiecki faktycznie może ze swoimi prognozami trafić w dziesiątkę. 

Warto jednak pamiętać, że nawet wzrost gospodarczy o „ponad 3 procent” nie będzie osiągnięciem szczególnie wyjątkowym. W 2015 roku polska gospodarka rosła o 3,9 procent, a w 2014 o 3,3 procent.

ZOBACZ: Polska gospodarka rosła w 2016 najwolniej od trzech lat. Duży spadek inwestycji

We wtorek GUS podał, że PKB Polski w 2016 roku urosło tylko o 2,8 procent – najwolniej od 2013 roku. Za spowolnienie odpowiedzialne były przede wszystkim inwestycje, które spadły o ponad 5 procent. Wicepremier Morawiecki jeszcze w listopadzie ubiegłego roku podtrzymywał oficjalną prognozę Ministerstwa rozwoju o tym, że PKB urośnie 3,5 procent. Rządowe prognozy z pierwszej połowy 2016 były jeszcze bardziej optymistyczne – niektóre z nich mówiły o wzroście ponad czteroprocentowym.

Więcej o:
Komentarze (49)
Wicepremier Morawiecki znów prognozuje. W 2017 r. gospodarka ma rosnąć o ponad 3 procent
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 22 razy 20

  Ulomny chlopcze, z ulomnej rodziny, z trudem i zalem patrzy sie na twoje WYGIBUSY gospodarcze a "pismalpiarnia" szaleje w TRWONIENIU PODATKOWEGO GROSZA !!!! Bedziesz musial poprosic o wsparcie samego Sorosza !!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 21 razy 19

  Prędzej uwierzę w istnienie pambuka niż w propagandę pislamską, a zwłaszcza w teorie tego pseudoekonoma...

 • e-komentarz

  Oceniono 20 razy 18

  Pamiętacie Kaszpirowskiego? On też nadawał w telewizji "adin, dwa, tri", z tym że Morawiecki na trzech się zatrzymał, a Kaszpirowski liczył dalej "czietyre, piat, szest, siem...". Skutek podobny, jednemu nie udawało się leczenie ludzi na odległość, a drugiemu leczenie gospodarki Power Pointem...

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  A Morawiecki z tatusiem was, OKRADNA ze zludzen, z Konstytucji, prawa do prawa, z wolnosci, ze swobody wyznania, z demokracji z marzen o WSPANIALEJ POLSCE, bo POLSKA JEST WSPANIALA, gdyby nie wyznawcy Prawa i Sprawiedliwosci. Kochani Polacy, w POLSCE czeka na wasze PORTFELE, uzurpator Kaczynski, maly-wielki NIKT wg prawa i Konstytucji a takze czeka was XXI wieczne "SREDNIOWIECZE" z panszczyzna na rzecz kosciola. Urzednicy koscielni w czarnych kiecach, beda "wypedzac zle moce z waszych synow i corek". Czym, reszta jest milczeniem !!!!! Wasza forsa jest im potrzebna do realizacji obietnic wyborczych, "malo nas do pieczenia PiSchleba" z zakalcem !!!

 • maks1956

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wiem, na czym opiera ten Morawieckiego optymizm na bujaniu w obłokach

 • franko66

  Oceniono 4 razy 4

  Dyzma tak ma bo jak on może przewidzieć co będzie jak to Dyzma.
  Nastepny rok znowu cisną Dyzmę to on znowu plecie.

 • jacekczewa

  Oceniono 4 razy 4

  ale ten facet pie...oli farmazony.........

 • wicipinski

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczy ustawa sejmowa o stopie wzrostu PKB. Art 1. Wzrost PKB wyniósł 12%. Prezydent podpisze.....

 • unixyz

  Oceniono 3 razy 3

  O co chodzi pomylil sie tylko o 2 procenty, jak na historyka calkiem nie zle, czy ja tez moge prognozowac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX