Zieleń i elastyczność: trendy biurowego stylu na rok 2018

Rzędy malutkich, szarych, odgrodzonych cienkimi ściankami komórek, w których siedzą skuleni pracownicy - to obraz, który powstaje w niejednej głowie na sam dźwięk słowa "biuro". Okazuje się, że taki bezduszny sposób projektowania biur odchodzi już do lamusa.

Czy biuro musi być szarą i nudną przestrzenią, wzbudzającą w pracownikach czystą niechęć? Choć niegdyś wizja ta była stosunkowo bliska prawdy, obecnie w większości przypadków nie ma z nią wiele wspólnego. Świadczą o tym między innymi trendy biurowego projektowania, które mają zdominować rok 2018. Klaustrofobiczne komórki zastępowane są przez trendy mające sprawić, że pracownicy poczują się w firmie niemal jak u siebie w domu, a co za tym idzie - będą efektywniejsi za sprawą lepszego samopoczucia. Świadczą o tym między innymi trendy we wzornictwie, które - jak się przewiduje - mają wieść prym w roku 2018.

Domowa swojskość w miejscu pracy

Znane jest powiedzenie o tym, że nie należy przynosić pracy do domu. A czemu by nie zrobić na odwrót i wnieść nieco swojskości do miejsca pracy? Można to zrobić w bardzo łatwy sposób - zaopatrując się w wysokiej jakości meble w specjalistycznych sklepach, takich jak AJ Produkty . Mogą to być miękkie kanapy umożliwiające luźną wymianę opinii na temat najnowszego projektu czy też dający odrobinę wytchnienia kominek. W tworzeniu domowego klimatu pomocne może być również wprowadzenie do pomieszczeń elementów naturalnych, choćby roślin, czy zaplanowanie takiego układu biura, który zapewni pracownikom możliwie dużą ilość naturalnego światła.

Konferencja na kanapie

Wprowadzanie domowej atmosfery często wiąże się z innym trendem, którym jest konstruowanie mocno nietypowych przestrzeni roboczych. Może to być sala spotkań, w której pracownicy, zamiast siedzieć na krzesłach, leżą na wygodnych sofach czy też pokój medytacji pozwalający wyciszyć się przed ważną prezentacją. Trend ten, choć początkowo był jedynie ciekawostką, coraz bardziej przybiera na sile. Do jego intensyfikacji przyczynia się znacznie coraz większa ilość wkraczających na rynek pracy "millenialsów". Pokolenie to przyzwyczajone jest do swobodnego stylu bycia i niekonwencjonalnego podejścia, zatem praca we wspomnianych na wstępie "komórkach" prawdopodobnie bardzo negatywnie wpłynęłaby na ich samopoczucie i efektywność.

Elastycznie i wszechstronnie

Stanowiący coraz większą część pracowników "millenialsi" mają wpływ na popularyzację jeszcze jednego trendu - tworzenia przestrzeni biurowych z myślą o jak największej wszechstronności. Wśród projektantów coraz większe uznanie zdobywa idea dotycząca elastyczności, zgodnie z którą stanowiska pracy powinny być przystosowane do szybkich, przeprowadzanych na bieżąco zmian. Przykład: Pojawia się pomysł na rozwiązanie jakiegoś palącego problemu? Stanowiska szybko formują się w improwizowaną "salkę konferencyjną". Rozwiązanie zostaje omówione i wszyscy wiedzą, co mają robić? "Salka" rozdziela się z powrotem na indywidualne stanowiska pracy i wszyscy rozpoczynają wykonywanie zadań. Takie rozwiązanie umożliwia uprzednie wprowadzenie jeszcze innego trendu, czyli integracji technologicznej. Jej głównym elementem jest umieszczanie sprzętu elektronicznego wewnątrz mebli tak, by zdawały się stanowić z nimi jedną całość. Daje to nie tylko znakomity efekt estetyczny stonowanego minimalizmu, ale też eliminuje zbędną plątaninę kabli, której obecność wpływa negatywnie na ergonomiczność przestrzeni biurowej.

W roku 2018 przez biura przejdzie fala trendów, które mają szansę sprawić, że przestrzenie robocze staną się znacznie przytulniejszymi miejscami, niż były jeszcze jedną czy dwie dekady temu. Osobom zarządzającym firmami opłaca się wprowadzać je w swoich miejscach pracy, gdyż - jak wiadomo nie od dziś - pracownik zadowolony to pracownik efektywny.