Potwierdzają się obawy o "efekt Wielkanocy". W kwietniu mieliśmy w Polsce spadek produkcji

Rafał Hirsch
GUS podał, że produkcja przemysłowa w kwietniu była niższa niż rok temu o 0,6 procent. To może być efekt przesunięcia świąt wielkanocnych, który w tym roku były w kwietniu, a rok temu w marcu.

Efekt polega oczywiście na tym, że w święta pracuje zdecydowanie mniej osób niż w dni powszednie, więc i cała gospodarka pracuje wtedy na zwolnionych obrotach. Do tego dochodzi nieobecność w pracy tych, którzy przy okazji Wielkanocy wzięli sobie na przykład tydzień urlopu. 

Kiedy Wielkanoc przypada rok po roku w tym samym miesiącu, wtedy w danych nie widać żadnego wpływu. W tym roku jednak mieliśmy przesunięcie. Dlatego dane za marzec były świetne – wtedy produkcja urosła aż o 11,1 procent – bo w tym roku w marcu nie było Wielkanocy, a rok temu była. W kwietniu mamy sytuację odwrotną i wahnięcie w drugą stronę.

Produkcja przemysłowa w kwietniu w dółProdukcja przemysłowa w kwietniu w dół dane: GUS

Dlatego właśnie produkcja przemysłowa w kwietniu była o 0,6 procent niższa niż rok temu, a przy okazji także aż o 13,3 procent niższa niż w marcu.

Taki spadek jest sporym zaskoczeniem. Ekonomiści ankietowani wcześniej przez ISBnews oczekiwali, że produkcja w kwietniu pokaże niewielki, kilkuprocentowy wzrost. Średnia z tych oczekiwań wynosiła 2,2 procent. 

Zdaniem Adama Czerniaka, głównego ekonomisty Polityka Insight, na spadek produkcji w kwietniu miały wpływ też inne czynniki: spadek produkcji w górnictwie i kwestie związane z pogodą.

Produkcja przemysłowa i jej zmiany ma duży wpływ na to co się dzieje z PKB. Wzrost produkcji w marcu o ponad 11 procent był najlepszym osiągnięciem od 2010 roku i pomógł zwiększyć tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale do 4 procent. Spadek produkcji w kwietniu z pewnością nie pomoże PKB w drugim kwartale.

Zmiany produkcji przemysłowejZmiany produkcji przemysłowej Dane: GUS

GUS podał też dane o produkcji budowlanej. Była ona w kwietniu o 4,5 procent wyższa niż rok temu. To też oznacza zdecydowane spowolnienie w stosunku do marca. Miesiąc temu produkcja w budownictwie rosła aż o 17,2 procent. 

Poznaliśmy także wstępne dane o sprzedaży detalicznej. W kwietniu była ona większa niż rok temu o 6,7 procent realnie (czyli pomijając wzrost wartości sprzedaży wynikający tylko ze wzrostu cen). To nieco gorzej niż w marcu, kiedy sprzedaż rosła o 7,9 procent.

ZOBACZ TEŻ: Jest sukces! PKB Polski w górę o 4 procent.