Najnowsze dane Eurostatu: Polska w 2016 przyjęła więcej imigrantów niż Niemcy
Według najnowszych danych Eurostatu Polska w 2016 roku wydała tak zwane pierwsze pozwolenia na pobyt dla 586 tysięcy obywateli państw nie należących do Unii Europejskiej. Aż 512 i pół tysiąca w tym gronie pochodziło z Ukrainy.
Pierwsze pozwolenie na pobyt to wg Eurostatu pozwolenie dla kogoś, kto przyjeżdża do danego kraju pierwszy raz w życiu, albo pierwszy raz po co najmniej sześciomiesięcznej przerwie.
To, że przyjeżdża do nas dużo i coraz więcej Ukraińców nie jest dla nikogo newsem, ale w danych Eurostatu ciekawie wygląda porównanie Polski z innymi krajami. Te 586 tysięcy pozwoleń na pobyt daje nam drugie miejsce w całej Unii. Przed nami jest tylko Wielka Brytania, a za nami między innymi Niemcy
Imigracja do Unii Europejskiej w 2016 dane: Eurostat
Ciekawie wygląda też porównanie przyczyn imigracji do Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Do nas imigranci przyjeżdżają głównie do pracy – takich przypadków w 2016 było blisko pół miliona. Tym charakteryzuje się imigracja z Ukrainy – w tym celu wjeżdża do Unii Europejskiej aż 83 procent obywateli Ukrainy. A skoro jednocześnie aż 87 procent z nich wybiera w Unii Polskę, to automatycznie musi to oznaczać, że Ukraińcy w Polsce znaleźli się z powodów zarobkowych.
Zupełnie inaczej jest w Niemczech, gdzie 44 procent imigrantów to Syryjczycy. Powód przyjazdu do Unii blisko 300 tysięcy z nich to „other reasons”, czyli inne przyczyny, wśród których Eurostat wymienia też bycie uchodźcą.
Jeszcze inaczej wygląda imigracja do wielkiej Brytanii. Tam dominują Amerykanie i Chińczycy, którzy przyjeżdżają tam w celach głównie edukacyjnych. Czyli są to po prostu studenci, których stać na Oxford, Cambridge i inne renomowane brytyjskie uczelnie.
Imigracja do Unii Europejskiej dane: Eurostat
Jeśli chodzi o całą imigrację zarobkową do Unii, to zdecydowanie dominują w niej Ukraińcy. Aż 57% wszystkich imigrantów zarobkowych pochodzi właśnie z Ukrainy. Oznacza to, że jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów do pracy to Polska była w 2016 zdecydowanym liderem w Unii Europejskiej.
Spora liczba osób z zagranicy na polskim rynku pracy to fenomen paru ostatnich lat. Dane Eurostatu sięgają 2008 roku i wynika z nich, że jeszcze 9 lat to zjawisko prawie wcale nie istniało
Imigracja do Polski w ostatnich latach dane: Eurostat
W danych Eurostatu nie ma ani słowa o tym ilu Polaków pracuje za granicą – z prostej przyczyny. To statystyki dotyczące wyłącznie obywateli z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Polska od 13 lat na szczęście do tego grona się nie zalicza.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
- Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Działki są nielegalnie wystawiane na Facebooku
- Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
- 1270 km2 lodu oderwało się od lodowca szelfowego. Pierwsze pęknięcia pojawiały się już dekadę temu
- Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym