Najnowsze dane Eurostatu: Polska w 2016 przyjęła więcej imigrantów niż Niemcy

Rafał Hirsch
W 2016 Polska wydała ponad pół miliona pozwoleń na pobyt osób z państw poza Unią Europejską. To oznacza, że jesteśmy na drugim miejscu w Unii pod względem liczby przyjętych imigrantów i na pierwszym miejscu pod względem imigrantów, którzy przyjeżdżają do danego państwa pracować.

Według najnowszych danych Eurostatu Polska w 2016 roku wydała tak zwane pierwsze pozwolenia na pobyt dla 586 tysięcy obywateli państw nie należących do Unii Europejskiej. Aż 512 i pół tysiąca w tym gronie pochodziło z Ukrainy.

Pierwsze pozwolenie na pobyt to wg Eurostatu pozwolenie dla kogoś, kto przyjeżdża do danego kraju pierwszy raz w życiu, albo pierwszy raz po co najmniej sześciomiesięcznej przerwie.

To, że przyjeżdża do nas dużo i coraz więcej Ukraińców nie jest dla nikogo newsem, ale w danych Eurostatu ciekawie wygląda porównanie Polski z innymi krajami. Te 586 tysięcy pozwoleń na pobyt daje nam drugie miejsce w całej Unii. Przed nami jest tylko Wielka Brytania, a za nami między innymi Niemcy

Imigracja do Unii Europejskiej w 2016Imigracja do Unii Europejskiej w 2016 dane: Eurostat

Ciekawie wygląda też porównanie przyczyn imigracji do Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Do nas imigranci przyjeżdżają głównie do pracy – takich przypadków w 2016 było blisko pół miliona. Tym charakteryzuje się imigracja z Ukrainy – w tym celu wjeżdża do Unii Europejskiej aż 83 procent obywateli Ukrainy. A skoro jednocześnie aż 87 procent z nich wybiera w Unii Polskę, to automatycznie musi to oznaczać, że Ukraińcy w Polsce znaleźli się z powodów zarobkowych.

Zupełnie inaczej jest w Niemczech, gdzie 44 procent imigrantów to Syryjczycy. Powód przyjazdu do Unii blisko 300 tysięcy z nich to „other reasons”, czyli inne przyczyny, wśród których Eurostat wymienia też bycie uchodźcą.

Jeszcze inaczej wygląda imigracja do wielkiej Brytanii. Tam dominują Amerykanie i Chińczycy, którzy przyjeżdżają tam w celach głównie edukacyjnych. Czyli są to po prostu studenci, których stać na Oxford, Cambridge i inne renomowane brytyjskie uczelnie.

Imigracja do Unii EuropejskiejImigracja do Unii Europejskiej dane: Eurostat

Jeśli chodzi o całą imigrację zarobkową do Unii, to zdecydowanie dominują w niej Ukraińcy. Aż 57% wszystkich imigrantów zarobkowych pochodzi właśnie z Ukrainy. Oznacza to, że jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów do pracy to Polska była w 2016 zdecydowanym liderem w Unii Europejskiej.

Spora liczba osób z zagranicy na polskim rynku pracy to fenomen paru ostatnich lat. Dane Eurostatu sięgają 2008 roku i wynika z nich, że jeszcze 9 lat to zjawisko prawie wcale nie istniało

Imigracja do Polski w ostatnich latachImigracja do Polski w ostatnich latach dane: Eurostat

W danych Eurostatu nie ma ani słowa o tym ilu Polaków pracuje za granicą – z prostej przyczyny. To statystyki dotyczące wyłącznie obywateli z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Polska od 13 lat na szczęście do tego grona się nie zalicza.

Więcej o: