MatchBeta - sztuczna inteligencja w planowaniu kariery


Na rynku pojawiło się innowacyjne narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję w doradztwie kariery młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy. MatchBeta to program, dzięki któremu można mieć realny wpływ na profesjonalizm zespołu, w którym pracujesz.


Wprowadzenie, czyli co to jest MatchBeta?

To pierwszy na polskim rynku program do analizy predyspozycji, który ułatwia młodym osobom wejście na rynek pracy. Z kolei profesjonaliści mogą podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z osobami, które są na początku kariery zawodowej.


MatchBeta to przestrzeń dla studentów, ale też profesjonalistów.

Głównym założeniem MatchBeta jest pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy „szytej na miarę”. Na podstawie analizy podobieństw odpowiedzi, MatchBeta może lepiej zaplanować przyszłość ludziom wchodzącym na rynek pracy. Idea jaka przyświeca temu projektowi to dać przyszłym kandydatom narzędzia pomagające ocenić ich własny potencjał i stworzyć warunki do wyboru odpowiedniej ścieżki kariery, a obecnym pracownikom pomóc zwiększyć profesjonalizm zespołu.

Wpłyń na środowisko pracy w Twojej firmie. Jak to zrobić?
Aby to zrobić należy wypełnić anonimową ankietę dla profesjonalistów, która znajduje się pod adresem https://matchbeta.pl/matchowanie.


MatchBeta od kuchni, czyli jak to działa

Cała platforma podzielona jest na trzy płaszczyzny: MatchBoard, Test MatchBeta i Karieroteka. Pierwsza płaszczyzna to serwis ogłoszeniowy z ofertami płatnych praktyk, staży oraz stanowisk z poziomu entry level.

Druga i najważniejsza część - Test MatchBeta, czyli inteligentny, spersonalizowany Doradca Kariery. Dobre dopasowanie kandydata i pracodawcy zależy w głównej mierze od tej części. Test bada 6 obszarów: cechy osobowości, zainteresowania, preferencje odnośnie środowiska pracy, szybkość uczenia się, zdolności analityczne i logiczne, inteligencję werbalną. Na podstawie algorytmicznej analizy danych specjaliści od Big Data wyodrębnili zasady, dzięki którym możliwe jest połączenie grup zawodowych z profilami psychometrycznymi. Odpowiedzi kandydata porównane zostają z odpowiedziami polskich profesjonalistów z różnych branż. Tak powstaje profil psychometryczny, który następnie dopasowany zostaje do konkretnych obszarów zawodowych, w których kandydat ma największą szansę osiągnąć satysfakcję. W ten sposób system może zarekomendować kandydatowi wyselekcjonowaną grupę ofert pracy. Cały proces można opisać jednym zdaniem. Przyszły kandydat wypełnia ankietę, a aplikacja MatchBeta rekomenduje odpowiednią ścieżkę kariery.

W ramach MatchBeta funkcjonuje również Karieroteka, czyli multimedialna biblioteka wiedzy o współczesnym rynku pracy, tworzona przez autentycznych pracowników. Karieroteka grupuje wiedzę o nowych zawodach i związanych z nimi kompetencjach czy oczekiwaniach pracodawców, dzięki czemu kandydat ma dostęp do wiedzy na temat specyfiki pracy w danej branży.


MatchBeta na plus.

MatchBeta łączy Big Data z psychometrią i dobrze znanymi technikami oceniania potencjału kandydatów, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób potrafi zarekomendować użytkownikowi najbardziej odpowiednią ścieżkę kariery i ułatwić mu wejście na rynek pracy.

Anonimowa ankieta dla profesjonalistów znajduje się na stronie https://matchbeta.pl/matchowanie.