Projekt budżetu Donalda Trumpa prowadzi Amerykę w stronę kolosalnej dziury w finansach

Rafał Hirsch
Prezydent USA Donald Trump przedstawił swoje propozycje dotyczące budżetu Stanów Zjednoczonych na 2019 rok. Deficyt budżetowy ma być znacznie większy niż wcześniej planowano i ma sięgnąć prawie biliona dolarów. Partia Republikańska wcześniej zapowiadała, że w ciągu 10 lat zlikwiduje deficyt do zera.

Zamiast likwidacji deficytu będzie megadziura

Doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia tego, co wielu ekonomistów podejrzewało już wcześniej. Obniżki podatków zaproponowane przez Donalda Trumpa doprowadzą do potężnego zwiększenia deficytu budżetowego USA. Będą bowiem oznaczać poważne uszczuplenie dochodów. Na tyle spore, że planowane cięcia w wydatkach nie będą w stanie ich zrównoważyć.

W projekcie budżetu na 2019 jest zawarta także prognoza wykonania budżetu tegorocznego. Wynika z niej, że w 2018 dziura w amerykańskich finansach będzie dwa razy większa niż dotychczas sądzono. Zamiast dotychczasowej prognozy 440 mld USD mamy tam aż 873 mld USD. To więcej niż polskie PKB, które wynosi około 500 mld dolarów.

W 2019 amerykańska dziura budżetowa ma wzrosnąć do 984 mld dolarów. Przed obniżką podatków zakładano, że wyniesie 526 mld USD. W ciągu najbliższych dziesięciu lat skumulowany deficyt budżetowy ma przekroczyć 7 bilionów dolarów, a nie 3,15 bln USD jak zapisano w nieaktualnych już wcześniejszych prognozach.

Warto pamiętać, że Partia Republikańska popierająca Trumpa w wyborach obiecywała, że w ciągu dziesięciu lat doprowadzi do likwidacji deficytu i osiągnie zrównoważony budżet. Propozycje Trumpa wywracają tę perspektywę do góry nogami.

Jednak trzeba pamiętać, że o ostatecznym kształcie budżetu decyduje parlament, a nie prezydent. Być może więc Republikanie niektóre pomysły Trumpa skreślą, aby planowany deficyt choć trochę zmniejszyć.

Więcej na wojsko, mniej dla ubogich 

Donald Trump chce w 2019 roku zwiększyć wydatki na armię, zwłaszcza na marynarkę wojenną. Budżet Pentagonu ma urosnąć o 13 procent do 80 miliardów dolarów. Chce też zwiększyć finansowanie sużb kontroli granicznej, a dodatkowo zapisał w projekcie 18 miliardów dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Tego, za który w całości mieli zapłacić Meksykanie.

Prezydent ma też pomysły ograniczające wydatki. Bez nich planowany deficyt byłby jeszcze większy. Cięcia mają nastąpić w programach międzynarodowej pomocy, w dyplomacji, w wydatkach na ochronę środowiska, a przede wszystkim w systemie ochrony zdrowia i opieki społecznej. 

Budżet Trumpa na 2019 zakłada, że gospodarka USA pod koniec 2018 będzie rosnąć o 3,1 procent rok do roku, a inflacja będzie w tym roku na poziomie 2,1 procent, a w przyszłym 2 procent.

Trump przy okazji publikacji projektu budżetu zaprezentował też dziesięcioletni plan inwestycji infrastrukturalnych. Zakłada on wydatki na inwestycje o wartości aż 1,5 biliona dolarów. Ale budżet państwa ma wyłożyć tylko 200 mld USD, reszta ma pochodzić od inwestorów prywatnych i z budżetów samorządowych.

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

Więcej o:
Komentarze (37)
Donald Trump pokazał swój pomysł na budżet na 2019 rok. Dziura w finansach to prawie bilion dolarów
Zaloguj się
 • tygrys102

  Oceniono 6 razy 4

  projekt pis prowadzi Polskę na rubieża ruin gospodarczych

 • soldadura104

  Oceniono 7 razy 3

  Amerykanie wydrukują dolary a my je kupimy płacąc konstrukcjami stalowymi i tytanowymi (jak nam Putin wybuduje hutę tytanu)

 • kingstonny

  Oceniono 1 raz 1

  I to sie nazywa obiektywna ocena administracji prezydenta Trumpa? BRRRRRRRRRRRRRR Juz samo zdjecie nadaje ton.

 • kicunio1

  Oceniono 5 razy 1

  Nie ma się co dziwić skoro prezydentem został nieudacznik Trump, który nawet swojej firmy nie umie prowadzić. Miał takie straty, że musieli mu anulować podatki, żeby nie zbankrutował.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy 1

  Ograniczanie budżetu nie ma sensu. To zawsze jest problem wierzycieli. Ameryka walczy o zachowanie pozycji hegemona. Jeżeli ją straci, to będzie w dużo gorszej sytuacji niż nawet ze 100 bln deficytu.
  Sytuacja jest taka, że czeka nas wojna i reset systemu. Układ powojenny na naszych oczach dobiega swojego kresu. Dla Polski stanowi to śmiertelne niebezpieczeństwo.

 • anonimowy83

  Oceniono 5 razy 1

  Cieszę się, że u nas budżetem zarządzają fachowy

  #dalismyrade

 • zenekciec

  0

  U nas pisdy robia to samo .

 • earthboundmisfit

  0

  PArtia Republikańska to taki PiS. Jak rządzili Demokraci, to Republikanie nie pozwalali Obamie wydawać na nic, bo deficyt. Jak sami rządzą, to hulaj dusza, piekła nie ma. Trump na obronę dał więcej pieniędzy niż oryginalnie chciał Departament Obrony. A tak się chwalił, jakim to jest wielkim negocjatorem...

 • antypiss

  Oceniono 4 razy 0

  Jak się obniża podatki bogatym to potem trzeba pożyczać a za jakiś czas długi spłacą biedni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX