Wygląda to imponująco. Polska ma rekordową nadwyżkę w wymianie z resztą świata

Rafał Hirsch
Nadwyżka w gospodarczych kontaktach Polski z zagranicą w styczniu sięgnęła prawie 2 i pół miliarda euro. Płynie do nas coraz więcej pieniędzy. Głównie z Unii Europejskiej.

2,46 mld EUR w ciągu miesiąca to polski rekord wszech czasów. Tyle wyniosła w styczniu nadwyżka na rachunku bieżącym bilansu płatniczego Polski. Po 1989 roku przez lata mieliśmy na nim chroniczny deficyt. Jako kraj rozwijający się, więcej kupowaliśmy za granicą, niż sami eksportowaliśmy. Pierwsze znaczące nadwyżki mieliśmy w 2013 roku. Od tamtej pory zdarza się to coraz częściej. Jednak jeszcze nigdy nadwyżka nie była tak duża, jak teraz. 

Na bilans płatniczy wpływ mają eksport i import, ale także innego rodzaju przepływy finansowe. Także przelewy dotacji unijnych. W styczniu o rekordzie przesądziły właśnie środki unijne. Dostaliśmy ich 9,7 mld PLN. 

Saldo w handlu zagranicznym faktycznie, jak zauważają analitycy z mBanku, się pogarsza, ale tu też nadal mamy nadwyżkę. Tylko, że mniejszą i z pewnością nie rekordową. W styczniu sięgnęła 225 mln EUR. Eksport w styczniu był większy niż rok wcześniej o 13,8 procent. To bardzo duży przyrost, nie zdarza się zbyt często. 

Tak duży wzrost eksportu nie przyniósł nam jednak większej nadwyżki w handlu, ponieważ import urósł jeszcze bardziej. Aż o 16 procent. To największy przyrost importu od 2011 roku. To także kolejny dowód na rosnącą w Polsce konsumpcję. Kupujemy coraz więcej rzeczy produkowanych nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Dane o nadwyżce w bilansie płatniczym umacniają złotego – pieniądze (głównie euro), które płyną do polskich firm z eksportu i do rządu z Brukseli są potem wymieniane na złote. Banki kupując złote i sprzedając euro sprzyjają temu, aby kurs euro do złotego spadał.

Z kolei kapitał spekulacyjny widząc takie dane może oczekiwać, że także w przyszłości złoty będzie się z tego powodu umacniać. Starając się na tym zarobić, kupuje złotego i sprzedaje waluty obce już teraz, więc efekt na rynku jest widoczny natychmiast.

Dziś euro kosztuje mniej niż 4,30 PLN, a kurs dolara nawet pomimo podwyżki stóp procentowych w USA spadł poniżej 4 złotych.

Więcej o:
Komentarze (105)
Wygląda to imponująco. Polska ma rekordową nadwyżkę w wymianie z resztą świata
Zaloguj się
 • Barnaba Wierch

  Oceniono 19 razy 5

  Oby tylko PiS tego nie spie...lił, chyba, że uznają to za swój sukces. Ale na taki sukces trzeba pracować latami.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 6 razy 4

  Cudownie. 4,5 mln Irlandia miała w zeszłym roku nadwyżkę 40 mld euro. Tyle w temacie.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 13 razy 3

  Imponująco to wyglądają wyniki spółek skarbu państwa po odejściu od władzy PO.

 • kazik2500

  Oceniono 13 razy 3

  Oczywiscie to zasluga Tuska tego skrycie pro-polskiego EU-pensyjnego giganta z Brukseli.

 • bilinski53

  0

  Brawo PiS - najlepszy rząd po 39 roku ! !

 • beastiebot

  0

  A ile z tego maja Polacy?

 • wojtem

  0

  Dobra Zmiana!

 • ireksz

  0

  wystarczy rano w poniedzialek stanac przy przejsciu granicznym w Swiecku, by zobaczyc ogrom exportu z Polski na Zachod, Tir za Tirem, setki i tysiace, to jest to co Polska sama, bez pomocy tego czy innego rzadu robi, nie trzeba im tylko przeszkadzac, no i niewielkie nawet STOPNIOWE zmiany sa potrzebne a nie zadne pomysly z du......py morawieckiego ani inne rewolucje, to imponujace ile towaru idzie przez granice, i to prosze sobie uswiadomic ze ropa i gaz z Rosji sprzedawana do Niemiec i tak przez nich ceniona, to chyba teraz jest mniej niz ten polski export wielotowarowy, rozny roznisty produkowany przez male i srednie firmy w wiekszosci, i to jest to o co chodzi z Unia i Europa, i to jest to czego ten rzad nie rozumie nie dostrzega i to jest to co ten rzad moze latwo STRACIC swoim glupim postepowaniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX