Co wiemy o przyszłości komputerów?

W tym roku podczas targów branży elektronicznej IFA w Berlinie zobaczyliśmy jak producenci widzą przyszłość technologii. Wśród produktów, które mają szansę zmienić sposób, w jaki korzystamy z komputerów i skraść serca konsumentów, znalazły się w tym roku urządzenia z Windows 10. Wszystkie łączy ze sobą jedna rzecz: są one czymś więcej niż tylko laptopem. Niektóre z nich stoją już na sklepowych półkach, a inne trafią na nie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Przyszłość to konwertowalność

Co to znaczy? To znaczy, że komputer jest trochę laptopem, a trochę tabletem. Doskonałym przykładem jest tutaj najnowszy Microsoft Surface Pro .

Microsoft Surface ProMicrosoft Surface Pro Microsoft Surface Pro

To komputer, który może więcej. Gdy chcemy, może być klasycznym laptopem. Gdy potrzebujemy, wystarczy odłączyć klawiaturę, by stał się wydajnym tabletem. Jeśli chcemy przekształcić go w czystą kartkę dla naszej kreatywności, wystarczy wykorzystać pióro Surface Pen i notować czy rysować na dotykowym ekranie. Na jednym ładowaniu Surface Pro pracuje ponad 13 godzin, co czyni go jednym z rekordzistów na rynku. A skoro już o mobilności mowa.

Przyszłość to mobilność

Co to znaczy? To znaczy, że komputer może nam towarzyszyć zawsze i wszędzie. Komputery przyszłości to komputery, które są w stanie wytrzymać z dala od gniazdka znacznie dłużej, niż tradycyjne laptopy, także te niedrogie. Ale nawet przystępny cenowo Acer Spin 1 ma akumulator wystarczający na 10 godzin pracy. I również może być laptopem, gdy tego chcemy, bądź tabletem, gdy obrócimy ekran o 360 stopni.

Acer Spin 1Acer Spin 1 Acer Spin 1

Acer Spin 1

W tej kategorii na uwagę zasługuje również notebook 2w1 Dell XPS 13 . Producentowi udało się zmieścić w 11-calowej ramie (28 cm) ekran 13-cali o przekątnej 33 cm. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu praktycznie bezramkowego i dotykowego wyświetlacza InfinityEdge.

Dell XPS 13Dell XPS 13 Dell XPS 13

Przyszłość to design

Co to znaczy? To znaczy, że skończył się czas ociężałych i masywnych komputerów - a nastał czas smukłych, lekkich i eleganckich maszyn, wykonanych z wytrzymałych i trwałych materiałów. I tak komputery przyszłości wykonane są np. ze stopu magnezu i aluminium. Przykładowo - HP Pavilion X360 oprócz tego, że jest wydajną, konwertowalną maszyną, pracującą 12 godzin na baterii, jest też komputerem niebywale solidnym. Jego aluminiowa obudowa z pewnością przetrwa wszystkie trudy codziennego użytku.

HP Pavilion X360HP Pavilion X360 HP Pavilion X360

Przyszłość skupia się na designie, bo nawet tradycyjną formę laptopa można wykonać po prostu lepiej. Tutaj wzorem jest Surface Laptop - choć nie jest urządzeniem konwertowalnym, to wciąż pozostaje solidny i mobilny, a do tego wyróżnia się nietuzinkową stylistyką, dzięki zastosowaniu odpornej tkaniny Alcantara na klawiaturze. Do tego oferuje dotykowy ekran ze wsparciem dla pióra Surface Pen, zupełnie jak Surface Pro.

Microsoft Surface LaptopMicrosoft Surface Laptop Microsoft Surface Laptop

Przyszłość wykracza poza ramy tego, co znamy

W ciągu najbliższych miesięcy do sklepów trafią też urządzenia, które pozwolą korzystać z komputerów w zupełnie nowy sposób. Już teraz niektóre komputery możemy obsłużyć piórem, a także tworzyć trójwymiarowe kreacje dzięki prostym narzędziom, takim jak Paint 3D. To jednak dopiero przedsionek tego, co wkrótce nadejdzie.

Producenci tacy jak Acer czy HP pracują nad goglami Mixed Reality, czyli Mieszanej Rzeczywistości Windows. To one sprawią, że Windows 10 z systemu, który oglądamy na ekranie, zmieni się w system, do którego będziemy mogli dosłownie wejść i którego będziemy mogli dotknąć dzięki specjalnym zestawom zakładanym na głowę, czyli tzw. headsetom.

Windows Mixed Reality HeadsetsWindows Mixed Reality Headsets Windows Mixed Reality Headsets

Pióro komputerowe, 3D i rzeczywistość mieszana - te trzy pojęcia niebawem zupełnie zmienią nasze postrzeganie tego, jak korzystamy z komputerów każdego dnia. Przyszłość nadchodzi wielkimi krokami.