Ach, jakie piękne dane. Tak małej dziury w finansach publicznych Polska jeszcze nie miała

Rafał Hirsch
Eurostat podał, że w drugim kwartale tego roku deficyt w sektorze publicznym wyniósł tylko 1,2 procent PKB. To rekordowo mało i znacznie poniżej rządowej prognozy zakładającej 2,6 procent PKB deficytu w całym roku.

Z danych Eurostatu wynika, że Polska od trzech kwartałów utrzymuje deficyt finansów publicznych poniżej 2 procent PKB. Do tego deficyt ten z kwartału na kwartał jest coraz mniejszy

Deficyt w polskich finansach publicznych w drugim kwartale tego roku spadł do 1,2 procent PKB.Deficyt w polskich finansach publicznych w drugim kwartale tego roku spadł do 1,2 procent PKB. dane: Eurostat

1,2 procent PKB deficytu to drugi najlepszy wynik w historii tego typu pomiarów w Polsce. Lepiej było tylko w czwartym kwartale 2007 roku, kiedy jedyny raz w historii cały sektor publiczny miał nadwyżkę, w wysokości 0,4 procent PKB.

Natomiast jeśli zsumujemy ze sobą cztery ostatnie kwartały, to wychodzi nam rekordowo niski deficyt także w skali roku, co zauważył Michał Rot, ekonomista z PKO BP

Dane wyglądają pięknie i patrząc na nie aż trudno uwierzyć w to, że rząd wciąż prognozuje aż 2,6 procent PKB deficytu na koniec tego roku. Zwłaszcza, że w trzecim kwartale nie zaobserwowaliśmy żadnego znaczącego powiększania dziury w miesięcznych danych o finansach publicznych.

Kolejny więc raz dochodzimy do tego samego wniosku: albo wicepremier Morawiecki przesadza z ostrożnością i wyniki za cały rok będą znacznie lepsze od oficjalnych prognoz, albo w czwartym kwartale tego roku czeka nas powiększanie dziury w finansach publicznych na bardzo rzadko spotykaną skalę.

ZOBACZ TEŻ: Mateusz Morawiecki odniósł sukces. Ludzie kojarzą go z lepszą ściągalnością podatków

Znamy już dane o PKB Polski w pierwszym półroczu, możemy więc wyliczyć, że 1,7 procent PKB w pierwszym kwartale to 7,7 mld PLN deficytu. 1,2 procent PKB w drugim kwartale to 5,7 mld PLN deficytu – razem to daje dziurę w wysokości 13,4 mld PLN w pierwszym półroczu. Aby zapowiedzi deficytu całorocznego na poziomie 51 mld PLN okazały się prawdziwe w drugim półroczu powinniśmy zanotować około 38 miliardów złotych deficytu. Całkiem sporo, jak na kilka miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (126)
Eurostat: deficyt w polskich finansach publicznych jest rekordowo mały
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 36 razy 22

  Allah, jakie piękne dane

  jak się dobrze policzy, to wyjdzie, że jesteśmy najbogatszą gospodarką na świecie

 • kertog123

  Oceniono 30 razy 20

  gdyby było tak pieknie to zapewne nie było by problemu aby rzad dosypał pare miliardów na służbę zdrowia, nie ryzykował by strajku.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 33 razy 15

  Naiwniacy z wszystkich województw łączcie się i zobaczcie ile z tego "plusa" zostanie na koniec roku.
  Ja wam już teraz mogę powiedzieć, że w plecy będzie 40 mld zł.
  Brawo PiS (jak ciemny lud mawia)!

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 4 razy 4

  Też mam nadwyżkę na koncie, zanim wyśle przelewy.

 • petrucchio

  Oceniono 4 razy 4

  Pero, pero-o-o-... Bilans musi wyjść na zero.

 • dekaton

  Oceniono 3 razy 3

  Ostatnio pan minister zeznał / bo nie dało się kłamać jak dla ciemnego luda/ , że dziura budżetowa na koniec roku będzie wyniesie 51 miliardów złotych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX