Na tym portalu co drugi Polak miał konto. Fotka kończy 18 lat!

Aktywne życie w sieci prowadzi praktycznie każdy młody człowiek. Ba! Są nawet portale społecznościowe dla dzieci. I może nie każdy pamięta, że prekursorem towarzyskiego życia w polskim internecie była fotka.pl. Warto przypomnieć ten portal choćby z tego powodu, że właśnie kończy osiemnaście lat!

Fotka.pl, czyli dawno, dawno temu…

14 lutego 2001 to ważny dzień w historii polskiego internetu. Tego dnia zadebiutował bowiem pierwszy polski serwis społecznościowy Fotka.pl. W tamtych czasach było to wydarzenie bez precedensu, gdyż nikt nie traktował internetu jako miejsca, w którym można się zabawić. Do sieci wchodziło się, by sprawdzić pocztę, poszukać istotnych informacji, przejrzeć ogłoszenia o pracę i czym prędzej się wychodziło. Naliczanie impulsowe kazało rozważnie korzystać z dobrodziejstw internetu. Były nawet programy informujące o bieżących kosztach i ostrzegające przed przekroczeniem założonego na dany miesiąc limitu! To były zupełnie inne czasy, a opowieści o nich ustawia się w jednym rzędzie z historią dinozaurów.

Dziś chyba nikt nie uwierzy, że internet dany był tylko wybrańcom i to tym, którzy:

 • mieli komputer (co wcale nie było takie oczywiste),
 • mieli w tym komputerze odpowiednie oprogramowanie (co również nie było oczywiste),
 • mieli modem i odpowiednie sterowniki (tu często na scenę wkraczał informatyk, bo nie każdy laik potrafił aktywować połączenie z internetem),
 • mieli w domu linię telefoniczną (o telefon stacjonarny w tamtym czasie niby nie było trudno, ale też nie był on oczywistością),
 • mieli pieniądze, bo płaciło się za czas przebywania w sieci i wcale nie było tanio.

W ten nieco surowy świat internetu Fotka.pl wpasowała się niczym brakujący element puzzlowego obrazka. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zapoczątkowała nową epokę. Internet przestał być miejscem, do którego się zaglądało, zaczął być miejscem, w którym się przebywa. Szybko się okazało, że poznawanie nowych ludzi w sieci jest proste, przyjemne i o wiele łatwiejsze niż w realnym życiu. Tu, gdzie nieśmiałość można ukryć za monitorem komputera, narodziła się niejedna przyjaźń i miłość.

W 2007 roku Fotka.pl rywalizowała łeb w łeb z największymi portalami na liczbę generowanych odsłon. Przez trzy lata utrzymywała się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych przez Polaków portali. Niewątpliwie była ówczesną potęgą polskiego internetu.

Po raz pierwszy w Polsce, czyli innowacje Fotki

Fotka wprowadziła szereg nowych standardów w polskim internecie. Z okazji urodzin portalu przypomnijmy sobie te najważniejsze.

 • Pierwszy portal randkowy i społecznościowy, gdzie ludzie mogli wymieniać tzw. prywatne wiadomości i umówić na spotkanie w realu.
 • Pierwszy portal, który wprowadził opłaty za dostęp do niektórych funkcjonalności serwisu. Można się krzywić z niesmakiem, ale nie oszukujmy się, darmowe serwery to mit, ktoś musiał za to zapłacić, a reklamy Google jeszcze nie istniały(!). Dlatego wprowadzono status “Gwiazdy” dla użytkowników, którzy chcieli więcej. Więcej znajomości, więcej kontaktów, więcej powiadomień, więcej możliwości. Dziś Gwiazdy nie dość, że mają dostęp do wszystkich funkcji, to nie widzą reklam. Ci, którzy uznali, że wystarczy im podstawowa wersja, mieli i nadal mają Fotkę za darmo. Przy czym umówmy się, te 12 złotych co miesiąc to też praktycznie za darmo. W dzisiejszych czasach więcej zapłacimy za przyzwoitą kawę w kawiarni. I to bez ciastka.
 • To co dzisiaj znamy z Facebooka - profile użytkowników, komentarze, prywatne wiadomości itd. Fotka.pl miała już kilka lat wcześniej, jeszcze przed wynalezieniem serwisu Marka Zuckerberga, który spopularyzował te rozwiązania.
 • Transmisja obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym to kolejna innowacja Fotki. Słynne kamerki internetowe, jakich dziś pełno w sieci, zaczęły się właśnie na Fotce i są na niej niezmiennie do tej pory. Osoba przed kamerą nadaje przekaz na żywo, widzowie mogą komentować w formie pisemnej w czasie rzeczywistym. Taka jednostronna interakcja jest dziś czymś zupełnie naturalnym, wtedy była przełomem. Dziś, kiedy wydaje nam się, że w internecie wszystko dzieje się samo i jest od zawsze, warto pamiętać, że tak oczywistą i powszechną usługę w Polsce wprowadziła właśnie Fotka.

Fotka.pl – o co w tym chodzi

Co robisz, kiedy widzisz na ulicy kogoś, kto ci się podoba? Na pewno się uśmiechasz.

A co robisz, kiedy widzisz w sieci zdjęcie osoby, która ci się podoba? Złośliwi mówią, że ściągasz na pulpit i zapisujesz na dysku. Ale zostawmy złośliwości na boku. Na Fotce możesz takowe zdjęcie polubić lub ocenić. Dla osoby ze zdjęcia to sygnał, że ktoś zrobił w jej stronę pierwszy krok. Teraz pozostaje ci z drżeniem serca czekać czy ten gest zostanie odwzajemniony. Jeśli tak - zostaniecie połączeni w wirtualną parę.Co to oznacza? Wiecie, że oboje się sobie podobacie i możecie zacząć rozmowę. Co absolutnie nie jest zobowiązujące. Możecie się polubić i poślubić, ale nie musicie. Po drodze jest jeszcze szansa na fajną znajomość, może przyjaźń.

Chociaż Fotka.pl z założenia jest serwisem randkowym, jej użytkownicy nie muszą ograniczać się wyłącznie do poszukiwania partnera na resztę życiowej drogi. Ba! Można nawet być w stałym związku i założyć konto na Fotce po prostu po to, by poznać fajnych ludzi. Jednym słowem, jak głosi slogan serwisu, poznaj kogoś na Fotce!

Fotka.pl – jak zacząć

To chyba najbardziej liberalny serwis w Polsce, a może i na świecie. Aby się zarejestrować, wystarczy podać swoje imię i mail bądź telefon. Jest on niezbędny do wysłania kodu weryfikacyjnego koniecznego do aktywowania konta. Kolejnym warunkiem jest dodanie jako pierwszego zdjęcia z widoczną twarzą użytkownika. Następne zdjęcia mogą być dowolne, o ile będą się mieściły w szeroko pojętym kanonie przyzwoitości. Nie ma limitu dodawanych zdjęć. Oczywiście warto przeczytać i przestrzegać regulamin.

I to tyle. Jeśli ze strony użytkownika nie pojawią się żadne wulgaryzmy, treści zahaczające o pornografię, nękanie, groźby, niestosowne propozycje – może śmiało cieszyć się z wszelakich funkcjonalności Fotki (między innymi: oglądanie i ocenianie zdjęć, podgląd ludzi, którzy odwiedzili profil, podgląd decyzji, rozmowy prywatne, kamerki, czaty, forum)

Od kilku lat w serwisie można się zarejestrować za pomocą konta Facebook lub Google. Nie da się ukryć, że fakt ten znacznie uprościł procedury.

Z opcjonalnych danych warto podać swoją lokalizację. Nie jest to obowiązkowe, ale dzięki temu łatwiej poznać kogoś ze swojej okolicy.

Dane, które udostępniają użytkownicy Fotka.pl administratorom, są bardzo dobrze zabezpieczone. Prywatność jest w tym serwisie rygorystycznie przestrzegana.

Fotka.pl w liczbach, czyli jak wyglądają statystki randkowego giganta

 • 120 – 130 tysięcy aktywnych, posiadających konta, użytkowników dziennie. 330 tysięcy aktywnych, posiadających konta, użytkowników miesięcznie. Liczby te oznaczają wyłącznie użytkowników posiadających konto i logujących się. Gdyby wziąć pod uwagę każdą osobę, która wpisze w wyszukiwarkę fotka.pl lub fotka.com, liczby byłyby prawie dwukrotnie wyższe.
 • 50 – 60 tysięcy nowych kont każdego miesiąca
 • 2 459 000 istniejących kont w serwisie
 • 19,5 miliona kont zarejestrowanych od początku istnienia fotka.com (statystycznie rzecz biorąc, konto na Fotce miał co drugi Polak! Sprawdź, może twoje konto jest nadal aktywne!)
 • 12 do 15 tysięcy nowych zdjęć dziennie
 • 60 – 80 tysięcy dziennie połączeń w pary
 • 5 – 6 milionów wzajemnych polubień dziennie
 • 1,5 miliona prywatnych wiadomości wymienianych dziennie
 • 18 – 25 – tyle lat mają najczęściej użytkownicy Fotki. Nie znaczy to, że osoby starsze nie mają tu czego szukać. Najstarsi fotkowicze zbliżają się do emerytury. Można śmiało założyć, że każdy znajdzie tu miejsce i towarzystwo dla siebie.
 • 4 godziny – średnio tyle czasu spędza miesięcznie na Fotka.pl pojedynczy użytkownik.
 • 20 minut – tyle czasu trwa jednorazowa wizyta na fotce przy korzystaniu z komputera stacjonarnego.Trochę inaczej przedstawia się kwestia użytkowników mobilnych. Tu jednorazowe wejścia wyglądają podobnie, ale trzeba pamiętać, że taki użytkownik stale dostaje powiadomienia o nowych wiadomościach i polubieniach, więc de facto nigdy nie jest nieobecny na Fotce. Według szacunkowych danych serwisu 80% wszystkich wejść to wejścia mobilne.

Najwięcej aktywnych użytkowników serwis notuje w godzinach wieczornych. Szczyt przypada na godzinę 21.00. To najlepszy moment, by dać połączyć się w parę!

Fotka.pl – wesoło, ale nie goło

Zasady obowiązujące na fotka.pl są jasne i przejrzyste. Nie ma miejsca na niecenzuralne zdjęcia, obnażanie się przed kamerą, nie ma zgody na treści określane ogólnie jako nieprzyzwoite. To miejsce stworzone z myślą o przyjemnym spędzaniu czasu i jego właściciele (warto tu zauważyć, że serwis jest wyłącznie w polskich rękach) bardzo dbają o to, by użytkownicy po prostu dobrze się czuli. Wszelkie niestosowne zachowania można zgłaszać moderatorom. Jest ich aż pięćdziesięciu ośmiu i to właśnie dzięki ich pracy serwis jest, jaki jest. Wesoły, na luzie, z humorem jak na dobrej imprezie. Momentami pikantnie (w końcu to serwis dla dorosłych, oficjalnie dla użytkowników od 16 roku życia), ale nie wulgarnie. Fotkę można określić mianem wirtualnej dyskoteki, do której warto przyjść, miło spędzić czas, zabawić się, poznać kogoś. To do niczego nie zobowiązuje.

14 lutego 2015 z okazji piętnastych urodzin portalu Fotka zrobiła sobie i użytkownikom prezent w postaci odcięcia “.pl” z nazwy czym symbolicznie zaakcentowano, że Fotka to już głównie nie strona, a aplikacja mobilna . Od trzech lat można się więc logować do serwisu za pomocą adresu fotka.com. Oczywiście adres fotka.pl cały czas jest i będzie aktywny.

Główna idea serwisu pozostała niezmienna od samego początku istnienia. Jest nią łączenie ludzi w pary. Na początku wirtualne, ale z czasem jak najbardziej realne. Niewykluczone, że dziś na Fotce spotykają się dzieci pierwszych użytkowników. W końcu minęło osiemnaście lat, pora na drugą młodość i drugie pokolenie użytkowników Fotki.