Obniżki podatków nie zwiększają dochodów. Dziura w budżecie USA największa od 9 lat

Rafał Hirsch
W maju deficyt budżetowy w Stanach Zjednoczonych sięgnął 146,8 miliardów dolarów. To najgorszy wynik dla tego miesiąca od 2009 roku. Przyczyna to znaczący spadek wpływów podatkowych.

Przyczyna tak ogromnej dziury w finansach publicznych to zmniejszające się dochody do budżetu. Były one aż o 9,7 procent mniejsze niż rok temu, sięgnęły 217 mld USD. Wydatki w tym samym czasie urosły o 10,7 procent do 364 mld USD. Czyli amerykański rząd w maju wydał aż o 67 procent więcej niż otrzymał w postaci podatków i innych dochodów budżetowych.

Budżet Stanów Zjednoczonych w maju 2018 rokuBudżet Stanów Zjednoczonych w maju 2018 roku źródło: Departament Skarbu USA

Ogromna większość dochodów budżetowych w USA to podatek dochodowy PIT i składki ubezpieczeniowe. Wpływy z CIT są zdecydowanie mniejsze, a podatku VAT Amerykanie w ogóle nie mają. Z drugiej strony ponad połowa wydatków idzie na emerytury i zasiłki, obronę narodową i na służbę zdrowia.

Licząc od początku roku budżetowego, który w USA zaczyna się w październiku deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych wynosi już 532 miliardy dolarów i jest dokładnie o 100 miliardów większy niż rok temu. Prognozy na cały ten rok mówią o dziurze przekraczającej 800 mld USD, natomiast w kolejnym roku ma ona przekroczyć bilion dolarów. Nie będzie to jednak rekord, bo deficyty w tej skali USA miały już w latach 2009-2012

Saldo budżetu federalnego USA do 2017 rokuSaldo budżetu federalnego USA do 2017 roku źródo: FRED

Wtedy jednak była to wypadkowa podnoszenia kraju z recesji po kryzysie finansowym z 2008 roku. Tym razem kryzysu nie ma, a za wszystkim stoją dość poważne obniżki podatków zaproponowane przez Donalda Trumpa i uchwalone przez amerykański Kongres w ubiegłym roku. Trump i jego administracja twierdzą, że dzięki niższym podatkom gospodarka amerykańska zacznie szybciej rosnąć i dzięki temu wpływy z podatków wzrosną, ale na razie tak się nie dzieje.

Kondycja amerykańskiej gospodarki faktycznie ostatnio jest świetna, a nastroje wśród małych średnich przedsiębiorców najlepsze od 1983 roku. Ale na wzrost dochodów podatkowych na razie to się nie przekłada.

Więcej o: