Martwisz się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy? Poznaj sposoby na przelewy bez ryzyka

Transakcje gotówkowe powoli odchodzą w zapomnienie. Wielu z nas martwi się natomiast o bezpieczeństwo pieniędzy w wirtualnym świecie. Czy słusznie? Niekoniecznie!

Operatorzy rozliczeń bezgotówkowych wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia. Dziś, aby załatwić najważniejsze sprawy, nie tylko nie musimy nosić przy sobie gotówki, ale również karty płatniczej. Przyszłość stanowią bezpieczne rozliczenia przy pomocy smartfona.

Transakcje bezgotówkowe w Polsce

Według danych NBP w polskich portfelach znajduje się ponad 39 mln kart płatniczych, co oznacza, że ich suma przekroczyła liczbę mieszkańców naszego kraju. W odpowiedzi na potrzeby Polaków rośnie także liczba terminali płatniczych - na koniec 2017 roku w naszym kraju było ich już ok. 624 tys. ( źródło ). Zdecydowana większość terminali, jakie spotkamy w centrach handlowych lub punktach usługowych, obok popularnych kart, obsługuje także płatności mobilne, takie jak np. BLIK .

Transakcje dokonywane za pomocą urządzeń mobilnych niosą ze sobą nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo związane z brakiem konieczności posiadania karty - w przypadku jej utraty bank może nas obciążyć na kwotę do 150 euro. To jeden z powodów, dla których istnieje prawdopodobieństwo, że karty, choć dziś bardzo popularne, z czasem prawdopodobnie ustąpią miejsca jeszcze bardziej innowacyjnym metodom rozliczeń bezgotówkowych.

Rozliczenia przenoszą się do smartfonów

Transakcje dokonywane przy pomocy smartfona już dziś mają się w naszym kraju doskonale. W 2017 roku z bankowości mobilnej korzystało ponad 8 mln Polaków ( źródło ). Taki zwyczaj jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi - sięga po niego ponad połowa mieszkańców Polski przed 24. rokiem życia. Bezpieczeństwo, obok wygody, jest jedną z największych zalet bankowości mobilnej ( źródło ). Słusznie - aplikacje mobilne wiodących polskich banków są doskonale zabezpieczone, między innymi poprzez połączenia szyfrowane.

Nie tylko aplikacje mobilne banków - przelewy na numer telefonu

Na uwagę zasługuje również funkcjonalność, jaką jest przelew BLIKIEM na telefon. Jej użytkownicy mogą z łatwością rozliczać się na przykład za wspólną kolację, bilety czy wyjazd wakacyjny bez konieczności wprowadzania długiego numeru rachunku - wystarczy do tego tylko numer telefonu odbiorcy przypisany do jego numeru konta bankowego. Usługa działa przez 24 godziny na dobę, także w niedziele, a pieniądze trafiają na rachunek natychmiast.

Przelewy na numer telefonu są bardzo wygodne również dlatego, że wiele aplikacji mobilnych banków pozwala na wyświetlenie ikonki BLIK przy kontakcie w książce adresowej smartfona. Co więcej, to usługa już znajdująca się w aplikacjach internetowych największych polskich banków, które mają ogromne doświadczenie w trosce o bezpieczeństwo finansów swoich klientów. Tę formę rozliczenia znajdziesz w aplikacjach Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO Banku Polskiego - te marki to gwarancja najwyższych standardów bezpieczeństwa.