Te dane pokazują najlepiej, dlaczego Niemcy dominują w Unii Europejskiej. Różnice w sile gospodarek są potężne

Rafał Hirsch
Eurostat opublikował właśnie dane o PKB całej Unii Europejskiej w 2016 roku. Dodał też podział tego PKB na poszczególne państwa. Gospodarka niemiecka to ponad 20 procent całości. To znacznie więcej niż wszystkie państwa Europy Środkowej razem wzięte.

Gospodarka Niemiec w 2016 roku odpowiadała za 21,1 procent całego PKB Unii Europejskiej. Polska to 2,9 procent gospodarki unijnej. Gospodarczo Niemcy są więc ponad 7 razy więksi od nas. Ale to nie stanowi chyba dla nikogo niespodzianki.

Udział państw UE w łącznym PKB Unii EuropejskiejUdział państw UE w łącznym PKB Unii Europejskiej dane: Eurostat

Ciekawie się robi, kiedy na mapie Europy próbujemy znaleźć takie kombinacje państw, które gospodarczo dorównałyby Niemcom. 

Zacznijmy od Grupy Wyszehradzkiej. Czy jeśli do Polski dodamy Czechy, Słowację i Węgry, to doganiamy potencjał gospodarczy Niemiec? Jak się okazuje, nie za bardzo.

PKB Niemiec i państw Grupy Wyszehradzkiej w 2016PKB Niemiec i państw Grupy Wyszehradzkiej w 2016 dane: Eurostat

Grupa Wyszehradzka w całości to tylko 5,4 procent całej gospodarki unijnej. Gdyby była jednym państwem, byłaby nie tylko za Niemcami, ale także za Wielką Brytanią, Francją, Włochami i za Hiszpanią. 

Idźmy dalej. Dodajmy do Grupy Wyszehradzkiej kraje bałtyckie i bałkańskie. Cała Europa Środkowa, która weszła do UE w 2004 roku i później. 11 państw: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry plus Litwa, Łotwa i Estonia plus Słowenia i Chorwacja plus Rumunia i Bułgaria. 11 państw razem to musi być już coś dużego. I faktycznie jest, ale nie tak dużego jak Niemcy.

PKB Niemiec i łączne PKB państw Europy Środkowej, które należą do UEPKB Niemiec i łączne PKB państw Europy Środkowej, które należą do UE dane: Eurostat

Gospodarka Niemiec jest prawie trzy razy większa od gospodarki całej Europy Środkowej. A ta odpowiada tylko za 8 procent PKB całej Unii Europejskiej. Czyli jest większa od Hiszpanii, ale nadal mniejsza niż Włochy czy Francja. 

Zróbmy kolejny krok. Dodajmy wszystkie państwa unijne, które leżą na wschód (choćby minimalnie) od Niemiec. Do poprzedniej jedenastki dodajemy więc Finlandię, Szwecję, Austrię, Grecję i Cypr. To już łącznie szesnaście państw.

PKB Niemiec i szesnastu państw UE leżących na wschód od NiemiecPKB Niemiec i szesnastu państw UE leżących na wschód od Niemiec dane: Eurostat

Okazuje się, że szesnaście państw Unii daje tylko 16 procent unijnego PKB. Nadal wyraźnie mniej niż Niemcy. 

Co więc musi się stać, aby dogonić Niemców? Do wcześniejszej szesnastki musimy dodać jeszcze Danię, Irlandię i Portugalię. I wtedy jest remis.

PKB Niemiec jest takie same, jak łączne PKB dziewiętnastu innych państw Unii EuropejskiejPKB Niemiec jest takie same, jak łączne PKB dziewiętnastu innych państw Unii Europejskiej dane: Eurostat

To powinno wyjaśniać, dlaczego pozycja Niemiec w Unii Europejskiej jest tak dominująca. Politycznie oczywiście wszyscy są równi, ale jeśli chodzi o pieniądze i potencjał gospodarczy, Niemcy w Unii ważą tyle, co 19 innych państw razem wziętych.