Myślisz o zagranicznych studiach dla Twojego dziecka? Zacznij oszczędzać już dzisiaj!

Studia na uznanej zagranicznej uczelni otwierają wiele możliwości - zwłaszcza w coraz bardziej konkurencyjnym i zglobalizowanym świecie. Jednakże są one bardzo kosztowne, dlatego bez wcześniej zgromadzonych oszczędności mogą pozwolić sobie na nie tylko nieliczni.

Marzysz, aby Twoje dziecko studiowało na najbardziej znanym uniwersytecie świata - na brytyjskim Oxfordzie? To na tę uczelnię uczęszczali pisarz J. R. R. Tolkien, fizycy Albert Einstein oraz, Stephen Hawking czy aktor Hugh Grant. Wśród jej absolwentów znajduje się aż 46 laureatów Nagrody Nobla! Twoje marzenie jest możliwe do spełnienia - uczelnia nie zamyka drzwi przed młodymi, zdolnymi Polakami.

W praktyce jednak otwiera je szerzej głównie dla tych, których rodzicom "powodzi się" finansowo. Czesne na Uniwersytecie Oxfordzkim wynosi ponad 43 tys. zł rocznie, ale do tego kosztu musimy dołączyć akademik (38,5 tys. zł za rok) oraz inne wydatki  - w tym np. wyżywienie. W sumie rok studiów na tej uczelni - jak wynika z raportu Aegon Polska o kosztach studiowania w Polsce i za granicą -  to niemalże  120 tys. zł.  Co za tym idzie 3 lata studiowania na Oxfordzie to wydatek na poziomie 360 tys. zł, a 5 lat zamyka się w kwocie aż 600 tys. zł.

To ogromne sumy. Można je nieco zmniejszyć, wybierając tańsze, ale równie dobre uczelnie za granicą. Dobrym przykładem są niemieckie uniwersytety. Tam roczna opłata za czesne może wynosić  maksymalnie do ok.  3 tys. zł, a natomiast koszty utrzymania wahają się od 3 do 4 tys. zł  miesięcznie. Jest to mniej niż w Wielkiej Brytanii, ale i tak, należy  na ten cel przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

Systematyczne oszczędzanie

Do sfinansowania zagranicznych studiów najlepiej zacząć przygotowywać się już teraz - kilka, czy nawet kilkanaście lat przed tym, zanim  będziemy musieli podjąć decyzję o wyborze uczelni. W tym celu należy przygotować plan oszczędzania. W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność   najlepiej odkładać po kilkaset złotych co miesiąc. Warto też zaznajomić się z programami inwestycyjnymi stworzonymi z myślą o gromadzeniu środków na zagraniczne studia. Dzięki temu wpłacany kapitał nie tylko będzie się akumulował, ale także pomnażał.

Lion's Bank wprowadził na rynek program inwestycyjny, pozwalający rodzicom efektywnie gromadzić środki na dalszą edukację dzieci już od 500 zł miesięcznie.   Lion's University Investment Program , bo o nim mowa, działa w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.  Składki mogą być wpłacane regularnie w wygodnych odstępach czasowych co miesiąc, kwartał, półrocze lub rok.

Środki zostają za inwestowane w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK). W ramach Lion's University Investment Program przygotowano trzy UFK - jeden z nich, UFK VL Multi Strategia osiągnął 5 proc. stopę zwrotu w przeciągu minionych 12 miesięcy!

Wszystkie UFK uwzględnione w tym produkcie łączy umiarkowane ryzyko - zarządzający starają się, aby wypracować dodatnie wyniki bez względu na sytuację rynkową.

Gdyby przykładowo taka stopa 5% wypracowana przez UFK VL Multi Strategia została utrzymana, to po dziesięciu latach miesięcznego wpłacania do programu 1 tys. zł, na rachunku odnotowalibyśmy prawie 156 tys. zł! To więcej niż łączny koszt trzyletnich studiów na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie lub o około 30 tys. zł mniej niż koszt porównywalnych studiów na paryskiej Sorbonie.