Komentarze (159)
Twierdzenie, że rząd nie ma swoich pieniędzy to nieprawda. Oczywiście, że ma. Oto argumenty
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • calun_torunski

  Oceniono 5 razy 3

  Rafalek zglupial do reszty

 • roman_j

  Oceniono 2 razy 2

  Za pieniądze rządowe można by uznać jedynie te, które państwo zarabia na swoich usługach. Czyli wszelkie opłaty urzędowe itp. Pozostałe pieniądze, rozumiane szeroko, a nie jako banknoty, monety czy zapisy elektroniczne, należą do tych, którym zapłacono nimi za ich pracę. Jeśli ta praca jest opodatkowywana, to nie są już pieniądze stricte rządowe czy państwowe, ale przez państwo czy rząd zabrane właścicielom. Oczywiście zgodnie z prawem. Prawda leży więc gdzieś pośrodku. Część pieniędzy to pieniądze państwowe, rządowe, które państwo zarabia w zamian za świadczone przez siebie usługi, a część to pieniądze mieszkańców danego państwa, które państwo pobiera jako daninę bez bezpośredniego związku ze świadczonymi przez siebie usługami na rzecz mieszkańców. Taki podział jest sensowny i chyba mógłby pogodzić obie strony sporu.

 • grey55

  Oceniono 2 razy 2

  Aż dziwię się że takie brednie wypisuje Pan Rafał Hirsch. Panie Rafale w dobie netu i dostępności do wiedzy takie rzeczy nie przejdą. Pan to pisał czy jakiś stażysta ?

 • vor-tok

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawa teoria lecz całkowicie nieprawdziwa a argumenty podane w artykule kompletnie nie mają związku z przedmiotem teorii i udowadniają tylko tyle że obywatel jest zależny od państwa w sferze pieniędzy a nie to że państwo ma jakieś środki finansowe które nie pochodzą z podatków lub mienia niebędącego własnością obywateli.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd ma swoje pieniądze w tym samym sensie, jak złodziej, który ukradł i też ma! Do tego obecny rząd poszedł o krok dalej, tzn zaczął wydawać pieniądze, których nawet jeszcze nie było. Dopiero zaczął pożyczać, łupić Polaków i firmy.
  Szanowny autorze! Rząd nie ma własnej kasy tak samo, jak zarząd firmy nie ma własnej kasy lub Szyszko nie ma własnego łosia. Mają pensje i to wszystko, co ich.

 • falajunior

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Rafale, nie wiem czym się Pan na co dzień zajmuje (o jakiej dziedzinie Pan pisze), ale proszę się więcej nie wypowiadać na tematy ekonomiczne. Poziom wiedzy ekonomicznej naszego społeczeństwa jest naprawdę przerażający i w rezultacie w wyborach wygrywają najwięksi populiści. Takie grafomaństwo naprawdę nikomu nie pomaga, a gazeta.pl jest jednak dość opiniotwórcza. Nie wiem czy ten artykuł powstał, ponieważ gonił Pana już termin, w którym coś należało opublikować, ale następnym razem, proszę, niech Pan wybierze jakąś dziedzinę o której ma Pan pojęcie. To jest poziom "pudelka" ekonomicznego.

 • jiddu

  Oceniono 2 razy 2

  Zgadzam się, tekst bezsensowny, masło maślane, autor chyba doszedł do wniosku, że państwo to rząd :))

 • radon13

  Oceniono 4 razy 2

  Rząd nie jest posiadaczem pieniędzy tak jak np fundusz nim nie jest. Dostaje je niejako w zarząd . Czy Amber Gold wydawał "swoje" pieniądze czy powierzone przez ludzi ?

 • Marcin Godlewski

  Oceniono 4 razy 2

  O matko, co za bełkot. Czy w takim razie wspólnota mieszkaniowa w której mieszkam też ma jakieś "swoje" pieniądze?!

 • Arkadiusz Bojarun

  Oceniono 2 razy 2

  Autor się myli, przede wszystkim utożsamiając rząd z państwem. Rząd tylko administruje państwem i jego pieniędzmi. Rząd nie ma pieniędzy.

 • Marcin Hryniewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Bzdura.. bzdura.. jakby.kazdy podatnik na.zlosc panstwa.przestal placic podatki to panstow by ich nie.mialo.. jak panatwo wyeliminuje banknoty, to bardzo szybko zastapi go inny sposob wymiany dobr.. państwo nie ma pieniedzy.. nawet.te zarobione przez NBP nie.sa.jego, bo to nie.panstwo je.wyprodukowalo/czytaj zarobilo na.transakcjach miedzybankowych i innych operacjach.. Predzej wlasne.pieniadza.maja.samorzady.ktre zarabiaja.na.uslugach dla ludnosci.. Rzad nie prowadzi dzialanosci zarobkowej tylko dzialaność zbiurkową...

 • an_ma_o

  Oceniono 2 razy 2

  Hahaha nawet czytać mi się nie chce tych bzdur ...skomentuję tytuł ; jasne że ma broszka chyba czymś placi za te swoje broszki ....no chyba że je gdzieś na festynie ukradła....
  W Hiszpanii niemalże wojna; nie ma powazniejszych spraw niż usprawiedliwianie malwersacji naszego rzadu?! Poy#eba***lo was dokumentnie ?

 • Jacek Korta

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowny Pani redaktorze. Czy mleko pochodzi od krowy czy jest ze sklepu? Tak samo pieniądze na wydatki nie są rządowe tylko obywatelskie i pochodzą z zabranych nam środków. Sam pieniądz jest tylko środkiem wymiany naszych roboczo godzin spędzonych w pracy. I prawda jest taka, że pół roku spędzamy w pracy po to by utrzymać cały ten aparat.

 • chris rhode

  Oceniono 2 razy 2

  Rafał Hirsch myli ponadto pojęcia: państwo i rząd. Wyjaśniałem wcześniej więc nie będę się powtarzał. Autor artykułu do książek.

 • ukos

  Oceniono 2 razy 2

  Co to za idiotyzmy?

 • kasia_swiderska

  Oceniono 2 razy 2

  Co za pieprz*nie !!!
  Gdyby nie Nasze podatki, to państwo gó... by miało!!!

 • chris rhode

  Oceniono 2 razy 2

  Bełkot. Państwo to zbiór obywateli i innych podmiotów prawa na terenie określonym przez ustawę zasadniczą i z niej się wywodzące ustawy i przepisy wykonawcze. Rząd zaś to grupa obywateli wykonująca w imieniu i z nadania państwa obowiązki administracyjne (wykonawcze). Stąd też rząd nie ma swoich pieniędzy a jest tylko dysponentem zasobów finansowych społeczeństwa przekazanych temuż do dysponowania w oparciu o odpowiednie przepisy. Jasne?

 • tom_80

  Oceniono 2 razy 2

  Panie autorze, zbeształ pan autora słów, że rząd nie ma własnych pieniędzy i podał pan kilka argumentów za tezą przeciwną, Tyle, że to pan wykazał się ignorancją. Ignorancją logiczną. Większość pana "argumentów" to próba rozmycia znaczenia słowa "mieć. Co to za argument na przykład, że rząd ma pieniądze, bo to rząd je drukuje? To jeśli ja pracuję w fabryce samolotów ma oznaczać, że mam samolot?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież wiadomo, że każdy rząd sam się wyżywi.
  Oczywistym zatem jest, że rząd sam sobie wypłaci.
  Taka wolska.

 • bazyli21

  Oceniono 1 raz 1

  Panu Hirschowi miesza sie (co jest dosc typowe u ludzi z lewicowymi pogladami, choc nie wiem czy akurat takie ma pan Hirsch) pojecie wlasnosci panstwowej (czyli calej spolecznosci) z rzadem, ktory jako reprezentant administruje srodkami panstwowymi. I taki administrator zeby dac jakiejs grupie spolecznej cos, musi z jakiejs innej czesc nalezacej do tego spoleczenstwa zabrac. Inaczej sie nie da. Takze rzad wciaz NIE MA swoich pieniedzy, a sa tylko pieniadze nalezace do spoleczenstwa. Czesc jest ulokowana bezposrednio "na kontach" indywidualnych, czesc w spolecznych skarbcach (jak skarb panstwa, spolki panstwowe, drogi itp.)

  Mozna by sie tez zastanowic kto jest bardziej wiarygodny? M. Thatcher, ktora wyciagnela Wlk. Brytanie z zapasci finansowej i przywrocila do grona mocartsw swiatowych (w tym ekonomicznych) czy lewicujacy (?) ekonom, pan Hirsch?

 • hrac

  Oceniono 1 raz 1

  Miejmy nadzieję, że nie na poważnie , panie autorze. Pieniądze należą do państwa. Siła nabywcza należy do tego, kto je ma w portfelu. Rząd nie ma własnych pieniędzy .

 • sir.fred

  Oceniono 1 raz 1

  Hirsch, jeszcze jedno: rząd tak naprawdę nie posiada niczego. To jest tylko grupa ludzi wynajętych by przez krótki czas rządzić krajem. Właścicielem kraju są obywatele. Tylko i wyłącznie.

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Pragnę dodać, pojęcie "swoje pieniądze" wśród ludzi cywilizowanych oznacza pieniądze, które się zarobiło, dostało dobrowolnie od kogoś lub nawet odziedziczyło. Ze "Swoimi pieniędzmi" można zrobić co się chce, przepić lub spalić nawet. W tym sensie złodziej jest lepszy, niż rząd, bo może cała kasę utopić w morzu. Łączy ich to, że odebrali ofiarom lupy przemocą, gwałtem lub podstępem.

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 1 raz 1

  Ad. 6
  Istnieje teoria, że pieniądzem są tylko bilety autobusowe, bo ostatecznie każdy pieniądz zostanie wymieniony na bilet autobusowy...
  NIE
  Można przeżyć całe wieloletnie życie bez podatków i biletów. Jeść trzeba - pieniądzem jest tylko to co akceptują rolnicy. A może tylko to co akceptują ci, którzy handlują z rolnikami?

 • mr_gm

  Oceniono 1 raz 1

  W sondzie brakuje odpowiedzi - z pieniędzy ukradzionych innym Polakom

 • Marc Klusek

  Oceniono 1 raz 1

  Teorie ekonomiczne przedstawione w wywodzie w zasadzie prawidłowe, tylko wnioski do d... A to dla tego że autor błędnie miesza koncepty rządu i państwa. Pani Tatcher pisała o jakimkolwiek rządzie, który pieniędzy swoich faktycznie nie ma. Pieniądze ma państwo i to jest prawda. Rząd dostaje od obywateli obowiązek zarządzania państwem, czyli dbania o jego dobrostan między innymi dobrze zarządzając jego pieniędzmi. Nie swoimi! Rządy upadają, a państwo trwa.
  Skoro pan Hirsh nie jest w stanie zrozumieć tak prostej i oczywistej rzeczy, to już przestaje się dziwić tym kilkunastu procentom.

 • nie_taak

  Oceniono 1 raz 1

  wszystko się zgadz poza tym , że państwo to nie rząd
  rząd nim tylko jak nazwa wskazuje zarządza krócej lub dłużej , lepiej lub gorzej ale nie jest właścicielem państwa a tym samym i pieniędzy

 • anty_jar

  Oceniono 1 raz 1

  co za pier...nie. Chyba ktoś wszedł na drabinkę na Krakowskim i mu się udzieliło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX