Powrót inflacji. Ceny w kwietniu rosły najszybciej od pięciu miesięcy

Rafał Hirsch
Inflacja w Polsce wzrosła do 1,6 proc. Tylko w samym kwietniu ceny detaliczne poszły w górę średnio o 0,5 proc. To najszybszy wzrost od listopada 2017. Główny winowajca to paliwa.

W lutym i w marcu ceny w Polsce przeciętnie minimalnie spadały. Za to w kwietniu mieliśmy wyraźną zmianę sytuacji. Wzrost cen wyniósł aż pół procenta, czyli był najszybszy od listopada 2017 roku. 

Inflacja znów rośnieInflacja znów rośnie źródło: GUS

Licząc w skali roku wskaźnik inflacji podskoczył z 1,3 proc. w marcu do 1,6 proc. Tym samym zakończył się trwający aż cztery miesiące okres spadku inflacji w Polsce.

Z danych GUS wynika, że stało się tak głównie przez sytuację na stacjach benzynowych. Największy wpływ na wzrost wskaźnika inflacji miały szybko rosnące ceny paliw.

Co nam najbardziej podbija inflację?Co nam najbardziej podbija inflację? źródło: GUS

Jak widać, obok paliw do wzrostu inflacji w kwietniu przyczyniły się też drożejące ubrania, warzywa i usługi transportowe. Przy czym liczba 0,14 przy paliwach nie oznacza, że o tyle urosła cena paliw, tylko, że tyle paliwa dołożyły do wzrostu wskaźnika inflacji w kwietniu (tego wynoszącego 0,5 proc.). 

Olej napędowy w kwietniu podrożał w stosunku do marca o 3,3 proc., a benzyny o 2,8 proc. Natomiast usługi transportowe aż o 7,7 proc. Jak wynika z najnowszych danych BM Reflex, średnia cena benzyny 95 w Polsce to 4,99 złotych, ale w czterech województwach przekroczyła ona już 5 złotych.

A oto zestawienie innych produktów, które drożały w kwietniu (w stosunku do marca) najszybciej:

- buty: 4,2 proc.

- warzywa: 2,7 proc.

- odzież: 2,4 proc.

- wycieczki zagraniczne: 2,1 proc.

Z kolei najbardziej potaniały:

- cukier: -2,3 proc.

- opłaty radiowo-telewizyjne (abonamenty za kablówkę itp.)  -2,2 proc.

- ubezpieczenia: -2 proc.

- sprzęt telekomunikacyjny (telefony, smartfony) -1,7 proc.

- jaja: -1,4 proc.

Pomimo wzrostu głównego wskaźnika inflacji, tak zwana inflacja bazowa pozostaje na bardzo niskim poziomie - wyraźnie poniżej 1 proc. rocznie.

Niska inflacja bazowa oznacza, że wzrost cen nie wynika z przegrzewania się gospodarki, tylko głównie ze wzrostu cen paliw, czyli z powodu czynnika, na który nie mamy wpływu w kraju. To ważna informacja dla Rady Polityki Pieniężnej. Gdyby rosła także inflacja bazowa, wtedy można by próbować ją ostudzić podwyżkami stóp procentowych. Takie podwyżki nie mają jednak żadnego wpływu na to, co się dzieje z cenami ropy na świecie.

Jeśli więc inflacja rośnie głównie przez ceny paliw (tak jak obecnie), to można zakładać, że RPP nie będzie na to reagować, a więc w związku z inflacją nie grozi nam wzrost oprocentowania kredytów. Nie ma też szans na wzrost oprocentowania depozytów w bankach. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Inflacja wraca. Ceny w kwietniu rosły najszybciej od pięciu miesięcy.
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 10 razy 8

  Rządy kochają niskie stopy i drukowanie pieniadza przez banki centralne. Po to trenerem pisowskich zawodników w RPP został Glapiński. Do utrzymywania niskich stóp i ograbiania obywateli z oszczędności potrzebne sa rządowi niskie odczyty inflacji. GUS wzięty więc inflacja spada gdy ropa drożeje od roku a PKB rośnie gdy wszystkim wokół spada. Widać to kłamstwo po wycenach polskich obligacji i waluty ostatnio.
  Polskie głupieloki będą się cieszyć z Trumpa. Dolar drożeje, ropa drożeje... Polskie obligacje dostają w d..pe, złoty słabszy od rubla, akcje tracą z dnia na dzień. No ale co to interesuje przeciętnego cebulaka zapatrzonego w kurdupla. Putin za to tarza się ze śmiechu i liczy rubelki których dzięki trumpowi ma coraz więcej w budżecie.

 • zackuu

  Oceniono 8 razy 6

  cent na stacji Bliska na aleja Waszyngtona Warszawa. przed wczoraj 4,9, dziś 5,09 - nic dodać, nic ująć. dobra zmiana nas dopada

 • tedek1

  Oceniono 7 razy 5

  ciekawe skad te ceny bierze GUS - kurier +30%, ubezp.OC +20%, itd.
  Wg mnie inflacja wynosi ok. 10% rocznie, a utrzymywanie niskich stop oznacza ze oszczednosci Polakow topnieja, a zyskuje na tym wylacznie budzet panstwa, bo mnie placi za swoje dlugi. Wpisanie w budzet nizszej inflacji przy wzroscie cen oznacza wieksze przychody do budzetu.

 • franclajn

  Oceniono 2 razy 2

  Dziwne są te dane GUS, a w szczególności te o inflacji oraz wzroście gospodarczym. Stary jestem i pamiętam, że podobnie było za Gierka. Rządowi propagandziści w oparciu o ówczesne dane GUS ogłosili Polskę 10. gospodarką świata z walutą silniejszą i bardziej stabilną od dolara USA. Lud sie cieszył. Duma wszystkich prostych, niewykształconych ludzi rozpierała. Tych, co przed nadchodzacą katastrofą ostrzegali, zwano wtedy zdrajcami, którzy wysługują się amerykańskim imperialistom oraz odwetowcom z Bonn. Opluwano ich w prasie, radiu i w telewizorze codziennie. Widzę, że wszystko się powtarza. Gra ponownie ta sama zgrana, parszywa, stara płyta...

 • droch

  Oceniono 2 razy 2

  A Partia na to: Rodacy, w ramach rekompensaty wzrostu cen wprowadzimy nowe podatki!

 • wiezet

  Oceniono 2 razy 2

  a ja sądziłem że pińćset plus i inne, trochę później zaczną pracować na inflację.........

 • miets1

  Oceniono 1 raz 1

  Dobre sobie twierdzenie że cena paliwa to czynnik, na który nie mamy wpływu w kraju w sytuacji kiedy 75% ceny na stacji to akcyza i podatki.

 • jajek01

  Oceniono 1 raz 1

  Bravo pis ! Wykończyć Polaków a wcześniej drugie pensje, trzecie i ciche premie. Gowin nie umrze z głodu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX